Kampania edukacyjna Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej
Act on Facts to kampania, której celem jest przedstawienie faktów i aktywowanie wsparcia publicznego dla energetyki wiatrowej.
Walka z mitami
Energia wiatrowa jest popularna wśród polskiego społeczeństwa, lecz czasami wsparcie to jest niszczone przez małą, ale bardzo głośną w mediach grupę oponentów. Publiczna debata o energetyce wiatrowej jest wypaczana nieprawdziwymi argumentami i błędnymi informacjami. Bardzo ważne jest, aby zwolennicy pozyskiwania energii z wiatru nie bali się wyrażać swoich poglądów.
W Polsce
- Energia wiatrowa jest popularna wśród polskiego społeczeństwa, lecz czasami wsparcie to jest niszczone przez małą, ale bardzo głośną w mediach grupę oponentów. Publiczna debata o energetyce wiatrowej jest wypaczana nieprawdziwymi argumentami i błędnymi informacjami. Bardzo ważne jest, aby zwolennicy pozyskiwania energii z wiatru nie bali się wyrażać swoich poglądów. Nie mają się czego obawiać, ponieważ fakty są po naszej stronie - energia wiatrowa jest bezpieczna, zdrowa i tania - mówi Arkadiusz Sekściński, wiceprezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej. - Jesteśmy bardzo zadowoleni, że kampania Act on Facts ma swoją premierę również w Polsce. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia strony actonfacts.org i zapoznania się z zawartymi na niej informacjami. Mamy nadzieję, że ta inicjatywa zakończy kampanię mitów na temat energetyki wiatrowej – dodaje.
Kampania Act on Facts miała już swoją premierę m.in. w Australii, Szwecji, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Hiszpanii.
Co internauci znajdą na stronie actonfacts.org/pl?
- Dział FAKTY w którym użytkownicy znajdą odpowiedzi na częste pytania oraz rzetelne fakty na temat tego rodzaju energetyki.
- Filmy edukacyjne wyjaśniające wątpliwości i przedstawiające korzyści z rozwoju energetyki wiatrowej.
- Aktualne informacje o inicjatywach w całej Polsce, które wspierają rozwój energetyki wiatrowej w naszym kraju.
- Obawy społeczności lokalnych związane z lokalizacją w ich sąsiedztwie farm wiatrowych mogą przede wszystkim wywodzić się z nieprawdziwych informacji na temat ich wpływu na środowisko naturalne, zdrowie ludzi i zwierząt. Wiatraki są bezpieczne, nie mają negatywnego wpływu na zdrowie i są bardzo korzystne dla środowiska w porównaniu do innych źródeł energii – mówi Arkadiusz Sekściński.
Nie tak drogo
Jeden z popularniejszych mitów krążących wokół energetyki wiatrowej dotyczy kosztu wsparcia tej formy pozyskiwania energii. Uważana jest ona za drogą i nieopłacalną. Jak się jednak okazuje przeciętny konsument płaci za rozwój odnawialnych źródeł energii tylko 4,7% swojego rachunku za prąd, w tym tylko 1,5% na rozwój energetyki wiatrowej. Oznacza to, że wsparcie energii z wiatru kosztuje przeciętną rodzinę zaledwie 20 złotych rocznie! Miesięczna wysokość wsparcia, która wynosi niecałe 1,7 PLN, jest zatem mniejsza niż koszt małej paczki gumy do żucia czy gazety codziennej. To niewiele, biorąc pod uwagę korzyści, które z tego mamy, czyli czyste powietrze, ograniczenie emisji CO2 oraz bezpieczeństwo i pełną dostępność tego zasobu energii.
Źrodło: PSEW
Fot. actonfacts.org/pl