Przetargi: ważna już nie tylko cena
Jedna z podstawowych zmian w Prawie zamówień publicznych zakłada, że cena przestanie być wyłącznym kryterium rozstrzygania przetargów. Teraz ustalenie ceny jako wyłącznego kryterium wyboru wykonawcy będzie wymagało uzasadnienia. Nowelizację ustawy przyjął Sejm 25 lipca 2014 r.
Ustawa Prawo zamówień publicznych w nowej odsłonie zwiększa jawność w zamówieniach publicznych – ogranicza powoływanie się na tajemnicę przedsiębiorstwa do przypadku, w którym podmiot wykaże, że czyni to zgodnie z ustawą o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji.
Fałszywne udostępnianie potencjału
Ustawa wprowadza też rozwiązanie dotyczące zjawiska tzw. fałszywego udostępniania potencjału. W celu ograniczenia tego zjawiska, a tym samym podniesienia pewności i jakości zamówień publicznych, ustawa wprowadza instytucję solidarnej odpowiedzialności z wykonawcą za szkodę zamawiającego.
Na etat
Ponadto, zgodnie z nowelizacją zamawiający będzie mógł, w uzasadnionych okolicznościach, wymagać od wykonawcy lub podwykonawcy zatrudniania osób pracujących przy realizacji zamówienia na podstawie umowy o pracę. Chodzi tu o roboty budowlane lub usługi.
Przynajmniej minimalna krajowa
Ustawa zobowiązuje też prezesa urzędu Zamówień Publicznych do publikowania wykazów praktyk i tworzenia wzorców dokumentów przydatnych zarówno dla zamawiających, jak i wykonawców. Zgodnie z uchwalonymi zmianami pracodawcy będą ponadto zobowiązani do kalkulowania kosztotysów w sposób uwzględniający wycenę pracy co najmniej na poziomie płacy minimalnej.
Nowelizacją zajmą się teraz senatorowie.
Źródło: Sejm
Fot. freeimages.com