Partner serwisu
12 września 2018

Przyszłość polskiego ciepłownictwa - debata ciepłownicza na ENERGETYCE BEŁCHATÓW 2018

Kategoria: XX Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW

Tradycyjnie jednym z punktów programu Sympozjum Naukowo-Technicznego ENERGETYKA BEŁCHATÓW była Debata Ciepłownicza, w której zaproszeni eksperci dyskutowali nad przyszłością polskiego ciepłownictwa w kontekście regulacji środowiskowych.

Przyszłość polskiego ciepłownictwa - debata ciepłownicza na ENERGETYCE BEŁCHATÓW 2018

DEBATA CIEPŁOWNICZA: Przyszłość polskiego ciepłownictwa w kontekście regulacji środowiskowych

Prowadzenie: Piotr Górnik, Dyrektor ds. Energetyki Cieplnej Fortum

Uczestnicy dyskusji:

Sławomir Burmann, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Produkcji Veolia Energia Łódź

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła

Adam Dobrowolski, Dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła URE

Edward Słoma, Dyrektor Departamentu Regulacji i Współpracy Instytucjonalnej PGNiG TERMIKA

Prof. Janusz Lewandowski, Politechnika Warszawska

Bogusław Regulski, Wiceprezes Zarządu IGCP

Grzegorz Szastok, Prezes Zarządu Sumitomo

Tematyka:

• Dyrektywa MCP, Konkluzje BAT

• Kogeneracja - co ze wsparciem?

• ETS - rosnące ceny uprawnień

• Co z ciepłowniami?

Tematem przewodnim dyskusji były regulacje środowiskwe – Wyzwania, które stoją przed branżą ciepłowniczą to CO2, OZE i efektywność energetyczna. My w Veoli dzielimy sobie ten okres przygotowawczy na etapy. W pierwszej kolejności zajmujemy się BATami jednak w niedługiej przyszłości będziemy zajmować się całkiem nowymi źródłami, nie opartymi o węgiel, ponieważ niektóre z naszych starszych bloków pójdą w odstawkę – powiedział Sławomir Burmann, Członek Zarządu, Dyrektor ds. Produkcji Veolia Energia Łódź.

Wojciech Dąbrowski, Prezes Zarządu PGE Energia Ciepła dodał z kolei – Jako PGE EC stoimy przed wielkimi inwestycjami, które są spowodowane wymaganiami środowiskowymi. Niestety nie jest możeliwe żeby je zrealizowąć bez wsrostu cen, jednak chcemy to przeprowadzić w najdelikatniejszy możliwy sposób dla klienta.

Przedstawiciel PGNiG TERMIKA, Edward Słoma mówił o inwestycji na Żeraniu – Jest to potężna inwestycja, która zastąpi stare jednostki. Obecnie jest to nasze największe wyzwanie. Jako cały sektor musimy cały czas dążyć do zwiększania świadomości o zaletach ciepła systemowego i ciężko pracować aby sprostać nadchodzącym problemom.

Piotr Górnik, Dyrektor ds. Energetyki Cieplnej Fortum - moderator dyskusji zwracał też uwagę na odbiorcę końcowego, na jego potrzeby i na to jak on odczuje wymagania stawiane sektorowi. Adam Dobrowolski, Dyrektor Departamentu Rynków Energii Elektrycznej i Ciepła URE podkreślał, że – w lepszej sytuacji są klienci dużych przedsiębiorstw, większy może więcej ze względu na zaplecze finansowe. Małe podmioty mają i będą miały problemy finansowe co na pewno odczują ich klienci.

– W wielu przypadkach zbudowanie sieci jest bardzo problematyczne bez wsparcia. Dla małych i średnich przedsiębiorstw nie ma innej możliwości niż dokonanie tego poprzez różnego rodzaju fundusze. W dużych miastach systemy sobie poradzą, w przypadku małych przedsiębiorstw jestem pesymistą – powiedział Profesor Janusz Lewandowski z Politechniki Warszawskiej.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ