W Sieradzu będą wykorzystywać ciepło z odwiertu geotermalnego w sieci ciepłowniczej
11 czerwca w Sieradzu wiceminister środowiska, Główny Geolog Kraju i Pełnomocnik Rządu ds. Polityki Surowcowej Państwa prof. Mariusz Orion Jędrysek otworzył pierwszy odwiert geotermalny w Sieradzu w województwie łódzkim. W inauguracyjnym wydarzeniu brali udział również przedstawiciele Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz lokalni samorządowcy.
1475 metrów – taką głębokość ma odwiert geotermalny przy ul. Zachodniej w Sieradzu. Ciepło uzyskane z otworu geotermalnego będzie wykorzystywane w miejskiej sieci ciepłowniczej do której podłączone są zarówno budynki użytku publicznego jaki i budynki mieszkaniowe. Pozyskane ciepło geotermalne ograniczy także konieczność spalania węgla kamiennego, co jednocześnie przyczyni się do polepszenia jakości powietrza w mieście.
Misja tego odwiertu jest dużo szersza – badamy okolice Łodzi pod względem warunków geotermalnych – powiedział wiceminister środowiska prof. Mariusz Orion Jędrysek.
Jednocześnie Prezydent miasta Sieradza Paweł Osiewała podziękował resortowi środowiska za wsparcie finansowe inwestycji, które w kwocie ponad 12,5 mln złotych zostało realizowane przy pomocy środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Geotermia szansą na rozwój
Obecny rząd jest mocno nastawiony w kierunku geotermalnym. Dlatego Rada Ministrów przyjęła projekt Polityki Surowcowej Państwa, w którym w trzecim filarze zawarte jest pozyskiwanie Ciepła Ziemi. W ciągu ostatnich lat podwoiliśmy instalacje geotermalne w Polsce – przypomniał Główny Geolog Kraju wiceminister Mariusz Orion Jędrysek.
Duże zasoby geotermalne i korzystne warunki geotermiczne w Polsce sprawiają, że rozwój geotermii i geotermiki staje się jednym z najważniejszych ważniejszych celów Ministerstwa Środowiska. Nakłady na geotermię przyczyniają się również w znacznym stopniu do poprawy jakości powietrza. To właśnie inwestycje w odwierty geotermalne i czystą energię, szczególnie w kontekście ogólnokrajowej mobilizacji w walce ze smogiem oraz wdrażaniem rządowego programu „Czyste Powietrze”, stają się istotnym punktem pozytywnej przemiany energetycznej naszego kraju.
Komentarze