Partner serwisu
07 grudnia 2022

Czarny Koń. Energetyka jądrowa a zmiany klimatyczne

Kategoria: Aktualności

Co czeka ludzkość, jeśli nie zapanujemy nad kryzysem klimatycznym? Czy katastrofie, którą przewidują naukowcy, da się zapobiec?  Jak pogodzić rosnące zapotrzebowanie energetyczne, pozwalające nam na względnie bezpieczne i komfortowe życie, z ochroną środowiska i łagodzeniem zmian klimatu? Rauli Partanen i Janne M. Korhonen przekonują, że mamy jeszcze szansę zdążyć. Aby jednak tak się stało, potrzebne są natychmiastowe spójne i kompleksowe działania, obniżające emisję CO2. Według autorów należy w tym celu wykorzystać wszelkie dostępne siły i środki, w tym również energetykę jądrową.

Energia jądrowa  budzi strach. Od lat przedstawiana jest w mediach i politycznych kontekstach w skrajnie niekorzystnym świetle, w katastroficznych wizjach i sensacyjnych nagłówkach. Czy taka retoryka ma uzasadnienie? Ile z tego, co słyszymy o atomie jest prawdą, a ile w tym uprzedzeń i manipulacji? Czy promieniowanie jonizujące naprawdę jest tak niebezpieczne, jak się to przedstawia? Co dokładnie stało się w Czarnobylu i Fukushimie i jaki wpływ miały te wydarzenia na środowisko naturalne? Ta książka rozprawia się z mitami i krzywdzącymi opiniami na temat energetyki jądrowej i jej bezpieczeństwa.

Rauli Partanen to wielokrotnie nagradzany autor, analityk i doradca w dziedzinie zmian klimatu i środowiska, systemów energetycznych i społeczeństwa oraz ich wzajemnych powiązań. Jest współautorem wielu książek poświęconych tej tematyce, zarówno w języku fińskim, jak i angielskim. Książka „Climate Gamble” (wydana w 2015 roku, napisana wspólnie z Janne M. Korhonenem) została przetłumaczona na siedem języków, a „The Dark Horse. Nuclear Power and Climate Change” – na cztery. Jego ostatnia książka – „The Age of Energy. Understanding Prosperity, Growth and Environmental Destruction” (wydana w 2022 roku, napisana wspólnie z Aki Suokko) – zdobyła w Finlandii nagrodę w konkursie na książkę naukową roku – Science Book of the Year. Jest współzałożycielem i kierownikiem think tanku non-profit Think Atom.

Janne M. Korhonen wspólnie z Raulim napisał dwie książki poświęcone wzajemnym związkom energii i klimatu. Obronił doktorat na temat historii rozwoju innowacji technologicznych w kontekście potrzeby ich wdrażania. Obecnie kieruje projektem badawczym o nazwie Plan B na uniwersytecie Lappeenranta-Lahti, w ramach którego bada, w jaki sposób zmobilizować globalną bazę przemysłową do ustandaryzowanej i masowej produkcji czystych technologii po niskiej cenie.

Polskie wydanie książki powstało we współpracy z Ministerstwem Klimatu i Środowiska

Kontakt dla mediów: Justyna Gałka, j.galka@wydawnictwo-dragon.pl, tel. 33 811 82 25

Fragmenty wstępu:

„Ta książka powstała z obaw i frustracji. Nasze obawy podsyca stan środowiska naturalnego, szczególnie dokonujące się zmiany klimatu, a także niemal całkowity brak postępów człowieka w łagodzeniu ich skutków – pomimo nagromadzonej przez dziesięciolecia wiedzy o potencjalnych zagrożeniach związanych z tym zjawiskiem i debat mających na celu poszukiwanie odpowiedzi na pytanie, co można by z nim począć. Odnośnie do tych, którzy przedstawiają się jako ogromnie zatroskani zmianami klimatu, frustrację natomiast rodzi zdumiewająca łatwość, a nawet szczery zapał do odsuwania i odrzucania najskuteczniejszego narzędzia łagodzenia zmian klimatycznych, które w ciągu lat doświadczeń dowiodło swej skuteczności – mianowicie energetyki jądrowej.”

„Zamiarem tej książki jest rzetelne omówienie dylematu związanego z wytwarzaniem energii i zagadnień środowiskowych w oparciu o dowody i fakty. Jest dla nas całkowicie jasne, że zaniechanie wykorzystania wszelkich dostępnych narzędzi może znacznie zwiększyć ryzyko przegranej w batalii o klimat i wywołać katastrofalne tego następstwa dotykające ludzką cywilizację. Zrozumiałe jest, że wielu przyjmie przedstawione przez nas wnioski jako trudne do zaakceptowania. W obecnym czasie media głównego nurtu, a nawet część uczestników dyskusji akademickich przejawiają tendencję do ukazywania energii jądrowej w skrajnie nieprzychylnym świetle i równocześnie prześlizgują się nad problemami, z jakimi przyjdzie się zmierzyć wielkoskalowym systemom energetyki odnawialnej. Kontrowersje wokół energii atomowej są dodatkowo wyolbrzymiane przez media społecznościowe, przy czym poczynaniami dominujących organizacji środowiskowych kierują względy zarówno ideologiczne, jak i finansowe: to za ich sprawą sieją one strach i niepewność, uciekając się do jawnych manipulacji statystykami dotyczącymi energetyki jądrowej (czego przykłady znajdzie Czytelnik w tej książce), nawet w zakresie zagadnień, co do których nie ma zasadniczo sporu w gronie rzetelnych ludzi nauki.”

Fragment przedmowy do wydania angielskiego:

„Poza organizmami genetycznie modyfikowanymi, które zdają się wieść prym w tej kategorii, energetyka jądrowa jest w skali świata najgorzej rozumianą technologią. Większości ludzi wydaje się, że reaktory jądrowe zdolne są wybuchać niczym bomby; że odpady promieniotwórcze stanowią nierozwiązalny problem; że promieniowanie, z natury przecież toksyczne, jest czynnikiem niesłychanie niebezpiecznym; no i że przeznaczone dla reaktorów paliwo łatwo można wykorzystać jako materiał do produkcji broni atomowej. Żadne z tych twierdzeń nie jest prawdą, chociaż jest ona tu skomplikowana – i właśnie dlatego ruch antynuklearny odnosi spektakularne sukcesy. Sianie paniki na podstawie uproszczonego komunikatu zawsze przeważy nad wyrafinowaną nauką. Oddalenie tego trwającego już dziesięciolecia naporu dezinformacji wiąże się z herkulesowym trudem, lecz są to wysiłki wysoce pożądane. Niniejsza książka pióra Rauliego Partanena i Janne Korhonena stanowi pomocny wkład w tym zakresie. Autorzy dokonali przeglądu najnowszych danych naukowych dotyczących energetyki jądrowej oraz nadali im zrozumiałą formę, która powinna przemówić do szerszych kręgów odbiorców. Ufam, że jeśli ktoś przeczyta tę książkę z rzeczywiście otwartym umysłem, siłą rzeczy poda w wątpliwość swoje błędne mniemania.”

Mark Lynas, dziennikarz

źródło: informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ