Partner serwisu
03 września 2019

Energia dla biznesu - seminarium o umowach CPPA w Katowicach

Kategoria: Aktualności

W dniu 29.08.2019 r. w Hotelu Courtyard by Marriott w Katowicach odbyło się Seminarium Corporate Power Purchase Agreement organizowane przez CBE Polska. Portal kierunekENERGETYKA.pl objął wydarzenie patronatem medialnym.

Energia dla biznesu - seminarium o umowach CPPA w Katowicach

Otwarcia Seminarium dokonał moderator paneli technicznych Hanns Koenig, dyrektor Aurora Energy Research. Wygłosił on referat „Przejście na odnawialne źródła energii bez dotacji i rola umów PPA”. W prelekcji wskazał na problemy stojące przed rozwojem sektora odnawialnych źródeł energii tj. brak dotowania od strony rządowej takich źródeł. Wystąpienie wskazało na umowy PPA jako pewnego rodzaju zabezpieczenie inwestycji w odnawialne źródła energii i dalszego rozwoju tego sektora.

Po referacie wprowadzającym z prezentacją zatytułowaną „Umowy typu Corporate Power Purchase Agreement w Polsce” wystąpił radca prawny, Associate Partner w Rödl & Partner w Polsce Piotr Mrowiec. Przedstawiono możliwości zastosowania PPA w Polsce i ich zakres. Poruszono kwestię swego rodzaju problemów interpretacyjnych dotykających tych umów.

Jest bardzo wiele rozbieżności w rozumieniu umów PPA, gdyż do niedawna nie było jasnych standardów tworzenia tych umów – mówił Piotr Mrowiec.

Poruszono kwestie ograniczeń przy stosowaniu PPA, ustalanie cen sprzedaży energii w umowie, oraz tzw. „bankowalność” umów PPA.

Z referatem Partnera generalnego wystąpił Dr Rafał Rzeszotarski, General Manager w Sun investment Group Polska. Korzystając z danych liczbowych przedstawił on w prezentacji „Najważniejsze informacje na temat umów typu CPPA”, praktyczne zastosowanie CPPA w przemyśle i handlu detalicznym. Wskazano na przykładach konkretnych przedsięwzięć zakończonych sukcesem możliwości jakie niosą ze sobą umowy CPPA oraz wymierne korzyści związane z ich stosowaniem.

O tym jakie podejście do finansowania inwestycji energetyki odnawialnej mają banki, oraz jakie dedykowane produkty bankowe oferują, opowiedziała Anna Żyła, Główny Ekolog Banku Ochrony Środowiska – partnera strategicznego Seminarium. Wskazano na to, że na ww. inwestycje wpływ mają m.in. systemy wsparcia, a różne formuły biznesowe w jakich są one realizowane mogą być finansowane dedykowanym produktem bankowym.

Lars Meckenstock, Szef działu komercjalizacji aktywów w E.ON Climate & Renewables pokazał aktualne trendy na rynku PPA porównując rynek Polski i Amerykański. Opisane zostały również doświadczenia E.ON w tej kwestii w Polsce.

Cennym punktem seminarium były rozmowy w kuluarach podczas przerwy kawowej, podczas której uczestnicy wydarzenia wymieniali się doświadczeniami oraz dyskutowali wraz z prelegentami na tematy poruszone w prezentacjach. Była to również dobra okazja, by odwiedzić stoiska wystawców i dowiedzieć się o oferowanych przez nich rozwiązaniach.

Michał Lubieniecki, Partner w Dziale Doradztwa Finansowego firmy Deloitte omówił jak wygląda sprawa korporacyjnych umów odbioru energii odnawialnej z perspektywy wytwórcy tej energii oraz odbiorcy biznesowego. Ukazane zostały obustronne korzyści jakie niosą ze sobą „zielone” PPA i istotne ich aspekty ważne dla obu stron. Prelekcja miała na celu wykazanie, że takie umowy tworzą sytuację win-win dla wytwórców i odbiorców. Po zakończonym wystąpieniu nawiązała się ciekawa dyskusja z uczestnikami, która rozwiała wiele wątpliwości związanych ze stosowaniem „Green PPA”.

W wystąpieniu „Umowy typu Corporate PPA w ujęciu praktycznym”, wygłoszonym przez Pawła Wierzbickiego, Head Origination Axpo Polska – partnera strategicznego seminarium, nawiązano do wyzwań jakie stoją przed odbiorcami i wytwórcami związanymi umową CPPA. Przedstawiono możliwe rozwiązania, oraz alternatywy dla tych wyzwań.

W ostatniej prelekcji wystąpiła Annkathrin Rabe, Customer Solutions Manager w firmie Inogy Renewables, która wskazała na ryzyko jakie niesie nie posiadanie odnawialnych kontraktów PPA w Polsce. Odniosła się do „węglowego uzależnienia” w polskiej energetyce, oraz ukazała możliwe scenariusze na przyszłość. W swoim wystąpieniu zaapelowała również o to aby rozwój OZE w oparciu o umowy PPA odbywał się zdroworozsądkowo, zabezpieczając i wzmacniając takie źródła energii.

Zakończeniem merytorycznej części seminarium był panel dyskusyjny „Możliwości wdrożenia umów PPA w Polsce”, w której udział wzięli: jako moderator - Marcin Jamrozik, Radca prawny w Kancelarii Polowiec i Wspólnicy, jako dyskutanci - Grzegorz Wiśniewski, Prezes Zarządu Instytutu Energetyki Odnawialnej, Tomasz Bodetko, Kierownik Wydziału Współpracy z Wytwórcami Pionu Zarządzania w Energa Obrót, Maciej Kowalski, Członek Zarządu Enefit, Edward Górniak, Dyrektor Departamentu Originaton Enea Trading, oraz Dr Rafał Rzeszotarski General Manager w Sun Investment Group Polska.

Seminarium stało na wysokim poziomie, a uczestnicy wzbogacili się o sporo cennej wiedzy na temat umów CPPA, oraz ich wpływie na energetykę i biznes.


II edycja Seminarium Corporate Power Puchase Agreement odbędzie się 19 września 2019 r. w Warszawie.

JM
2019-09-04
Co to jest dzisiaj CPPA? A no od skrótu angielskiego polskie KDT, które KE uznała za "niedozwoloną pomoc publiczną" i nakazała je rozwiązać za kompensatą tzw kosztów osieroconych.
Ta sama KE długo rozważała zmodyfikowany przez UK kontrakt różnicowy CfD i po wielomiesięcznych deliberacjach łaskawie dopuściła do stosowania przy budowie EJ w UK.
Teraz podejmuje się próby ratowania opłacalności źródeł OZE przy pomocy CPPA, nakłaniając korporacje do zawierania długoletnich umów na ratowanie bankrutów.
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ