Partner serwisu
29 czerwca 2018

Centrum danych przyszłości

Kategoria: Aktualności

Według listy Top500, Red Hat Enterprise Linux napędza dwa spośród trzech najszybszych superkomputerów na świecie. Ogółem Linux jest wykorzystywany we wszystkich 500 najszybszych superkomputerach na świecie.

Centrum danych przyszłości

Red Hat, wspólnie ze swoimi partnerami, pomaga kształtować superkomputery nowej generacji w taki sposób, aby były bardziej otwarte i stymulowały postęp naukowy dzięki zapewnieniu odpowiedniego poziomu stabilności i wsparcia niezbędnego w przypadku krytycznych obciążeń roboczych. Co więcej, maszyny te zbudowano z wykorzystaniem komponentów sprzętowych i programowych klasy korporacyjnej. Jest to doskonały przykład na to, jak może ewoluować centrum danych przyszłości, aby wspomagać zaawansowane procesy obliczeniowe niezwiązane z badaniami naukowymi.

Najszybszy na świecie

Zaprezentowany na początku czerwca tego roku superkomputer Summit jest obecnie najszybszym komputerem na świecie. Summit znajduje się Laboratorium Oak Ridge (ORNL) należącym do Departamentu Energii Narodowym. System ten ma architekturę modularną i składa się z procesorów IBM POWER9, procesów graficznych NVIDIA Volta V100 GPU oraz magistrali Mellanox Infiniband. Oprogramowanie Red Hat Enterprise Linux udostępnia badaczom i użytkownikom gigantyczną moc tego najszybszego na świecie superkomputera poprzez wspólny interfejs systemu operacyjnego. Summit wykorzystuje kombinację sztucznej inteligencji oraz maszynowego uczenia się i ma wspomagać szeroką gamę obliczeń naukowych, od badań nad rakiem do astrofizyki. Najszybszy komputer na świecie jest również jednym z najbardziej energooszczędnych. Według listy Green500, która śledzi zużycie energii przez superkomputery Top500, Summit mieści się w pierwszej światowej dziesiątce.

Wsparcie dla Narodowej Administracji Bezpieczeństwa Atomowego

Kolejny superkomputer o nazwie Sierra został zapowiedziany na sierpień bieżącego roku, ale już teraz zdobył tytuł trzeciego najszybszego komputera na świecie. Obecnie jest wciąż konfigurowany w Narodowym Laboratorium Lawrence Livermore (LLNL). Sierra będzie wspierać Narodową Administrację Bezpieczeństwa Atomowego, a także dwa dodatkowe laboratoria – Los Alamos i Sandia – oferując ogromne możliwości w dziedzinie uczenia maszynowego, symulacji i modelowania wysokiej rozdzielczości. Tak jak Summit, ten superkomputer składa się z podobnie skonfigurowanych modułów, a czołowa platforma linuksowa stanowi wspólny interfejs dla węzłów obliczeniowych wykorzystujących technologie IBM, NVIDIA i Mellanox.

Obie maszyny zaprojektowano w ramach inicjatywy CORAL Departamentu Energii (DOE) z myślą o najbardziej wymagających symulacjach i modelowaniu na potrzeby nauki oraz bezpieczeństwa narodowego, a także o zapewnieniu Stanom Zjednoczonym pozycji komputerowego lidera.

fot. 123.rf
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ