Partner serwisu

K.J.Kurzydłowski: Współpraca przemysłu i nauki jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna

Kategoria: XVII Sympozjum Energetyka Bełchatów

– W dobie globalnej rywalizacji o zdobywanie rynków przemysł musi korzystać z potencjału sektora nauki, by w ten sposób może zapewnić sobie ścieżkę dynamicznego i długotrwałego rozwoju. Transfer wiedzy do przemysłu zapewnia postęp technologiczny, który pozwala wdrażać rozwiązania i produkty o wysokiej marży – mówi Krzysztof Jan Kurzydłowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

 

K.J.Kurzydłowski: Współpraca przemysłu i nauki jest nie tylko możliwa, ale wręcz konieczna

Z doświadczeń zgromadzonych przez NCBR wynika, że coraz więcej polskich przedsiębiorców wybiera tę drogę i  jest gotowych ponosić ryzyko związane z podejmowaniem prac badawczo-rozwojowych.

W latach 2011-2013 nakłady sektora prywatnego na B+R wzrosły aż o ok. 80%. To właściwy i potrzebny kierunek rozwoju. Przemysł finansując naukę odnosi długofalowe korzyści, stanowiąc jednocześnie o sukcesie całej gospodarki. Przykłady najbardziej innowacyjnych państw świata tj. Japonia, Izrael czy USA są tego niezbitym dowodem.

Sektor nauki w Polsce ma wiele do zaoferowania partnerom z przemysłu. Dowodem na to są realizowane przez NCBR we współpracy z przedsiębiorcami programy sektorowe INNOLOT i INNOMED oraz wspólne przedsięwzięcie z KGHM Polska Miedź. Wyrażam nadzieję, że wkrótce ustanowiony zostanie program dla sektora energetycznego w Polsce, a współpraca w tym obszarze będzie się coraz bardziej dynamicznie rozwijać.

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ