Energia dla biznesu - seminarium o umowach CPPA w Katowicach
W dniu 29.08.2019 r. w Hotelu Courtyard by Marriott w Katowicach odbyło się Seminarium Corporate Power Purchase Agreement organizowane przez CBE Polska. Portal kierunekENERGETYKA.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Otwarcia Seminarium dokonał moderator paneli technicznych Hanns Koenig, dyrektor Aurora Energy Research. Wygłosił on referat „Przejście na odnawialne źródła energii bez dotacji i rola umów PPA”. W prelekcji wskazał na problemy stojące przed rozwojem sektora odnawialnych źródeł energii tj. brak dotowania od strony rządowej takich źródeł. Wystąpienie wskazało na umowy PPA jako pewnego rodzaju zabezpieczenie inwestycji w odnawialne źródła energii i dalszego rozwoju tego sektora.
Po referacie wprowadzającym z prezentacją zatytułowaną „Umowy typu Corporate Power Purchase Agreement w Polsce” wystąpił radca prawny, Associate Partner w Rödl & Partner w Polsce Piotr Mrowiec. Przedstawiono możliwości zastosowania PPA w Polsce i ich zakres. Poruszono kwestię swego rodzaju problemów interpretacyjnych dotykających tych umów.
Jest bardzo wiele rozbieżności w rozumieniu umów PPA, gdyż do niedawna nie było jasnych standardów tworzenia tych umów – mówił Piotr Mrowiec.
Poruszono kwestie ograniczeń przy stosowaniu PPA, ustalanie cen sprzedaży energii w umowie, oraz tzw. „bankowalność” umów PPA.
Z referatem Partnera generalnego wystąpił Dr Rafał Rzeszotarski, General Manager w Sun investment Group Polska. Korzystając z danych liczbowych przedstawił on w prezentacji „Najważniejsze informacje na temat umów typu CPPA”, praktyczne zastosowanie CPPA w przemyśle i handlu detalicznym. Wskazano na przykładach konkretnych przedsięwzięć zakończonych sukcesem możliwości jakie niosą ze sobą umowy CPPA oraz wymierne korzyści związane z ich stosowaniem.
O tym jakie podejście do finansowania inwestycji energetyki odnawialnej mają banki, oraz jakie dedykowane produkty bankowe oferują, opowiedziała Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska – partnera strategicznego Seminarium. Wskazano na to, że na ww. inwestycje wpływ mają m.in. systemy wsparcia, a różne formuły biznesowe w jakich są one realizowane mogą być finansowane dedykowanym produktem bankowym.
Lars Meckenstock, Szef działu komercjalizacji aktywów w E.ON Climate & Renewables pokazał aktualne trendy na rynku PPA porównując rynek Polski i Amerykański. Opisane zostały również doświadczenia E.ON w tej kwestii w Polsce.
Cennym punktem seminarium były rozmowy w kuluarach podczas przerwy kawowej, podczas której uczestnicy wydarzenia wymieniali się doświadczeniami oraz dyskutowali wraz z prelegentami na tematy poruszone w prezentacjach. Była to również dobra okazja, by odwiedzić stoiska wystawców i dowiedzieć się o oferowanych przez nich rozwiązaniach.
Michał Lubieniecki, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego firmy Deloitte omówił jak wygląda sprawa korporacyjnych umów odbioru energii odnawialnej z perspektywy wytwórcy tej energii oraz odbiorcy biznesowego. Ukazane zostały obustronne korzyści jakie niosą ze sobą „zielone” PPA i istotne ich aspekty ważne dla obu stron. Prelekcja miała na celu wykazanie, że takie umowy tworzą sytuację win-win dla wytwórców i odbiorców. Po zakończonym wystąpieniu nawiązała się ciekawa dyskusja z uczestnikami, która rozwiała wiele wątpliwości związanych ze stosowaniem „Green PPA”.
W wystąpieniu „Umowy typu Corporate PPA w ujęciu praktycznym”, wygłoszonym przez Pawła Wierzbickiego, Head Origination Axpo Polska – partnera strategicznego seminarium, nawiązano do wyzwań jakie stoją przed odbiorcami i wytwórcami związanymi umową CPPA. Przedstawiono możliwe rozwiązania, oraz alternatywy dla tych wyzwań.
W ostatniej prelekcji wystąpiła Annkathrin Rabe, Customer Solutions Manager w firmie Inogy Renewables, która wskazała na ryzyko jakie niesie nie posiadanie odnawialnych kontraktów PPA w Polsce. Odniosła się do „węglowego uzależnienia” w polskiej energetyce, oraz ukazała możliwe scenariusze na przyszłość. W swoim wystąpieniu zaapelowała również o to aby rozwój OZE w oparciu o umowy PPA odbywał się zdroworozsądkowo, zabezpieczając i wzmacniając takie źródła energii.
Zakończeniem merytorycznej części seminarium był panel dyskusyjny „Możliwości wdrożenia umów PPA w Polsce”, w której udział wzięli: jako moderator - Marcin Jamrozik, Radca prawny w Kancelarii Polowiec i Wspólnicy, jako dyskutanci - Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej, Tomasz Bodetko, Kierownik Wydziału Współpracy z Wytwórcami Pionu Zarządzania w Energa Obrót, Maciej Kowalski, Członek Zarządu Enefit, Edward Górniak, Dyrektor Departamentu Originaton Enea Trading, oraz Dr Rafał Rzeszotarski General Manager w Sun Investment Group Polska.
Seminarium stało na wysokim poziomie, a uczestnicy wzbogacili się o sporo cennej wiedzy na temat umów CPPA, oraz ich wpływie na energetykę i biznes.
II edycja Seminarium Corporate Power Puchase Agreement odbędzie się 19 września 2019 r. w Warszawie.
Komentarze