Partner serwisu
22 maja 2019

EDP i ENGIE łączą siły

Kategoria: Z życia branży

Antonio Mexia, CEO EDP i prezes EDPR, oraz Isabelle Kocher, CEO ENGIE, ogłosili 21.05.2019 podpisanie strategicznego protokołu ustaleń o stworzeniu przedsięwzięcia joint venture, w którym EDP i ENGIE miałyby odpowiednio po połowie udziałów. Działalność nowego podmiotu ma obejmować realizację projektów stacjonarnych i pływających farm wiatrowych.

EDP i ENGIE łączą siły

Powstające joint venture będzie jedynym podmiotem, za pośrednictwem którego EDP (poprzez swoją spółkę zależną EDP Renewables - EDPR) i ENGIE będą realizować inwestycje w projekty morskich farm wiatrowych na świecie. Tym samym wspomniane joint venture stanie się jednym z pięciu największych światowych graczy w tej branży, korzystając z doświadczenia i możliwości rozwoju obu spółek.

Zgodnie z protokołem ustaleń EDP i ENGIE połączą w przedsięwzięciu joint venture swoje portfele istniejących morskich farm wiatrowych oraz projektów w fazie realizacji. Joint venture ma wyjściowo posiadać łącznie 1,5 GW[1] mocy zainstalowanej w projektach w fazie budowy i 4,0 GW[2] mocy zainstalowanej w planowanych projektach. Do 2025 r. joint venture ma dysponować portfelem, w którego skład wchodzą projekty w fazie eksploatacji i w budowie o łącznej mocy zainstalowanej między 5 a 7 GW[3], oraz projekty na zaawansowanym etapie realizacji o łącznej mocy zainstalowanej między 5 a 10 GW3.

EDP i ENGIE uważają, że morska energetyka wiatrowa staje się kluczowym czynnikiem w światowej transformacji energetycznej, a co za tym idzie – następuje dynamiczny rozwój rynku i zaostrzenie konkurencji. Obie spółki twierdzą, że powołanie podmiotu o potencjale działania na dużą skalę, o globalnym zasięgu biznesowym i istotnych możliwościach zawierania umów sprzedaży energii, wspartego zaangażowanym zespołem, umożliwi szybszą rozbudowę portfela aktywów, a stabilne partnerstwo podniesie wydajność działalności gospodarczej.

Joint venture powstaje przede wszystkim z myślą o rynkach w Europie, Stanach Zjednoczonych i wybranych lokalizacjach w Azji – zgodnie z założeniem, że te obszary mają największy potencjał wzrostu. Model działalności nowego przedsięwzięcia opiera się na samofinansowaniu, a realizowane w jego ramach projekty będą spełniać kryteria inwestycyjne obu spółek.

EDPR i ENGIE zawiązują ambitny sojusz po udanej sześcioletniej współpracy obu podmiotów w charakterze partnerów konsorcjalnych przy realizacji projektów stabilnych farm wiatrowych w Dieppe Le Tréport i Yeu Noirmoutier we Francji oraz w Moray East i Moray West w Wielkiej Brytanii. EDPR i ENGIE współpracują również jako partnerzy przy realizacji dwóch projektów pływających morskich farm wiatrowych we Francji i w Portugalii, a także w trwającym obecnie we Francji przetargu na budowę morskiej farmy wiatrowej w okolicy Dunkierki.

Komentarz Isabelle Kocher, CEO ENGIE: – Z prawdziwą przyjemnością ogłaszamy zawarcie strategicznego sojuszu w obszarze morskiej energetyki wiatrowej z EDP, naszym partnerem od 2013 r. Sektor morskiej energetyki wiatrowej odnotuje znaczący wzrost do 2030 r. Dzięki nowo powstałej joint venture będziemy w stanie lepiej wykorzystać potencjał rynku, a jednocześnie zwiększyć konkurencyjność w jednym z naszych kluczowych obszarów wzrostu – energetyki odnawialnej. Porozumienie to jest również w pełni zgodne ze strategią przejścia ENGIE na działalność generującą zerowy poziom emisji dwutlenku węgla.

Komentarz António Mexia, CEO EDP: – Porozumienie w sprawie współpracy w obszarze morskiej energetyki wiatrowej stanowi istotny krok naprzód w realizacji strategii EDP dotyczącej energetyki odnawialnej. Jesteśmy w pełni zaangażowani w działalność na rzecz transformacji energetycznej i budowy bardziej zrównoważonej przyszłości, zgodnie z ambitnymi celami zawartymi w naszym najnowszym dokumencie strategicznym. Jesteśmy przekonani, że to partnerstwo wzmocni naszą pozycję w sektorze energetyki odnawialnej i pozwoli nam szybciej realizować zamierzenia w obszarze morskich farm wiatrowych. Morska energetyka wiatrowa będzie stanowić jeden z kluczowych obszarów rozwoju w przyszłej dekadzie.

Realizacja tego projektu zależy od wyników procesu zatwierdzenia planu na szczeblu socjalnym, korporacyjnym, prawnym, regulacyjnym i umownym. Grupa zamierza rozpocząć działalność joint venture przed końcem 2019 r.

[1]Dotyczy 100% mocy zainstalowanej w projektach: Moray East (950MW), Wind Float Atlantic (25MW), SeaMade (487MW).

[2]Dotyczy 100% mocy zainstalowanej w projektach: Moray West (800-950MW), Tréport & Noirmoutier (992MW), Leucate (24MW), Mayflower (1500 MW), B&C Wind (400MW), California (100-150MW).

[3]Dotyczy 100% mocy zainstalowanej w projektach.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ