Partner serwisu
20 sierpnia 2019

Rok dużych mocy – obchody Dnia Energetyka w PGE GiEK

Kategoria: Aktualności

Polski lider wytwarzania energii

Centralne obchody święta energetyków były doskonałą okazją do przypomnienia wyników spółki PGE GiEK w 2018 roku. Produkcja netto energii elektrycznej za ubiegły rok wyniosła niemal 54 TWh, przy mocy elektrycznej zainstalowanej na poziomie 10,7 GW. Udział w krajowej produkcji energii wyniósł ponad 36 proc. w niektórych miesiącach, a PGE GiEK wygenerowała 34 proc. EBITDA Grupy Kapitałowej.

Robert Ostrowski, prezes zarządu PGE GiEK, zwracał uwagę, że spółka konsekwentnie podejmuje działania niezbędne dla pełnego wykorzystania posiadanego potencjału.

Chcemy i potrafimy być prawdziwym liderem. Naszym celem jest utrzymanie konkurencyjności energetyki przy optymalnym wykorzystaniu rodzimych surowców i w sposób gwarantujący utrzymanie suwerenności energetycznej. Każdego dnia udowadniamy, że potrafimy w praktyce pogodzić bezpieczeństwo energetyczne kraju i konkurencyjność narodowej gospodarki z realizacją celów unijnej polityki energetyczno-klimatycznej. Mamy świadomość, że spoczywa na nas ciężar zapewnienia niezawodnych i niedrogich dostaw energii. Byśmy mogli to zagwarantować, potrzebne są wielkie inwestycje i my je realizujemy – powiedział prezes Robert Ostrowski.

Wśród kluczowych przedsięwzięć prezes PGE GiEK wymienił m.in. budowę dwóch bloków energetycznych o mocy 1800 MW w Elektrowni Opole, które już dzisiaj produkują energię, budowę bloku o mocy 496 MW w Elektrowni Turów oraz wielki projekt bloków gazowo-parowych o łącznej mocy 1400 MW w Elektrowni Dolna Odra. PGE GiEK odbuduje także elektrownię wodną na rzece Witka. Jej moc wyniesie ok. 1 MW. Z kolei w Elektrowni Bełchatów powstanie pierwszy w Polsce magazyn energii zintegrowany z blokiem konwencjonalnym o mocy 1 MW netto.

Prezes R. Ostrowski zaznaczał, że spółka prowadzi swoją działalność z poszanowaniem środowiska naturalnego, w oparciu o obowiązujące standardy i minimalizując swój wpływ na otoczenie w sposób uwzględniający koszty środowiskowe, ekonomiczne i społeczne.

PGE GiEK szczególną wagę przywiązuje do redukcji emisji. Na przestrzeni ostatnich dwóch dekad osiągnęła znaczny postęp w obszarze ochrony środowiska. W swoich jednostkach wytwórczych zastosowała technologie, które nie tylko znacznie ograniczyły emisje substancji do atmosfery, ale wyprzedziły daty graniczne rozpoczęcia obowiązywania norm zawartych w Konkluzjach BAT. Miliardowe projekty modernizacyjno-odtworzeniowe w konwencjonalnych elektrowniach wpłynęły na znaczną redukcję emisji i dostosowanie jednostek wytwórczych do przyszłych wymagań środowiskowych i, co najważniejsze, spowodowały poprawę jakości powietrza – dodał.

Mocna pozycja PGE GiEK – podziękowania dla pracowników

Słowa uznania, podziękowania za pracę i życzenia padły podczas uroczystości od przedstawicieli władz spółki oraz zaproszonych gości. Oficjalne obchody Dnia Energetyka były okazją do wyróżnienia pracowników państwowymi i branżowymi odznaczeniami: Złotym Krzyżem Zasługi, Złotymi, Srebrnymi i Brązowym Medalami za Długoletnią Służbę, ministerialną odznaką „Za Zasługi dla Energetyki”. Pracowników, którzy angażują się w rozwój innowacyjności wyróżniono dyplomami.

Uroczyste spotkanie zakończył koncert zespołu Warszawska Orkiestra Sentymentalna.

W dniu patrona energetyków, św. Maksymiliana Kolbe, 14 sierpnia, w Kościele Parafialnym p.w. Zesłania Ducha Świętego w Bełchatowie, mszę w intencji energetyków i ich rodzin celebrował Metropolita Łódzki Ksiądz Arcybiskup Grzegorz Ryś.

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ