EKES wzywa UE do wdrożenia Niebieskiego Ładu!
Przyjęcie opinii i apelu o wdrożenie UE Blue Deal zgromadziło najważniejszych ekspertów związanych z wodą reprezentujących EKES, KE, ONZ oraz europejskie i międzynarodowe organizacje. Byli wśród nich m.in. Pietro de Lotto – przewodniczący Komisji ds. Przekształceń w Przemyśle EKES, Virginijus Sinkevičius - komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, Pernille Weiss – szefowa Water Group w Parlamencie Europejskim, Mariana Mazzucato – współprzewodnicząca Światowej Komisji ds. Gospodarki Wodnej przy OECD, Pedro Arrojo-Agudo, specjalny sprawozdawca ONZ ds. prawa do wody i urządzeń sanitarnych oraz Bernard Van Nuffel – prezydent Aqua Publica Europea.
Według szacunków, wartość przedsięwzięć objętych EU Blue Deal wynosi ponad 390 mld euro. Mają objąć inwestycje w retencję, rozwój i modernizację sieci wodno-kanalizacyjnych, upowszechnianie technologii obiegu zamkniętego i wykorzystanie wody szarej, efektywne zarządzanie wodą przez energetykę, rolnictwo i przemysł.
Zadowolenia i nadziei związanych z ogłoszeniem wezwania do wdrożenia EU Blue Deal nie ukrywał Marek Kowalski - Przewodniczący Federacji Przedsiębiorców Polskich, będący także inicjatorem powstania w ramach FPP Komitetu ds. Wody.
Kryzys wodny w Europie jest faktem i cieszę się, że dostrzegł go EKES wychodząc z inicjatywą Niebieskiego Ładu. Mam nadzieję, że spotka się ona z odpowiednim odzewem europejskich instytucji. Potrzeby są ogromne, bo woda to zasób, którego nie da się zastąpić. Jest wszechobecna w gospodarce, a jej niedobory oznaczają poważne problemy dla firm i mieszkańców. W przypadku Polski Blue Deal jest ogromną szansą. Oznacza dodatkowe fundusze, a oprócz tego możemy stać się „hubem” wodnym i rozwinąć nowe rozwiązania technologiczne np. w zakresie pomiaru oszczędności wody. To przestrzeń dla polskiej nauki i biznesu, która pozwoli nam dołączyć do europejskich liderów w zakresie gospodarki wodnej - stwierdził.
Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny (EKES) jest organem doradczym UE, reprezentującym organizacje pracowników, pracodawców i innych grup (np. rolników i konsumentów). Wydaje opinie mające charakter wytycznych do późniejszych aktów prawnych, które trafiają do Komisji Europejskiej, Rady UE i Parlamentu Europejskiego. Jego członkowie są nominowani przez rządy poszczególnych krajów członkowskich na 5-letnią kadencję.
Link do deklaracji EESC w sprawie EU Blue Deal:
https://www.eesc.europa.eu/sites/default/files/files/declaration_for_an_eu_blue_deal_en.pdf
Komentarze