Partner serwisu
31 marca 2023

Kryzys energetyczny nie skończy się tej zimy. Już teraz warto się przygotować do przyszłego sezonu grzewczego

Kategoria: Aktualności

Kryzys energetyczny, rosnące rachunki za prąd i ogrzewanie są wyzwaniem nie tylko dla indywidualnych odbiorców, ale też dla samorządów. Jedni i drudzy mają jednak do dyspozycji szeroki wachlarz działań i dotacji, z których mogą skorzystać, żeby obniżyć ich wysokość. Polska Zielona Sieć przez cały sezon grzewczy prowadziła kampanię „Ciepła zima”, w której pokazywała różne sposoby na obniżenie rachunków za energię. Jego częścią był m.in. specjalnie opracowany przewodnik online z listą programów i źródeł dotacji wspierających efektywność energetyczną.

Kryzys energetyczny nie skończy się tej zimy. Już teraz warto się przygotować do przyszłego sezonu grzewczego

Polacy starają się zmniejszyć rachunki za energię, do czego główną motywacją jest oczywiście znaczący wzrost cen energii elektrycznej i cieplnej w ostatnich kilkunastu miesiącach. Dodatkowym elementem motywującym jest to, że ciągle mamy bardzo wysoką inflację, więc te zwyżki cen dotyczą nie tylko energii, ale i wszystkich produktów i usług. Tak więc pieniądze zaoszczędzone na rachunkach za energię Polacy mogą przeznaczyć na inne wydatki – mówi Mateusz Kowalik, kierownik projektu Sprawiedliwa Transformacja, Polska Zielona Sieć.

W przeprowadzonym we wrześniu ub.r. badaniu Biostatu zamiar oszczędzania energii zadeklarowało aż 87 proc. Polaków. Natomiast 40,3 proc. gospodarstw domowych wskazało, że jej koszty są dużym obciążeniem ich domowego budżetu. Podobny odsetek (40,7 proc.) wskazał, że – aby opłacić rachunki za energię – musi znacząco ograniczać inne wydatki. Tylko niecałe 7 proc. gospodarstw domowych zadeklarowało, że z powodu rosnących kosztów energii w ogóle nie musi zmieniać swoich przyzwyczajeń.

Jednym ze sposobów, który pozwala na ograniczenie zużycia prądu, są przemyślane zakupy, kiedy już zdecydujemy się na wymianę sprzętów, zwłaszcza tych najbardziej energochłonnych, takich jak lodówka, pralka czy zmywarka. Podczas wymiany tych sprzętów warto kupić takie, które charakteryzują się jak najniższym zużyciem energii – mówi Mateusz Kowalik. – Kolejnym sposobem na obniżenie rachunków za energię jest też zmiana codziennych nawyków. Trzeba np. wyłączać światło wszędzie tam, gdzie nas nie ma, albo podwyższyć temperaturę w lodówce, nawet o pół stopnia. To działanie wydaje się niemal niezauważalne, ale w dłuższym okresie już przynosi pewne oszczędności. Rachunki możemy obniżyć także dzięki zmianie nawyków podczas przygotowywania potraw. Jeżeli np. przygotowujemy jakieś danie w piekarniku, wystarczy skrócić czas pieczenia o kilka minut, a potrawa dojdzie do pożądanego stanu dzięki tzw. ciepłu resztkowemu.

Długofalowym sposobem obniżenia rachunków za energię i ogrzewanie może być też kompleksowa termomodernizacja domu – zwłaszcza że według ekspertów kryzys energetyczny nie zakończy się tej zimy i z problemami trzeba się też liczyć w kolejnym sezonie grzewczym. Żeby się do niego przygotować, warto już teraz rozważyć taką inwestycję, korzystając z dotacji, które można pozyskać w ramach całego wachlarza rządowych programów.


Źródeł finansowania na poprawę efektywności energetycznej w mieszkaniu bądź domu jednorodzinnym w tej chwili nie brakuje. Mamy do dyspozycji szereg rządowych programów, w większości z dofinansowaniem funduszy unijnych, które wspierają określone grupy odbiorców – mówi Krzysztof Mrozek, kierownik programu Fundusze Europejskie dla Klimatu w Polskiej Zielonej Sieci. – Przede wszystkim jest to flagowy program Czyste Powietrze, który ma wspierać termomodernizację i wymianę źródeł ciepła, czyli wymianę starych pieców na nowoczesne i ekologiczne, a przy tym tanie w eksploatacji. To jest program skierowany do mieszkańców domów jednorodzinnych, którzy zmagają się z problemem nieefektywności energetycznej swojego budynku, mają przestarzały piec. I można dostać w nim naprawdę spore dofinansowanie wynoszące od 66 do ponad 130 tys. zł, w zależności od progu dochodowego i zamożności gospodarstwa domowego.

Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ