Partner serwisu

Inwestycje w energetyce prosumenckiej jako alternatywa dla bloków węglowych

Kategoria: Krótko na temat

Cztery wybrane działania prosumenckie, bardzo istotne pod względem bilansowym i możliwe do zastosowania w krótkim czasie, to: modernizacja oświetlenia na szeroką skalę, inwestycje w mikrobiogazownie na terenach wiejskich, wykorzystanie potencjału układów gwarantowanego zasilania, a także usługi DSM/DSR w przemyśle.

Inwestycje w energetyce prosumenckiej jako alternatywa dla bloków węglowych

W kontekście dyrektywy 2010/75 trzeba rozpatrywać, jako alternatywne, te inwestycje w energetyce prosumenckiej, które są możliwe do zastosowania praktycznie natychmiast. Podkreśla się przy tym, że realizacja inwestycji prosumenckich jest mniej ważna ze względów bilansowych, natomiast krytyczna ze względu na potrzebę pobudzenia działań prosumenckich w latach 2014/2015. Ukształtowanie się zachowań prosumenckich (przy szerokim rozumieniu energetyki prosumenckiej: od energetyki budynkowej do przemysłowej [1]) zapewni Polsce bezpieczeństwo energetyczne (elektroenergetyczne) w sensie charakterystycznym dla każdego rynku konkurencyjnego, nawet najbardziej wrażliwego, na przykład takiego jak rynek żywnościowy. Poniżej przedstawia się cztery wybrane działania prosumenckie, bardzo istotne pod względem bilansowym i możliwe do zastosowania w krótkim czasie.  

Modernizacja oświetlenia na szeroką skalę jest najszybszym sposobem wejścia Polski w proces masowego pobudzenia rozwoju energetyki prosumenckiej, jednocześnie najprostszą i niezwykle skuteczną alternatywą dla bloków węglowych. Obniżka cen „żarówek” led, nie mniejsza niż 50% w ciągu ostatnich dwóch lat, charakterystyczna dla masowych rynków energetyki prosumenckiej, daje w radykalnej wersji potencjał obniżki wieczornego zimowego szczytu obciążenia nawet o 2,3 GW [2, Kaniowski] (uwzględniając tylko oświetlenie w gospodarstwach domowych, bez pozostałych segmentów oświetlenia). To oznacza zmianę jakościową profilu KSE polegającą na tym, że w godzinach dotychczasowego wieczornego, zimowego szczytu obciążenia możemy mieć „płytką” (lokalną) dolinę.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ