Gdzie wykorzystać zbiornik na gaz podziemny?
Ogrzewanie gazowe jest coraz bardziej cenione przez polskich właścicieli domów jednorodzinnych, ale także przedsiębiorców, szukających zautomatyzowanego i ekonomicznego sposobu na dostarczenie ciepła. Niestety na mapie kraju nadal znajdziemy sporo miejsc, gdzie do dziś nie doprowadzono tradycyjnej sieci gazowej - nie jest to jednak przeszkoda całkowicie skreślająca marzenia o wygodnym ogrzewaniu. Rozwiązaniem w takiej sytuacji może być inwestycja w zbiornik LPG, pozwalający samodzielnie przechowywać paliwo na swojej posesji.
Wyróżnia się dwa typy takich magazynów, w zależności od sposobu budowy - naziemny, oraz podziemny. Ten pierwszy jest zwykle tańszy, ponieważ nie wymaga kosztownych prac koparką, ale niestety nie zawsze będzie najlepszym wyborem. W jakich sytuacjach trzeba zdecydować się na montaż pod poziomem gruntu?
Kiedy sprawdzi się zbiornik na gaz podziemny?
Jedną z najważniejszych kwestii przy lokalizowaniu własnego magazynu na gaz jest zapewnienie bezpiecznej odległości od budynku. Prawo w tym wypadku mówi, że naziemny zbiornik LPG o pojemności do 3 m³ (a takich najczęściej używa się w przypadku domów jednorodzinnych i małych przedsiębiorstw) musi znajdować się w odległości co najmniej 3 metrów do najbliższych zabudowań. Posiadacze działek o niewielkiej powierzchni często mają spore trudności z zachowaniem takiego dystansu - zaleca się wtedy zbiornik na gaz podziemny, ponieważ dla takiego sposobu montażu wystarczy zachować tylko 1 m odległości od budynku.
Kolejną kwestią, która często decyduje o montażu pod gruntem, są względy estetyczne. Naziemny zbiornik LPG umiejscowiony w mocno eksponowanym punkcie może negatywnie wpłynąć na wygląd podwórka, dlatego jeśli nie da się go zlokalizować w ustronnym miejscu na działce, to lepiej ukryć go pod eleganckim trawnikiem.
Nie bez znaczenia są również kwestie bezpieczeństwa, z jakimi trzeba się mierzyć, inwestując w zbiornik na gaz. Podziemny magazyn jest lepszym wyborem w sytuacji, gdy do instalacji mogłyby uzyskać dostęp osoby postronne. W miejscu przechowywania błękitnego paliwa nie wolno palić i używać urządzeń elektrycznych, więc rodziny posiadające dzieci z pewnością będą spokojniejsze, gdy umieszczą zbiornik LPG pod gruntem - w przeciwnym wypadku bawiące się w pobliżu maluchy mogłyby nieświadomie doprowadzić do niebezpiecznych sytuacji.
Jakie wady ma zbiornik na gaz podziemny?
Główną barierą przy inwestycji w zbiornik LPG pod poziomem gruntu są jego koszty. Cena będzie zauważalnie wyższa w stosunku do montażu naziemnego, ze względu na konieczność wykonania dodatkowych prac przy pomocy koparki. W niektórych lokalizacjach, takich jak tereny zalewowe, problemem bywa również wysoki poziom wód gruntowych, które nie mogą kolidować z magazynem gazu. Na koniec warto jeszcze wspomnieć o ewentualnych awariach i usterkach - zdarzają się one niezwykle rzadko, ale jeśli przyłącze lub zbiornik na gaz podziemny zostaną jednak uszkodzone, to naprawa wymaga ponownego zdjęcia warstwy ziemi, w celu dokopania się do miejsca powodującego wyciek paliwa i wykonania odpowiedniego zabezpieczenie.
Komentarze