Maciej Bando: Kto ma inwestować w innowacje?
– Musimy pamiętać, że dla gospodarstw domowych energia elektryczna to podstawowe dobro, które trzeba obywatelom zapewnić. Jeśli chodzi o innowacje, to zastanówmy się, czy duże firmy energetyczne mają być liderami w tej dziedzinie? I czy w tym momencie jest to dla nich priorytet? – mówi Maciej Bando, Prezes URE.

Obecnie duże spółki energetyczne w zasadzie robią to, co muszą, ponieważ wszystko na co wydają pieniądze mają wpisane w taryfę. Dlatego obawiają się, że jeżeli zaoszczędzą w wyniku podejmowanych działań inwestycyjnych , to regulator wprowadzi ograniczenia, które w konsekwencji zniwelują ich ewentualne korzyści. Myślę, że w tej sytuacji dla obu stron najlepszą drogą byłoby wejście w dialog z regulatorem m.in. w kwestiach priorytetowych projektów. Należy pamiętać, że misją Urzędu Regulacji Energetyki jest równoważenie interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców końcowych, w tym głównie gospodarstw domowych.
Polityka regulacyjna a innowacje
Nie da się stworzyć uniwersalnego modelu dla wdrażania przedsięwzięć innowacyjnych. W sektorze energetycznym po pierwsze, potrzebna jest polityka regulacyjna, oceniająca ryzyko i pokazująca na ile możemy sobie pozwolić w zakresie podejmowanych w danym momencie działań o charakterze innowacyjnym. Po drugie, wypracowane mechanizmy regulacyjne powinny spotkać się z akceptacją odbiorców. Po trzecie zaś trzeba rozważyć, czy tworząc konkretne rozwiązania systemowe, nie warto byłoby w niektórych przypadkach skorzystać z gotowych projektów.
Oczywiście, zarówno spółki prywatne, jak i państwowe przedsiębiorstwa powinny liczyć się z pewnym ryzykiem, które jest nieodłączną częścią innowacyjnych przedsięwzięć. Należy jednak pamiętać o zasadniczym celu każdej tego typu inicjatywy. W przypadku sektora energetycznego, uruchamianie innowacyjnych projektów musi odbywać się przede wszystkim z myślą o energii elektrycznej, która jest w XXI wieku dobrem podstawowym i powszechnym.
Działania URE
Ze strony Urzędu Regulacji Energetyki zaproponowaliśmy już pewne rozwiązania dla konsumentów jako odbiorców najwyższych standardów jakości towarów i usług, wypracowując model regulacji jakościowej. Dołożyliśmy także starań w celu udoskonalenia wymiany danych pomiędzy dystrybucją a spółkami obrotu poprzez projekt Centralnego Systemu Wymiany Informacji.
Obecnie zależy nam na stworzeniu takich rozwiązań systemowych w zakresie szeroko pojętej innowacyjności, które poprzez rozwój sektora energetycznego, zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju, przyczynią się do wzrostu konkurencyjności całej gospodarki.
Fot. URE
Wypowiedź Prezesa URE na temat innowacji w energetyce. Na podstawie wypowiedzi w trakcie EEC w Katowicach, maj 2016.