Partner serwisu
21 maja 2014

Silniki spalinowe w pompach ciepła

Kategoria: Krótko na temat

Dotychczas w standardowych pompach ciepła sprężarki czynnika roboczego bywają najczęściej zasilane silnikami elektrycznymi. Energia elektryczna jest jednak relatywnie droga i to głównie przez fakt, że jest wytwarzana z pierwotnych nośników energii ze sprawnością 35-45%.

Silniki spalinowe w pompach ciepła

Tymczasem tego typu agregaty ciepła można znacznie uefektywnić energetycznie, zastępując w nich elektryczne napędy sprężarek silnikami spalinowymi, zasilanymi gazem ziemnym lub biogazem. Ta innowacja procesowo-techniczna owocuje nie tylko znaczną poprawą sprawności energetycznej agregatu ciepłowniczego, ale w dodatku staje się mniej uciążliwa dla środowiska, poprzez ograniczenie emisji CO2, co przekłada się na niższe koszty eksploatacyjne.

Powyższe uefektywnienia energetyczne przyczyniają się do rosnącego zainteresowania ogrzewaniem swoich budynków przez właścicieli domów jedno- i dwurodzinnych oraz zakładów rzemieślniczych, udoskonalonymi pompami ciepła (W.Wilming, Sonne Wind & Wärme, 54, 2, 2014).

W standardowej pompie ciepła czynnik roboczy (freon, gaz płynny, amoniak, itp.) cyrkuluje poprzez urządzenia zaprezentowane na rys. 1: sprężarkę – zasilaną silnikiem elektrycznym lub spalinowym, skraplacz – w którym ciepło kondensacji opar czynnika roboczego bywa przekazywane do odbieralników ciepła dla celów grzewczych, zawór ekspansyjny – zapewniający czynnikowi roboczemu znaczne ochłodzenie w następstwie jego rozprężania oraz odparowalnik – w którym destylujący czynnik roboczy pobiera ciepło z otoczenia dla celów grzewczych.

Absorpcyjne oraz adsorpcyjne pompy ciepła działają wg podobnej technologii, jak ta przedstawiona na rys. 1. Różnica między nimi tkwi w procesie sprężania, który w powyższych nie dokonuje się na drodze mechanicznej, ale termicznej. Stąd podczas charakteryzowania sorpcyjnych pomp ciepła mówi się o termicznym sprężaniu, które stanowi główny element procesu.

Czynnik roboczy – w postaci opar – po opuszczeniu odparowalnika bywa absorbowany przez wodny roztwór. Objętość tego ostatniego jest niewielka w porównaniu do opar czynnika roboczego. Dzięki temu ten roztwór wodny bywa relatywnie małą pompą przetłaczany do odparowalnika dla destylacyjnego wydzielania czynnika roboczego. Ciepło dla tej operacji może pochodzić z dowolnego źródła – między innymi ze spalin silnika sprężarki.

Ciepło obiegu chłodniczego, jak i ze spalin silnika spalinowego sprężarki można wykorzystać w systemie grzewczym agregatu pompy ciepła, co owocuje obniżką kosztów eksploatacyjnych.

Pompy ciepła, które można stosować tak w ogrzewaniu budynków, jak i w przygotowaniu ciepłej wody użytkowej, nadają się również w systemach chłodniczych oraz w procesach suszenia różnorakich materiałów.

fot.: photogenica.pl

 

Więcej przeczytacie Państwo w numerze 3/2014 magazynu „Energetyka Cieplna i Zawodowa”

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ