Partner serwisu
27 lipca 2022

Echa III Kongresu Kogeneracji

Kategoria: Z życia branży

O znaczeniu transformacji ciepłownictwa dla samorządów dyskutowano w trakcie 3. panelu III Kongresu Kogeneracji pt. „Klimatyczny wymiar polityki miejskiej”. Uczestnicy poruszyli niezwykle ważne zagadnienia dotyczące wymogów prawnych obejmujących adaptację miast do zmian klimatu. Zwrócono uwagę na szereg dostępnych rozwiązań, które mogą służyć wzmocnieniu klimatycznego wymiaru polityki miejskiej. Przedstawiciele sektora elektroenergetycznego omówili kwestię możliwości większego udziału przedsiębiorstw energetycznych w transformacji ekologicznej miast. W panelu udział wzięli:

Radosław Tabak – Naczelnik Wydziału, Departament Ciepłownictwa, Ministerstwo Klimatu i Środowiska

Przemysław Kołodziejak – Prezes Zarządu, PGE Energia Ciepła S.A.

Jarosław Maślany – Prezes Zarządu, PGNIG TERMIKA S.A.

Jacek Szymczak – Prezes Zarządu, Izba Gospodarcza Ciepłownictwo Polskie

Innowacje i ich wykorzystanie w produkcji energii elektrycznej i ciepła zdominowały dyskusję podczas ostatniego panelu III Kongresu Kogeneracji pt. „Nowoczesne technologie dla kogeneracji”. Nie zabrakło rozmowy o zastosowaniu tzw. paliw przyszłości w ciepłownictwie. Omówiono kwestię wykorzystania nowoczesnych technologii na rzecz ochrony środowiska naturalnego i osiągnięcia ambitnych celów klimatycznych Unii Europejskiej. Do dyskusji zaproszono przedstawicieli firm technologicznych – liderów innowacji w energetyce i ciepłownictwie, jak również przedstawicieli świata nauki. W panelu uczestniczyli:

Wojciech Bujalski – dr hab. inż., prof. PW, Instytut Techniki Cieplnej, Politechnika Warszawska

Jarosław Głowacki – Wiceprezes ds. Technicznych, PGNIG TERMIKA S.A.

Jakub Misztal – Dyrektor Sprzedaży na Polskę i Kraje Bałtyckie, Mitsubishi Power Europe

Igor Petryk – Market Development Director, Wärtsilä

Mariusz Słoma – Dyrektor Naczelny, Valmet

Mateusz Wojnarowicz – Kierownik ds. Sprzedaży odpowiedzialny za region Europy Środkowo-Wschodniej – silniki gazowe, Jenbacher

Dyskusje panelowe moderował red. Wojciech Jakóbik - redaktor naczelny portalu BiznesAlert.pl

Na zakończenie III Kongresu Kogeneracji, Prezes PTEZ Wojciech Dąbrowski przedstawił Stanowisko Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych po III Kongresie Kogeneracji. Podkreślono w nim, że „konsekwencje agresji Rosji na Ukrainę oraz kwestie transformacji systemów ciepłowniczych to najważniejsze czynniki, które wpłynęły na sektor elektrociepłowniczy w ostatnim roku (...)”. PTEZ postuluje „konieczność podjęcia pilnych działań legislacyjnych i jednocześnie deklaruje przedstawienie konkretnych rozwiązań, które docelowo wpłyną na bezpieczeństwo energetyczne Polski – zarówno w obszarze systemów ciepłowniczych, jak i krajowego systemu elektroenergetycznego (...)”. Zwrócono uwagę, że „jednym z najważniejszych problemów przedsiębiorstw energetycznych, utrudniających transformację energetyczną, a nawet prowadzenie bieżącej działalności, jest brak środków finansowych na realizację inwestycji (...)”. W Stanowisku podkreślono znaczenie debaty na temat unijnych regulacji dot. neutralności klimatycznej: „Ostatni rok upłynął również pod znakiem intensywnych analiz skutków zaproponowanych rozwiązań legislacyjnych w ramach pakietu Fit for 55 oraz dokonania oceny ich wpływu na funkcjonowanie sektora elektrociepłowni, a także wypracowywania odpowiednich rekomendacji (...)”. PTEZ wskazało, że analiza pt. „Dekarbonizacja ciepłownictwa systemowego w Polsce w świetle pakietu Fit for 55”, zaprezentowana podczas otwarcia Kongresu, „potwierdziła, że niezbędne jest wprowadzenie zmian regulacyjnych w dokumentach pakietu Fit for 55, w szczególności w rewizji dyrektyw EED, RED i EPBD, które jednocześnie stanowią główne postulaty PTEZ w zakresie prac nad pakietem”. PTEZ w Stanowisku na zakończenie III Kongresu Kogeneracji wyraziło przekonanie, że „transformacja sektora ciepłownictwa systemowego z wykorzystaniem niskoemisyjnych jednostek kogeneracji jest niezbędna, aby osiągnąć założone cele polityki energetyczno-klimatycznej bez uszczerbku dla najważniejszych jej uczestników – konsumentów energii elektrycznej i ciepła (...)”.

W tegorocznym III Kongresie Kogeneracji wzięło udział prawie 200 gości. Wśród nich byli przedstawicieli administracji rządowej i samorządowej, menadżerowie przedsiębiorstw energetycznych oraz naukowcy. Wydarzenie wpisało się na stałe do kalendarza konferencji i debat na temat kierunków rozwoju energetyki i ciepłownictwa w naszym kraju, promując produkcję energii elektrycznej i ciepła w skojarzeniu, jednocześnie tworząc przestrzeń wymiany wiedzy i doświadczeń przedstawicieli różnych środowisk, zainteresowanych kwestiami transformacji polskiej gospodarki.

Więcej informacji o III Kongresie Kogeneracji można znaleźć na stronie http://www.kongreskogeneracji.pl i na profilu Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych na Twitterze (@kogeneracjaPTEZ).

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ