Przygotowania do COP24 na ostatniej prostej
Minister Henryk Kowalczyk odwiedził Katowice, aby ocenić przygotowanie do tegorocznego szczytu klimatycznego COP24.

W trakcie wizyty minister spotkał się z władzami Katowic, przedstawicielami operatora odpowiedzialnego za organizację COP24 oraz służbami odpowiedzialnymi za bezpieczeństwo. Rozmowy dotyczyły zarówno organizacji konferencji, zapewnienia obsługi transportowej, jak i bezpieczeństwa delegatów.
Minister środowiska odwiedził również Międzynarodowe Centrum Kongresowe, które już w grudniu będzie gospodarzem globalnego forum.
Na Terenie MCK odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra środowiska Henryka Kowalczyka, wiceprezydenta Katowic Mariusza Skiby oraz wiceprezesa Zarządu Międzynarodowych Targów Poznańskich Tomasza Kobierskiego.
– Do szczytu klimatycznego pozostało niespełna trzy miesiące. Przed nami jeszcze wiele pracy, jednak mogę zapewnić, że prace nad odpowiednim zapleczem logistyczno-infrastrukturalnym zmierzają we właściwym kierunku – powiedział minister środowiska. – COP24 to wielkie wyzwanie pod względem logistycznym. Bardzo się cieszę, że osoby odpowiedzialne za organizację szczytu posiadają duże doświadczenie w organizowaniu wydarzeń na międzynarodową skalę – wspomniał minister Henryk Kowalczyk.
Minister Środowiska wspomniał również o kwestiach bezpieczeństwa podczas szczytu.
– W grudniu Katowice odwiedzi 30 tys. delegatów, w tym wiele głów państw z całego świata. Zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim uczestnikom to ogromne wyzwanie. Jestem jednak przekonany, że sprostamy wyznaczonym zadaniom – podkreślił minister.
Szczyt ONZ COP24
COP24, czyli 24. sesja Konferencji Stron Ramowej Konwencji Narodów Zjednoczonych w sprawie zmian klimatu, odbędzie się w dniach 3-14 grudnia 2018 r. w Katowicach. W wydarzeniu weźmie udział blisko 30 tys. delegatów z całego świata, w tym szefowie rządów oraz ministrowie odpowiedzialni za kwestie środowiska i klimatu.
W trakcie szczytu COP24 planowane jest przyjęcie pełnego pakietu wdrażającego Porozumienie paryskie. To pierwsza w historii międzynarodowa umowa, która zobowiązuje wszystkie państwa świata do działań na rzecz ochrony klimatu. Pakiet wdrażający umożliwi realizację Porozumienia w praktyce. Tym samym wyznaczy światową politykę klimatyczno-energetyczną na kolejne lata.
Komentarze