Partner serwisu
24 września 2019

Polsko-skandynawska współpraca energetyczna tematem spotkania w Sztokholmie

Kategoria: Z życia branży

– Realizacja projektu Baltic Pipe stanowi potwierdzenie, że polski rząd jest konsekwentny w realizacji działań na rzecz transformacji energetycznej – powiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski podczas seminarium dotyczącego polsko-skandynawskiej współpracy w dziedzinie energii. Wydarzenie odbyło się 19 września 2019 r. w Sztokholmie.

Polsko-skandynawska współpraca energetyczna tematem spotkania w Sztokholmie

Jednym z tematów seminarium była kwestia znaczenia gazociągu Baltic Pipe z punktu widzenia bezpieczeństwa dostaw gazu do Europy Środkowo-Wschodniej oraz transformacji energetycznej w Polsce. Wiceminister Dąbrowski w swoim wystąpieniu wskazywał, że gazociąg Baltic Pipe jest najbardziej spektakularnym wspólnym projektem polsko-skandynawskim w trakcie realizacji, a także, że jest on jednym z filarów polityki energetycznej Polski, realizowanym z zaangażowaniem partnerów z Danii, Norwegii i Szwecji.

– Wierzę, że Baltic Pipe to pierwszy krok, który otworzy przed naszymi krajami nowe możliwości – przekonywał wiceminister.

Uczestnicy seminarium dyskutowali także o wyzwaniach dla Polski i państw skandynawskich w kontekście transformacji energetycznej. Wiceminister Dąbrowski podkreślił w dyskusji, że Polska poczyniła w ostatnich kilkunastu latach ogromne postępy w zmniejszeniu wpływu sektora energii na środowisko, w szczególności poprzez modernizację parku wytwórczego oraz dywersyfikację struktury wytwarzania energii.

– Nadal nasza zależność od paliw węglowych jest znacznie wyższa od innych państw członkowskich UE, dlatego tak ważna jest dla nas ewolucyjna i sprawiedliwa transformacja, oznaczająca uwzględnienie społecznego kontekstu transformacji oraz przeciwdziałanie nierównomiernemu rozkładowi kosztów pomiędzy państwa, bardziej obciążając gospodarki o wysokim wykorzystaniu paliw węglowych – argumentował wiceminister Dąbrowski.

Wiceminister zwrócił również uwagę, że współpraca Polski ze Skandynawią w zakresie transformacji niskoemisyjnej wpisuje się w trwającą na forum UE dyskusję o długookresowej strategii neutralnej klimatycznie gospodarki UE do 2050 r.

źródło: gov.pl/web/energia
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ