Sprężarkowo czy adsorpcyjnie?
Metody produkcji chłodu przy pomocy ciepła sieciowego
Marcin Malicki
Politechnika Warszawska
W najbliższych latach spodziewać możemy się stagnacji zapotrzebowania na moc cieplną. Sytuacja może ulec zmianie dzięki wykorzystaniu ciepła sieciowego jako energii zasilającej dla urządzeń wytwarzających chłód. Najczęściej stosowaną technologią produkcji chłodu jest centralna instalacja sprężarkowego agregatu chłodniczego (SAC). Alternatywę stanowi zastosowanie Absorpcyjnych bądź Trójzłożowych Adsorpcyjnych Agregatów Chłodniczych (ABS bądź 3ADS).

Zastosowanie miejskiej sieci ciepłowniczej do dostawy energii na potrzeby produkcji chłodu jest szansą zwiększenia sprzedaży ciepła przez przedsiębiorstwa ciepłownicze w okresie letnim. Istnieje technologia umożliwiająca produkcję chłodu przy zastosowaniu ciepła o dostępnym w okresie letnim parametrze. Ze względu na systematyczne zwiększanie powierzchni klimatyzowanych oraz korzystny stosunek zapotrzebowania na ciepło do zapotrzebowania na ciepło na potrzeby chłodu istnieje możliwość implementacji chłodu sieciowego u istniejących odbiorców ciepła.
Autor: Marcin Malicki, Politechnika Warszawska
Fot. BMP’
Cały materiał znajdą Państwo w magazynie „Energetyka Cieplna i Zawodowa” nr 5/2013 zamów prenumeratę w wersji elektronicznej lub drukowanej |