Wejherowskie technikum z pracownią energetyki jądrowej
We wrześniu 2016 r. w Starostwie Powiatowym w Wejherowie podpisano umowę, w ramach której PGE EJ 1 dofinansuje m.in. pracownię energetyki jądrowej w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie. Umowa podpisana została w ramach Programu Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych (PWRGL), który zakłada wsparcie powiatów puckiego i wejherowskiego w zakresie rozwoju szkolnictwa zawodowego.
Wejherowskie starostwo w ramach PWRGL zawnioskowało o pieniądze na utworzenie ośrodka rozwoju zawodowego przyszłych pracowników polskiej elektrowni jądrowej. W ramach projektu w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie w najbliższych miesiącach powstanie pracownia fizyki jądrowej z sześcioma w pełni wyposażonymi stanowiskami. Szkoła zamierza utworzyć także międzyszkolne koło zainteresowań fizyki jądrowej. Zorganizowany zostanie również międzyszkolny powiatowy konkurs wiedzy o energetyce jądrowej. Projekt skierowany jest przede wszystkim do uczniów wejherowskiego technikum, ale ma również szerszy wymiar. W ramach projektu zorganizowane zostaną otwarte zajęcia związane z energetyką jądrową dla wszystkich zainteresowanych mieszkańców powiatu.
– Chcemy postawić na przygotowanie zawodowe uczniów, zaznajomienie z zagadnieniami fizyki i energetyki jądrowej – wyjaśnia Gabriela Lisius, Starosta wejherowski – Chcemy pokazać lokalnej społeczności, że energetyka jądrowa to bezpieczny i ekologiczny sposób na pozyskiwanie energii elektrycznej, bez której współczesny świat nie może egzystować. Wykorzystując istniejącą infrastrukturę oraz wieloletnią tradycję i doświadczenie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 w Wejherowie, chcemy w tej szkole utworzyć Powiatowy ośrodek wspierania rozwoju zawodowego przyszłych pracowników pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
Projekt przygotowany przez Starostwo w Wejherowie wpisuje się w potrzeby edukacyjno-informacyjne Spółki. Uczniowie z wejherowskiego „Elektryka” dzięki nowoczesnej pracowni będą mieli możliwość zrozumieć zjawiska związane z energetyką jądrową czy promieniowaniem. Projekt pozwoli dotrzeć z wiedzą na temat energetyki jądrowej do uczniów, ale także zainteresowanych mieszkańców powiatu wejherowskiego. – powiedziała Joanna Zając, Główny Specjalista w Biurze Komunikacji i Relacji Zewnętrznych PGE EJ 1.
Zainaugurowany w 2015 roku Program Wsparcia Rozwoju Gmin Lokalizacyjnych jest inicjatywą mającą na celu umacnianie partnerskich relacji Spółki ze społecznością lokalną oraz władzami gmin Choczewo, Gniewino i Krokowa poprzez wspieranie istotnych dla mieszkańców i rozwoju terenów objętych działaniami inwestycyjnymi inicjatyw. W ramach Programu z powiatami puckim i wejherowskim realizowane są projekty z zakresu rynku pracy.
Źródło i fot.: swiadomieoatomie.pl