Partner serwisu
12 kwietnia 2017

Energetyka młodości

Kategoria: Aktualności

– To dobre czasy dla młodych w energetyce, ten sektor obecnie nie starzeje się, lecz odmładza – stwierdził Michał Kurtyka, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Energii podczas uroczystego podsumowania 6. edycji Akademii Energii. Motywem przewodnim wydarzenia, które odbyło się 4 kwietnia w Sali Notowań Giełdy Papierów Wartościowych było hasło „Przemysł 4.0 – szanse i zagrożenia”.

Energetyka młodości

Uczestników wtorkowej gali powitała Ewa Paga, prezes Zarządu Fundacji im. Lesława A. Pagi, organizatora Akademii Energii. W swoim wystąpieniu prezes wskazała merytorykę, praktykę oraz etykę jako kluczowe wartości dla funkcjonowania sektora energetycznego.

– Czwartym istotnym elementem, nadającym odpowiednią dynamikę rozwojowi energetyki, jest kreatywność, domena młodego pokolenia, którego Wy jesteście przedstawicielami – zwróciła się do świeżo upieczonych alumnów Projektu.

Występujący z ramienia rządu Michał Kurtyka, odwołał się do nowatorskich wizji Tesli i Edisona, których ścieranie się doprowadziło ostatecznie do upowszechnienia energii elektrycznej, a w konsekwencji drugiej rewolucji przemysłowej. W obliczu nadchodzącej rewolucji czwartej, opartej na informatyzacji przemysłu na niespotykaną dotąd skalę, przedstawiciel Ministerstwa Energii wyraził nadzieję na podobny „powiew świeżości” zapewniony przez nowe pokolenie energetyków. Pierwszą część uroczystości zakończył swym wystąpieniem przedstawiciel wieloletniego partnera strategicznego Projektu

Tomasz Stępień, prezes Zarządu GAZ-SYSTEM zwrócił uwagę na konieczność tworzenia inicjatyw służących wymianie opinii pomiędzy ekspertami i adeptami branży energetycznej. Jako praktyk z wieloletnim doświadczeniem , wyróżnił Akademię Energii wśród przedsięwzięć, które działają na rzecz rozwoju środowiska zawodowego na rynku energii elektrycznej i gazu.

– Akademia Energii to nie tylko szansa dla laureatów programu, ale również dla pracodawców, którzy mają unikalną szansę na pozyskanie najlepszych  pracowników. Jest to niezwykle istotne gdyż przez wiele lat branża gazownicza pozostawała hermetyczną społecznością – skonkludował.

Panel dyskusyjny

Drugą część wydarzenia wypełnił tytułowy panel dyskusyjny dotyczący przemysłu czwartej generacji. Uczestnicy Akademii Energii w krótkich prezentacjach przedstawili założenia leżące u podstaw koncepcji Industrie 4.0, z uwzględnieniem analizy SWOT implementacji poszczególnych obszarów (systemy cyber-fizyczne, internet rzeczy, chmury danych, łańcuch bloków) w sektorze energetycznym. Zwrócono uwagę na ogromne możliwości związane z inteligentnym opomiarowaniem komponentów sieci, dotyczące przede wszystkim przewidywania potencjalnych awarii oraz uczenia się przez system prawidłowych, autonomicznych reakcji na niestandardowe bodźce. Rozproszenie mocy obliczeniowych, integrujących dane w ramach cloud computing znacznie poprawi wydajność przetwarzania informacji potrzebnych do funkcjonowania systemu. Szczególnie w tym obszarze konieczna jest poprawa świadomości technologicznej polskich przedsiębiorców, z których zaledwie 8% świadomie wykorzystuje chmury danych, przy analogicznym wskaźniku w USA na poziomie 27%. Dzięki wdrożeniu w sektorze energetycznym internet of things, umożliwiającego bezpośrednią komunikację jego elementów, a także idei blockchain pozwalającej m.in. spójnie gromadzić dane o handlu energią między jej użytkownikami, dojdzie do istnej rewolucji w sposobie myślenia o systemie energetycznym. Będzie ona spowodowana daleko posuniętą decentralizacją wytwarzania i równoważenia zapotrzebowania (klastry energetyczne) oraz przesunięciem akcentów z konsumowania energii na potrzeby własne w stronę rozwiniętej prosumpcji. Alumni Projektu nie przeoczyli jednak wyzwań i zagrożeń płynących z tak zaawansowanej informatyzacji sektora. Wśród najważniejszych wymieniono potrzebę opracowania interfejsu spajającego różne typy i generacje komponentów systemu, ochronę strumieni danych przed cybersabotażem czy też dostosowanie legislacji do nowej rzeczywistości technologicznej.

Dyskusja

W dyskusji zainspirowanej treścią prezentacji wzięli udział przedstawiciele partnerów Projektu. Odnieśli się do przedstawionych tez, komentując je z punktu widzenia reprezentowanych przedsiębiorstw. Janusz Moroz, członek Zarządu Innogy Polska S.A., odnosząc się do praktycznych zastosowań z zakresu Przemysłu 4.0 w dystrybucji energii elektrycznej, przywołał metodę Frequency Based Voltage Regulation wdrażaną przez jego przedsiębiorstwo. Należy ona do grupy innowacyjnych narzędzi zarządzania popytem po stronie odbiorcy, które znajdują zastosowanie w optymalizacji sieci inteligentnych. Marek Krzysteczko, członek Zarządu Polenergia Obrót S.A., zauważył że zastosowanie systemów cyber-fizycznych wpisuje się w zmianę horyzontu planistycznego w zarządzaniu systemem energetycznym  na coraz krótszy. Z kolei Ewa Kurowska-Tober, reprezentująca kancelarię prawną DLA Piper Wiater, podkreśliła znaczenie zabezpieczeń przed wykradaniem wrażliwych danych osobowych. Stanęła także na stanowisku, że czasochłonność procesu legislacyjnego wynika z dążenia do eliminacji jak największej ilości potencjalnych luk prawnych i na dłuższą metę jest dla działania systemu korzystna. Dyrektor Biura Badań i Rozwoju PKP Energetyka, Piotr Obrycki, wskazał na wyzwanie dotyczące dostosowania praktycznego know-how do rozwoju ogólnej koncepcji nowego przemysłu. Prezes Zarządu Hermes Energy Group S.A., Piotr Kasprzak, spostrzegł, że obecnie informacja jest pieniądzem, a szybki dostęp do niej daje wielką przewagę na rynku. Sparafrazował w ten sposób bon mot twórcy idei Industrie 4.0, Klausa Schwaba, który stwierdził: „W nowym świecie duże ryby już nie będą zjadać małych, to szybkie ryby będą pożerać te powolne”. Większość panelistów zgodziła się, że wykorzystanie szans i zredukowanie zagrożeń płynących z czwartej rewolucji przemysłowej będzie należeć już do nowego pokolenia energetyków. Wyrażono także przekonanie, że mimo postępującej autonomizacji działania systemu energetycznego, to ciągle człowiek, jako jego kreator i beneficjent, będzie miał decydujący wpływ na zarządzanie tym skomplikowanym układem.

Uczestnicy tegorocznej edycji Akademii energii zapytali podsekretarza stanu w Ministerstwie Energii, Michała Kurtykę o jego wrażenia z uroczystości.

– Jak według Pana Ministra wypadli dzisiaj na scenie uczestnicy Akademii Energii?

MK: Super profesjonalnie. Pary się wzajemnie uzupełniały, potrafiły przedstawić prezentacje w sposób płynny i zarazem bardzo konkretny. Doskonale dobrany format prezentacji - wielkie brawa.

– Co Pan, jako ekspert, sądzi na temat Przemysłu 4.0? Który z obszarów dzisiaj przedstawionych, będzie miał największy związek z energetyką?

MK: Wyzwaniem jest to, żeby zrobić dobry użytek z tak wielu danych pozyskiwanych z tak wielu różnych miejsc. W tym kontekście jest to wyzwanie dla ludzkiej inteligencji, dla automatyzacji, ale też dla modeli biznesowych, które będziecie Państwo, mam nadzieję, kreować. Opisaliście w  prezentacjach właśnie zarysy pewnych modeli biznesowych, w jaki sposób te dane można by przekształcić na konkretną wartość i myślę, że tu będzie największe pole do popisu dla takich młodych ludzi jak Wy, żeby trochę poeksperymentować z tymi danymi i poszukać gdzie będzie z nich wartość. Dane z energetyki to lekcja pokory dla przedstawicieli tej branży, dlatego, że okazuje się, że dużo wartości i zastosowań tych danych jest poza energetyką i musimy znaleźć sposoby, żeby to zintegrować.

– Czy takie projekty jak Akademia Energii, które wprowadzają młodych ludzi do branży, uważa Pan za wartościowe inicjatywy?

MK: Oczywiście, że tak! U nas w Ministerstwie Energii są absolwenci Akademii, którzy robią świetną robotę, są bardzo fajnymi ludźmi więc to jest dobre połączenie, pomiędzy kompetencjami merytorycznymi a takim dobrym duchem, umiejętnością współpracy w zespole. W dzisiejszych czasach wyzwania są coraz bardziej złożone, wymagają coraz więcej interakcji pomiędzy ludźmi, więc to czego się uczycie w trakcie takich spotkań i staży, będzie Wam procentowało przez całe życie. 

 

 

Patronat medialny nad konferencją objął portal kierunekenergetyka.pl

 

 

 

Źródło i fot.: informacja prasowa

 

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ