W Toruniu zapłacą mniej za energię
Gmina Miasta Torunia, wyższe uczelnie oraz kilka podtoruńskich gmin utworzy grupę zakupową, która będzie wspólnie kupować energię elektryczną. Dzięki wspólnemu zakupowi mogą zaoszczędzić nawet kwotę rzędu miliona złotych.

Stała cena
Gmina Miasta Toruń powiększa co roku grupę zakupową, a co za tym idzie również wolumen zgłoszonej do przetargu energii. Zwiększenie ilości jednostek wchodzących w skład porozumienia oraz ich różnorodność specyfiki zużycia energii w ciągu doby przyczyni się do tego, że zużycie będzie bardziej przewidywalne dla sprzedawców energii, a co za tym idzie wpłynie pozytywnie na obniżenie ceny. Istotną kwestią jest również fakt utrzymania stałej ceny w czasie obowiązywania umowy, dzięki czemu możliwe będzie uniknięcie ewentualnych podwyżek.
Uczelnie i gminy
Chętnych do wspólnych zakupów jest z roku na rok coraz więcej. Teraz do przetargu organizowanego przez Gminę Miasto Toruń przyłączą się: Uniwersytet Mikołaja Kopernika w Toruniu, Politechnika Gdańska, Politechnika Łódzka, Politechnika Białostocka, Uniwersytet Medyczny w Łodzi, Gmina Chełmża, Gmina Miasto Chełmża, Gmina Łubianka, Gmina Łysomice, Gmina Obrowo, Gmina Wielka Nieszawka, Gmina Zławieś Wielka.
- Dziękuję wszystkim uczelnianym i samorządowym partnerom za przystąpienie do grupy zakupowej – mówi prezydent Torunia Michał Zaleski. – W takim składzie jesteśmy dużym i różnorodnym partnerem, gotowym do podejmowania dobrych decyzji dostawczych.
- Cieszymy się z tego, że udało się utrzymać kwoty na niskim poziomie – mówi rektor UMK prof. Andrzej Tretyn. – Jest to możliwe dzięki poszerzeniu grupy zakupowej, stajemy się coraz bardziej atrakcyjnym podmiotem dla dostawców.
Razem korzystniej
W ubiegłym roku miasto przeprowadziło wspólne postępowanie przetargowe na dostawę energii elektrycznej dla Gminy Miasta Toruń, Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, Politechniki Łódzkiej i Politechniki Gdańskiej. Wcześniej testowało wspólny model ze swoimi jednostkami organizacyjnymi, komunalnymi osobami prawnymi oraz niektórymi spółkami prawa handlowego z udziałem miasta (MZK sp. z o.o., MPO sp. z o.o., TTBS sp. z o.o., URBITOR sp. z o.o.). W postępowaniu uczestniczył też Powiatowy Urząd Pracy.
Źródło i fot.: www.torun.pl