Partner serwisu
23 lipca 2015

Sejm uchwalił specustawę przesyłową

Kategoria: Aktualności

Posłowie uchwalili m.in. specustawę przesyłową, która ułatwi budowę sieci energetycznych o strategicznym znaczeniu oraz zdecydowali o objęciu Bankowego Funduszu Gwarancyjnego tzw. stabilizująca regułą wydatkową.

Sejm uchwalił specustawę przesyłową

Sejm uchwalił też specustawę przesyłową, która ułatwi budowę nowych sieci energetycznych, m.in. dzięki uproszczeniu procedur uzyskiwania praw do nieruchomości. Jest to kompleksowa regulacja dotycząca przygotowania i realizacji strategicznych inwestycji dotyczących sieci przesyłowych, w tym też inwestycji o znaczeniu wspólnotowym tzw. PCI (z ang. project of common interest). Inwestycje te wykonywane są w ramach budowania transeuropejskich połączeń energetycznych. Inwestorzy projektów PCI, na mocy nowych przepisów, będą korzystać z przyspieszonej ścieżki pozyskiwania decyzji i zezwoleń. W tych przypadkach nie będą miały zastosowania też przepisy o planowaniu i zagospodarowaniu przestrzennym. 

Na podstawie specustawy wojewoda (w I instancji) będzie wydawał decyzje m.in. dotyczące lokalizacji czy pozwolenia na budowę. Wydanie decyzji powinno nastąpić w ciągu miesiąca od złożenia wniosku. Organem wyższego stopnia będzie szef resortu budownictwa, lokalnego planowania i zagospodarowania przestrzennego oraz mieszkalnictwa. Ustawa daje możliwość wywłaszczenia przez wojewodę nieruchomości (za odszkodowaniem) pod planowane sieci energetyczne. Termin wydania takich nieruchomości nie będzie mógł być krótszy niż 120 dni licząc od momentu, w którym decyzja o ustaleniu strategicznej lokalizacji inwestycji stała się ostateczna. Wywłaszczone nieruchomości będą przechodziły najpierw na rzecz Skarbu Państwa, a następnie inwestora. Wysokość odszkodowania, w oparciu o wycenę rzeczoznawcy, mają negocjować inwestor i właściciel. Jeżeli nie dojdą do porozumienia, cenę określi wojewoda. Do ustawy dołączony jest także załącznik pt. „Wykaz strategicznych inwestycji w zakresie sieci przesyłowych” z priorytetowymi projektami, m.in. budową linii: Plewiska – Eisenhüttenstadt, Kozienice – Ołtarzew i Grudziądz – Pelplin – Gdańsk Przyjaźń. Teraz ustawa trafi do Senatu.  

Źródło: Sejm

Fot. freeimages

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ