Centrum Badań i Rozwoju EDF Polska ma już 6 lat
Centrum R&D należące do EDF Polska podsumowało 6 lat swojej działalności. W tym czasie przeanalizowano ponad 170 propozycji, z czego 74 projekty przeszły do etapu realizacji. Dodatkowo zgłoszono trzy wnioski o uzyskanie ochrony patentowej na opracowane rozwiązania, a kolejny wniosek jest aktualnie w przygotowaniu.

Grupa EDF, jako globalny gracz na rynku energetycznym, kładzie duży nacisk na innowacje i konsekwentny rozwój. Potwierdzeniem tej strategii jest prężna działalność Centrum Badań i Rozwoju z siedzibą w Krakowie, które zostało powołane do życia w 2010 r. Od początku działalności zespół R&D, składający się ze specjalistów reprezentujących różne dziedziny, z sukcesami pracuje nad pionierskimi rozwiązaniami dla branży – prowadzi prace badawcze z obszaru szeroko pojętej energetyki konwencjonalnej mające na celu zwiększanie efektywności energetycznej jednostek wytwórczych, wydłużenie ich żywotności oraz ograniczanie ich wpływu na środowisko.
Centrum ma aktualnie na swoim koncie trzy zgłoszenia patentowe. Jedno z ostatnich dotyczy technologii usuwania metali ze ścieków pochodzących z instalacji mokrego odsiarczania spalin, opracowanej wspólnie z firmą Purolite oraz Politechniką Krakowską. W portfolio osiągnięć znalazły się również: optymalizacja procesu spalania z wykorzystaniem optymalizatora immunologicznego oraz zaawansowanego systemu pomiaru temperatury spalin, optymalizacja procesu niekatalitycznej redukcji tlenków azotu (SNCR), wdrożenie rekomendacji pozwalających ograniczyć ryzyko korozji i szlakowania przy współspalaniu biomasy, wdrożenie systemu pozwalającego ograniczyć zanieczyszczenie powierzchni ogrzewalnych kotła. Eksperci EDF aktywnie pracują m.in. nad: zagospodarowaniem ubocznych produktów spalania, optymalizacją kogeneracji, jak również dostosowaniem aktywów Grupy EDF w Polsce do nowych regulacji środowiskowych dotyczących wody i powietrza.
W celu zwiększania potencjału działalności oraz rozwoju kadr na potrzeby branży Centrum w trybie ciągłym współpracuje z wiodącymi uczelniami technicznymi w Polsce, m.in. w zakresie praktyk letnich dla studentów, staży dla doktorantów oraz realizacji prac magisterskich i inżynierskich. Dzięki takim projektom, studenci mają możliwość poznania obiektów energetycznych, a także uczestniczenia w rozwiązywaniu realnych problemów i implementacji wypracowanych rozwiązań.
Źródło: informacja prasowa
Fot. 123rf