Partner serwisu
09 czerwca 2015

Bogdan Świątek: Energia, woda i odpady

Kategoria: XXII Sympozjum Wiosenne Spotkanie Ciepłowników

– Konkurencją dla ciepłownictwa nie jest budowa nowych źródeł przyłączanych do sieci, ale budowa lokalnych, które zmniejszą zapotrzebowanie na ciepło istniejących w systemie odbiorców – wyjaśniał Bogdan Świątek, wiceprezes zarządu, dyrektor ds. Rozwoju Veolii Energii Poznań S.A. i Veolii Energii Poznań ZEC S.A.  

Bogdan Świątek: Energia, woda i odpady

W Wielkopolsce przez długi czas nie mieliśmy przypadku wykorzystania zasady TPA. Wydaje mi się, że w praktyce konkurencją dla ciepłownictwa nie jest budowa nowych źródeł systemowych, przyłączanych sieci, lecz bardziej budowa lokalnych źródeł, które zmniejszą zapotrzebowanie na ciepło. Skutek będzie dokładnie ten sam – spadek sprzedaży. Stąd nasze nastawienie i czujność w temacie lokalnych źródeł rozproszonej energii i dbanie o ciągłą przewagę konkurencyjną ciepła systemowego nad alternatywnymi źródłami, głownie w aspekcie cen oraz ekologii.

Jeżeli chodzi o instalację termicznego przekształcenia odpadów komunalnych w Poznaniu, Veolia Energia współpracuje z operatorem w kwestiach realizacji obiektu, dostaw i odbioru mediów, a nawet utylizacji ubocznych produktów spalania. Oczywiście specyfika tej współpracy wynika z gamy produktów Veolii, jak również lokalizacji instalacji na terenie sąsiadującym z elektrociepłownią. Jeżeli chodzi o kwestię podstawową, zakupu ciepła do systemu to wiemy, że jest ona różnie rozwiązywana w Polsce. My porozumieliśmy się z miastem, podpisaliśmy umowy przyłączeniowe, określając wszystkie warunki odbioru energii. Porozumienie to jest kompromisem szanującym interesy wszystkich stron, zgodnie z zasadą, iż zakup ciepła z instalacji termicznej utylizacji nie może spowodować wzrostu cen dla naszych klientów. Od połowy 2016 r. będziemy odbierać ciepło ze spalarni.  

Fot. Veolia

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ