Partner serwisu
02 listopada 2023

Statkraft publikuje raport na temat globalnych trendów energetycznych i przedstawia scenariusze na 2050: OZE będą wzrastać mimo międzynarodowych zawirowań

Kategoria: Aktualności

Wśród analizowanych przez ekspertów źródeł, energia słoneczna zwycięża w każdym  z przedstawionych scenariuszy. Low Emissions Scenario przewiduje 22-krotny wzrost energetyki słonecznej do roku 2050, co przekłada się na 22 000 TWh prądu produkowanego rocznie. Nawet w przypadku najmniej optymistycznej ścieżki opóźnionej transformacji, zakładającej spowolnienie procesu przez konflikty geopolityczne i niepokoje społeczne, energetyka wiatrowa i słoneczna powinny wzrosnąć 6,5-krotnie w perspektywie trzech dekad.

W Polsce energetyka słoneczna stanowi już ponad połowę struktury zainstalowanej mocy OZE. Dostępność technologii i warunki prawne pozwalają na jej dalszy rozwój. W Statkraft Poland wykorzystujemy ten trend. Tylko w tym roku zabezpieczyliśmy portfel projektów na wczesnym etapie o mocy około 500 MW, w ramach których będziemy rozwijać instalacje fotowoltaiczne i magazyny energii. Tym samym osiągnęliśmy nasz cel na rok 2023.  W kolejnych latach znacząco zwiększymy te liczbę. Naszym celem jest stworzenie dobrze zbalansowanego technologicznie 1 GW portfela zaawansowanych projektów z końcem 2030 roku – zaznacza Michał Smyk, Country Manager Statkraft w Polsce.

Raport prezentowany przez Statkraft to źródło informacji dla decydentów, inwestorów, przedsiębiorstw oraz konsumentów, którzy chcą zrozumieć szanse, wyzwania oraz wiodące kierunki niskoemisyjnej przyszłości.

Roczny raport Statkraft to nasz wkład w rozwijanie świadomości oraz dyskusji na temat zielonej zmiany, jako firmy inwestującej znaczne środki w zwiększanie globalnych aktywów energii odnawialnej – dodaje Michał Smyk.

Główne ustalenia raportu:
•    Europa jest liderem klimatycznym w każdym scenariuszu, jednak by osiągnąć krótkoterminowe cele dotyczące emisji CO2 potrzebny jest dostęp do kluczowych elementów łańcucha dostaw oraz zacieśnianie współpracy między regionami.
•    W Low Emissions Scenario, do 2050 roku emisje powiązane z energią spadną 
o 69 proc. w porównaniu z ich obecnym poziomem, zgodnie z kierunkiem jakim jest ograniczenie globalnego ocieplenia poniżej 2°C. To nieco szybsze tempo 
i większa zmiana, niż zostało to założone w zeszłorocznym raporcie.
•    Konkurencyjne czyste technologie i bezpieczeństwo energetyczne napędzają dekarbonizację w Low Emissions Scenario. Energia słoneczna wiedzie w nim prym. Koszty energii wiatrowej i słonecznej, baterii oraz pojazdów elektrycznych znacznie spadły w przeciągu ostatniej dekady, sprawiając że zielone technologie stały się ekonomicznie bardziej atrakcyjne w porównaniu z ich kopalnymi odpowiednikami. Dodatkowo, ostatnie zawirowania rynkowe oraz wzmożone napięcia geopolityczne sprawiły, że bezpieczeństwo energetyczne stało się na arenie międzynarodowej kwestią o wysokim priorytecie, w efekcie zwiększając presję polityczną na OZE oraz efektywność energetyczną. W Low Emissions Scenario, do roku 2050 energia słoneczna ma wzrosnąć 22-krotnie, natomiast wiatrowa – 12-krotnie w porównaniu z ich obecnym poziomem.
•    Optymalne cenowo energia wiatrowa i słoneczna zastąpią paliwa kopalne we wszystkich trzech scenariuszach. Nawet w najmniej optymistycznym, do roku 2050 w obu segmentach przewidywany jest ich dalszy rozwój. 

Pełna wersja raportu znajduje się pod linkiem.

źródło: Informacja prasowa
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ