Partner serwisu
13 grudnia 2018

Prezydenci COP razem w Katowicach

Kategoria: Z życia branży

– To wspaniale, że byli Prezydenci COP pracują ramię w ramię, aby szczyt w Katowicach zakończył się sukcesem – powiedział na spotkaniu z dziennikarzami Michał Kurtyka. Prowadzący obrady COP24 dziękował swoim poprzednikom za ich zaangażowanie w działania Rady Prezydentów COP, ciała doradczego, które ma przyczynić się do wypracowania w Katowicach mapy drogowej wdrażania globalnej polityki klimatycznej.

Prezydenci COP razem w Katowicach

Na konferencji prasowej, obok Michała Kurtyki, pojawili się gospodarze poprzednich szczytów klimatycznych: Manuel Pulgar-Vidal (COP20) oraz Laurent Fabius (COP 21). Pełniący funkcję obecnego prezydenta, wiceminister Kurtyka, podkreślał kluczową rolę ciągłości i kontynuacji w budowaniu międzynarodowej polityki klimatycznej.

– Z Manuelem Pulgar-Vidalem i Laurentem Fabiusem współpracujemy już od kilku miesięcy. Rada Prezydentów COP, którą tworzymy, pełni rolę doradczo-ekspercką, a wiedza i doświadczenie moich poprzedników są dla mnie bezcenne – podkreślał Michał Kurtyka. Zwracając się do Laurenta Fabiusa, wiceminister dodał: – Wielki sukces COP21 to zasługa twojej osobowości i talentu negocjacyjnego. My jesteśmy tutaj, żeby kontynuować twoje dzieło. COP24 musi zakończyć się sukcesem, a będzie nim implementacja postanowień i celów Porozumienia paryskiego.

Laurent Fabius, były premier i minister spraw zagranicznych Francji, pełnił obowiązki Prezydenta COP podczas szczytu w 2015 roku, na którym osiągnięto historyczny sukces w postaci Porozumienia paryskiego. W dokumencie określono ogólnoświatowy plan działania, który ma uchronić Ziemię przed groźbą daleko posuniętej zmiany klimatu. Podczas konferencji prasowej gratulował Michałowi Kurtyce sprawnej organizacji szczytu w Katowicach.

– Wszystko, co wydarzyło się od 2015 roku, stanowi dowód na konieczność prowadzenia międzynarodowej polityki klimatycznej. Mam na myśli rekordowe temperatury i serię kataklizmów, dotykających miliony ludzi na całym świecie. Dlatego COP24 musi przynieść ogólnoświatowy konsensus w sprawie dążenia do neutralności klimatycznej. Laurent Fabius dodał, że ostateczna decyzja zależeć będzie od politycznej woli światowych liderów. Podkreślił, że do końca negocjacji, wraz z Michałem Kurtyką, będą przekonywać do pogłębiania współpracy w zakresie polityki klimatycznej.

Manuel Pulgar-Vidal, prowadzący obrady COP20 w Limie (Peru), podzielił się swoimi doświadczeniami negocjacyjnymi.

– Drugi tydzień konferencji jest zawsze dramatyczny. Dotychczas dyskutowaliśmy o kwestiach technicznych i organizacyjnych, teraz pora na konkrety, w postaci decyzji politycznych – mówił Pulgar-Vidal. – Powodzenie szczytu, takiego jak COP, zawsze zależy od tych samych czynników: atmosfery zaufania, transparentności oraz sprawności prezydencji. W mojej ocenie Polska i wiceminister Kurtyka świetnie wypadają w roli gospodarzy. Dlatego wierzę, że cele paryskie zaczną być w końcu realizowane – dodał.

Członkowie Rady Prezydentów COP przypomnieli również hasło COP23 – „Further, Faster, Together”. Zaznaczyli, że pozostaje ono aktualne, a głównym celem szczytu w Katowicach jest wprowadzenie go w życie, poprzez osiągnięcie międzynarodowego porozumienia.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ