Partner serwisu

Stanisław Tokarski: Na kształt i funkcjonowanie polskiego sektora energetycznego w największym stopniu wpływa prawodawstwo unijne

Kategoria: XVII Sympozjum Energetyka Bełchatów

– Kolejne planowane i wprowadzane regulacje w obszarze polityki energetyczno-klimatycznej, zmierzające do znacznego ograniczenia emisji dwutlenku węgla, sprzyjają wzrostowi udziału odnawialnych źródeł w produkcji energii. Wszystko wskazuje na to, że trend ten będzie się utrzymywał – dr inż. Stanisław Tokarski, wiceprezes zarządu ds. strategii i rozwoju TAURON Polska Energia S.A.

Stanisław Tokarski: Na kształt i funkcjonowanie polskiego sektora energetycznego w największym stopniu wpływa prawodawstwo unijne

Jednocześnie z roku na rok coraz większą rolę będą odgrywały kwestie związane z poprawą efektywności energetycznej na wszystkich etapach produkcji energii elektrycznej i ciepła oraz zarządzaniem popytem (DSR). Z wieloma wyzwaniami będzie się musiał także zmierzyć obszar dystrybucji – głównie w związku z rozwijającą się mikrogeneracją.

Przyszłość polskiej oraz światowej energetyki to również efektywne – pod względem technicznym oraz kosztowym – magazynowanie dużych ilości energii, a także oferowanie klientom kompleksowych oraz zróżnicowanych produktów i usług.

Wielkie przemiany, jakie zaszły na przestrzeni ostatnich dwóch dekad, świadczą o tym, że polski sektor energetyczny jest w stanie dostosować się do wielu bardzo rygorystycznych wymagań. Kluczowe w tym zakresie są jednak koszty transformacji oraz tempo zmian. Bez względu na wszystko nadrzędnym celem funkcjonowania sektora energetycznego jest zapewnienie pewnych i ciągłych dostaw energii dla przemysłu oraz społeczeństwa po akceptowalnych cenach, dlatego paliwa węglowe będą jeszcze przez pewien czas stanowić o bezpieczeństwie energetycznym w skali krajowej oraz globalnej.

fot. TAURON Polska Energia

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ