Zielona energia płynie w Starachowicach
Ekociepło odzyskane z procesów drukarskich LSC Communications zasiliło mieszkańców Starachowic. To nowoczesne rozwiązanie zostało zaprojektowane przez inżynierów Celsium, firmy działającej w branży energetycznej, która ogrzewa pięć miast w Polsce, także Starachowice.

18 września 2018 r. miało miejsce uroczyste uruchomienie instalacji odzysku ciepła z procesów produkcyjnych w starachowickiej drukarni LSC Communications. Wspólnie dokonali tego przedstawiciele drukarni i firmy ciepłowniczej: Grzegorz Czech - prezes LSC Communications, Janusz Serafin - dyrektor zakładu LSC Communications w Starachowicach, Grzegorz Reluga - prezes firmy Celsium oraz Dagmara Nowak-Trochimiuk - prezes firmy Celsium Serwis, firmy odpowiedzialnej za wykonanie instalacji. Obecni byli również przedstawiciele wojewódzkich instytucji, związanych z ochroną środowiska oraz reprezentant Specjalnej Strefy Ekonomicznej Starachowic, Piotr Babicki.
Ten unikalny na skalę krajową projekt został opracowany przez inżynierów Celsium. Cała instalacja z zaawansowanym technicznie systemem automatyki, obsługi i kontroli została zaprojektowana pod specyficzne wymagania drukarni oraz sieci ciepłowniczej. Instalacja może działać w obydwu kierunkach. Została tak zaprojektowana, aby do sieci ciepłowniczej oddawać nadwyżki energii cieplnej z procesów drukarskich. Natomiast, kiedy maszyny drukarskie nie pracują, ta sama instalacja dostarcza ciepło sieciowe do obiektów LSC. Dużym wyzwaniem dla specjalistów było jednoczesne zapewnienie bezpieczeństwa pracy i ciągłości działania maszyn w drukarni.
Wspólny projekt dostawcy energii i odbiorcy, jakim jest drukarnia LSC Communications w Starachowicach to nowy poziom działań proekologicznych, co ciągle jest dużą rzadkością w kraju. Taki model pokazuje jak duży potencjał tkwi we współpracy. Są to realne oszczędności w zużyciu energii oraz znaczne ograniczenie emisji spalin. Dzięki takim działaniom zwiększy się udział tzw. zielonej energii w Starachowicach. Instalacja ma moc 2,1 MW i pozwoli zmniejszyć roczne zużycie węgla w lokalnej ciepłowni o 1500 ton.
– Ekologia często wiąże się z dużymi kosztami. Projekt odzysku ciepła pokazuje, że ciągle jest duży potencjał działań, które poprawiają nasze środowisko, a jednocześnie przynoszą spore oszczędności. Współpraca firmy produkcyjnej i ciepłowniczej z samego założenia nie jest prosta. Tym bardziej cieszą efekty naszej pracy, szczególnie, że takie projekty należą obecnie do rzadkości. Mamy ambicję to zmienić – powiedział prezes Celsium, Grzegorz Reluga.
– Współpraca firm przebiegała bardzo dobrze i życzyłbym sobie takiej w przyszłości. Kilkukrotnie miewałem chwilę zwątpienia jednak zawsze udawało się osiągnąć kompromis, dzięki czemu od dzisiaj będziemy mogli oferować odzyskane z procesów drukarskich ciepło, klientom zasilanym z systemu ciepłowniczego Celsium. Nasz wspólny projekt jest dowodem na sens budowania systemów sieci ciepłowniczych umożliwiających przekazywanie energii pomiędzy podmiotami przyłączonymi do tego systemu – dodał dyrektor ds. rozwoju Celsium, Konrad Borowski.
Podobnie zadowolony był prezes LSC Communications, Grzegorz Czech. Potwierdził, że jest to inwestycja dająca korzyści obydwóm firmom i dodał, że jest to projekt innowacyjny i będą rozpatrywane możliwości replikacji tego rozwiązania w innych lokalizacjach drukarni. Zakład przez większą cześć roku będzie oddawał ciepło, uzyskując dodatkowe przychody. Tylko zimą, przy dużych mrozach, drukarnia będzie pobierała ciepło z ciepłowni Celsium.
Komentarze