By krokodyl nie stał się nosorożcem
Czy ochrona środowiska może iść w parze z rozwojem energetyki? – Bezwzględnie tak – odpowiada na to pytanie Herbert Leopold Gabryś, przewodniczący Komitetu ds. Pakietu Klimatyczno-Energetycznego KIG, który przyrównuje Komisję ds. Klimatu Unii Europejskiej do krokodyla. – Jak już ruszy, to cofnąć się nie potrafi , a na boki to tylko trochę, jak się go zmusi (wywiad na s. 10).
Polityka klimatyczno-energetyczna wskazuje na cel nadrzędny: ograniczenie emisji CO2. Nie patrzy na związane z tym koszty. Nie przyjmuje kwestionowania fi lozofi i mówiącej, że to człowiek jest głównym odpowiedzialnym za ocieplenie klimatu.
Niedobrze wróży to Polsce. Nie oznacza nic dobrego dla polskiej energetyki, a tym samym przemysłu ulokowanego na terenie naszego kraju i dla całej gospodarki. Czy Polska powinna ulec i porzucić węgiel? Czy może warto postawić na rozwój technologii, które przyczynią się do zmniejszenia emisji CO2? O jednej z tego typu metod piszą Dariusz Wawrzyńczak, Jakub Bieniek, Kamil Srokosz, Izabela Majchrzak-Kucęba i Wojciech Nowak w tekście pt. „Efektywność metody adsorpcyjnej w separacji CO2” (s. 30).
Na skrajne stanowiska w podejściu do ochrony środowiska zwraca uwagę Andrzej Sikora, który w artykule „Kto zanieczyszcza naszą planetę?” (s. 20) pisze: „Jedni uważają, że winnymi ocieplenia klimatu są ludzie i ich działalność. Inni twierdzą, że to sama natura wywołuje takie skutki, poprzez aktywność słońca i działalność wulkanów. Nie ma zgody w tej kwestii, ale jednomyślności brakuje także w sposobie walki o czyste środowisko.
Niektórzy podejmują krucjatę przeciwko domniemanemu winowajcy zanieczyszczenia Ziemi – czyli węglowi. Jednak są i tacy, którzy ponad czyste środowisko stawiają własny interes”. I zadaje pytanie: „Czy świat może wypowiadać się w tej kwestii jednym głosem?” Na pewno nie będzie to możliwe, póki Komisja ds. Klimatu UE będzie jak ten krokodyl. Niedobrze wróżyć będzie Polsce również to, że z krokodyla przeistoczy się np. w nosorożca, bo to szczególnie gruboskórne zwierzę…
Jak ochrona środowiska ma się faktycznie do zrównoważonego rozwoju w energetyce? Co w tej kwestii ma dziś do powiedzenia nauka? A jakie rozwiązania wdrażane są już przez praktyków? Na te pytania spróbujemy odpowiedzieć podczas IX Konferencji Naukowo-Technicznej Ochrona Środowiska w Energetyce, która odbędzie się 17-18 lutego w Hotelu Angelo w Katowicach.
Joanna Jaśkowska
redaktor wydania
tel.: 32/415 97 74 wew. 19
e-mail: joanna.jaskowska@e-bmp.pl
|