NCBJ podpisuje umowę o dalszej współpracy z DESY
Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) podpisało umowę o kontynuacji współpracy z ośrodkiem badawczym Deutsches Elektronen Synchrotron (DESY) w Hamburgu. Polska delegacja, której przewodniczył prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski (Dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, reprezentujący podczas tej wizyty również Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego) oraz dr hab. Krzysztof Kurek (Dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych), wzięła również udział w uroczystym przekazaniu kolej
Zawarta 26 lipca br. umowa o kontynuacji współpracy pomiędzy Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), a Deutsches Elektronen Synchrotron (DESY) pozwala nie tylko na wzajemną wymianę doświadczeń, ale również na dalszą realizację projektów przy powstawaniu i użytkowaniu wielkiej infrastruktury badawczej jaką jest European XFEL (X-ray Free Elektron Laser) – europejski laser na swobodnych elektronach. DESY, jako reprezentant Niemiec, jest głównym udziałowcem (w 50 %) tego przedsięwzięcia o wartości 1 225,9 mln EURO, w efekcie którego powstanie jedno z największych urządzeń badawczych Europy, a sama zaś Europa znajdzie się na czołowym miejscu użytkowników intensywnych źródeł promieniowania rentgenowskiego. Dziś XFEL to, obok eksperymentów w CERN, najważniejszy projekt naukowy, w którym uczestniczą Polacy.
Polska jest jednym z pierwszych ośmiu udziałowców projektu, a NCBJ koordynuje prace polskich naukowców zaangażowanych w budowę European XFEL w których uczestniczą grupy krakowskie, wrocławskie i warszawskie.
Pierwsze prace realizowane przez Politechnikę Wrocławską, Wrocławski Park Technologiczny i firmę Kriosystem S A. zakończone zostały już w 2012 roku poprzez oddanie do użytkowania linii kriogenicznej do transportu ciekłego helu w stanie nadkrytycznym wraz z dwoma kriostatami niezbędnymi do testowania kluczowych komponentów akceleratora (niobowych rezonatorów nadprzewodzących). Ich wartość wyniosła 2 115 tysięcy Euro (w cenach z 2005 roku).
Kolejne prace wykonywane przez Instytut Fizyki Jądrowej PAN z Krakowa obejmowały wykonanie testów 816 nadprzewodzących rezonatorów 1,3 GHz oraz 100 kriomodułów dla akceleratora elektronów XFEL o wartości 11 685 097 EURO (w cenach z 2005 roku), jak i przeprowadzenie testów 100 nadprzewodzących magnesów ogniskujących i sterujących wiązką wraz z zestawami przewodów prądowych o wartości 1 082 510 EURO (w cenach z 2005 roku). Podczas wizyty Macieja Chorowskiego Instytut Fizyki Jądrowej PAN poinformował o zakończeniu wszystkich jego prac dla projektu XFEL.
NCBJ (jeszcze jako IPJ Świerk) zaprojektował oraz wyprodukował, testował i dostarczył do DESY 1 648 sprzęgaczy wyższych (parazytycznych) modów pola wysokiej częstotliwości (w. cz.) do
nadprzewodzących rezonatorów akceleratora elektronów XFEL, 824 anten diagnostycznych pola w.cz. z liniami zewnętrznymi oraz 108 absorberów propagujących wyższych modów pola w.cz. o łącznej wartości 3 507 700 EURO (w cenach z 2005 roku).
Ponadto, w ramach ostatniej z realizowanych obecnie umów NCBJ ma dostarczyć do wiosny 2017 roku 200 modułów w 100 kasetach do układów sterowania w obszarze linii optycznych oraz stanowisk badawczych European XFEL o łącznej wartości 741 tysięcy EURO (w cenach z 2005 roku).
Łączna wartości polskiego wkładu wyniosła 26 535 060 EURO (w cenach z 2005 roku), w tym w tym rzeczowego w kwocie 19 131 857 EURO (w cenach z 2005 roku), a gotówkowego w kwocie 7 404 203 EURO (w cenach z 2005 roku).
„Polska jako pierwszy z jedenastu udziałowców European XFEL jest bardzo bliska ukończenia postawionych przed nią zadań, gdyż zrealizowała już je w 96 % ich wartości” – podkreśla z dumą prof. dr hab. inż. Maciej Chorowski, dyrektor Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – „nasi partnerzy doceniają polski wkład co owocuje kolejnymi zleceniami dla naszych ośrodków badawczo-rozwojowych. Nabywane w ten sposób kompetencje decydują o rosnącej przewadze konkurencyjnej na rynku polskich jednostek i przedsiębiorstw jak również pozwalają na zdobywanie nowych, unikatowych kompetencji”.
Tym razem polscy naukowcy z NCBJ przekazali wszystkie urządzenia niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego akceleratora – absorbery wyższych szkodliwych częstotliwości (modów) pola elektromagnetycznego, jak również specjalne anteny sprzęgaczy szkodliwych modów oraz anteny do diagnozowania pola elektromagnetycznego w strukturach przyspieszających.
„Najważniejsze jednak jest to, że w niedalekiej przyszłości dzięki dotychczasowemu zaangażowaniu będziemy współwłaścicielem nie tylko unikatowej infrastruktury badawczej, ale również przyszłych odkryć i wyników prac doświadczalnych” – dodaje dr hab. Krzysztof Kurek, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych.
Laser na swobodnych elektronach European XFEL to jedna z największych instalacji badawczych na świecie. W tunelach o łącznej długości 5,8 kilometra, prowadzących z DESY zainstalowana zostanie specjalistyczna aparatura – część akceleratorowa, umożliwiająca przyspieszanie elektronów oraz część optyczna – umożliwiająca uformowanie wiązek spójnego promieniowania rentgenowskiego oraz stanowiska do eksperymentów naukowych. Planuje się zakończenie budowy lasera do końca 2016 roku, a uzyskanie pierwszej wiązki użytkowej będzie miało miejsce ok. połowy roku 2017. Urządzenie będzie generowało ultrakrótkie impulsy światła laserowego 27 tysięcy razy na sekundę o natężeniu miliardy razy przewyższającym intensywność wiązek emitowanych przez najlepsze konwencjonalne źródła promieniowania rentgenowskiego. Dzięki laserowi European XFEL naukowcy będą mogli np. obrazować szczegółową strukturę wirusów, co pomóc ma w opracowaniu przyszłych lekarstw, wnikać w molekularne mechanizmy funkcjonowania komórek, rejestrować trójwymiarowe obrazy obiektów nanoświata, filmować przebieg reakcji chemicznych (np. proces formowania się lub zrywania wiązania chemicznego), a także zgłębiać procesy zachodzące we wnętrzu planet i gwiazd. Urządzenie umożliwi również modyfikacje istniejących materiałów, jak i opracowanie zupełnie nowych.
Źródło: © Narodowe Centrum Badań Jądrowych