Partner serwisu
11 grudnia 2019

Czy Poznań znajdzie lekarstwo na zmiany klimatyczne?

Kategoria: Aktualności

Od wielu lat istnieje przeświadczenie, że przemysł i rolnictwo w Polsce wiążą się z ogromnym zanieczyszczeniem powietrza i nie robi się nic w kierunku uregulowania tego problemu. Z pomocą rozwiązania tego problemu przychodzi biometan, który w Europie Zachodniej i Skandynawii jest coraz popularniejszym rozwiązaniem pomagającym, nie tylko w oczyszczaniu powietrza, ale również w tworzeniu bardziej zrównoważonej polityki energetycznej. Jak biogazownie mogą wspomóc energetykę i co przedsiębiorcy robią w tym kierunku?
 

Czy Poznań znajdzie lekarstwo na zmiany klimatyczne?

Europa Zachodnia dostrzega szansę w inwestycjach w biometan i jego ważną rolę w transformacji energetycznej. Stolica wielkopolski może stać się również stolicą ekologii, a rok 2019 może być przełomowy jeśli chodzi o odnawialne źródła energii. 9 grudnia w Poznaniu odbędzie się II Narodowy Kongres Biometanu 2019.

Czarne chmury nad przemysłem

Efekty globalnego ocieplenia nie są już melodią przyszłości. Pierwsze skutki możemy odczuć już teraz na własnej skórze. Wzrost średniej temperatury w Polsce i coraz częstsze, intensywniejsze klęski żywiołowe to efekt najwyższego od lat skumulowania w atmosferze gazów cieplarnianych. Najbardziej narażony na ataki ze strony działaczy jest przemysł mięsny, ponieważ przy obecnej tendencji, według prognoz, w 2050 roku, będzie odpowiadał za 80% emisji gazów cieplarnianych[1].

Poznański sposób na ratowanie środowiska

Na początku października Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu oficjalnie uruchomił, unikalną na skalę ogólnopolską, biogazownię III. generacji. Biogazownia pomoże nie tylko oczyścić powietrze z 6800 ton CO2 rocznie, ale przekaże również energię elektryczną do pobliskich domów. Współpraca środowiska akademickiego ze środowiskiem przemysłu i rolnictwa podczas nadchodzącego kongresu mogłaby okazać się przełomowa.

Wsparcie dla sektora OZE

Według statystyk, produkcja energii z pomocą biomasy w znacznym stopniu przyczynia się do ograniczenia ilości gazów cieplarnianych. Takie rozwiązania pozwalają zasilić gospodarstwo w układzie zamkniętym, a nadwyżki energii można sprzedawać na zewnątrz.

- Przy odpowiedniej przejrzystości produkcji i stabilnej polityce wsparcia sektorowego dla odnawialnych źródeł energii (w tym biogazowni), gospodarstwa i firmy funkcjonujące w Polsce, mogą zyskać przewagę konkurencyjną. By tak się stało, potrzeba działań w wielu różnych obszarach i współpracy między sektorem publicznym, a prywatnym. – mówi Grzegorz Brodziak, CEO Goodvalley.

Innowacje w rolnictwie z korzyścią dla ekologii

Ponad 196 tys. ton redukcji CO2 dzięki zrównoważonemu modelowi produkcji i funkcjonowaniu 9 biogazowni. Takie wyniki są realne do osiągnięcia w naszej części Europy. Niespotykany w Polsce certyfikat niezależnej organizacji TÜV dla Grupy Goodvalley wyznacza kierunek, w którym przy odpowiednim wsparciu sektorowym, mogą podążać polscy producenci.

- Uważamy, że naszym, producentów, zadaniem jest dbałość o to, by nasza działalność jak najmniej wpływała na środowisko naturalne, a nawet była neutralna w odniesieniu do emisji gazów cieplarnianych. Chcemy, by ludzie wiedzieli, że taka działalność jest możliwa. Wtedy konsumenci będą mogli podejmować własne, świadome decyzje zakupowe. My już wiele lat temu obraliśmy własną drogę, jesteśmy neutralni dla klimatu i liczymy, że możemy takim podejściem zainspirować całą branżę. Jednakże dynamiczny i efektywny rozwój sektora energii odnawialnej w dalszym ciągu wymaga wsparcia i przede wszystkim przewidywalnej polityki ze strony państwa. – podsumowuje Grzegorz Brodziak, Dyrektor Zarządzający Goodvalley.

[1] https://forsal.pl/artykuly/1390826,co-to-jest-syntetyczne-mieso-i-czy-bedziemy-je-jesc.html

źródło: informacja prasowa
fot. 123rf.com/ zdjęcie ilustracyjne
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ