Partner serwisu
23 stycznia 2024

Jak zwiększyć niezależność energetyczną gospodarstwa domowego?

Kategoria: Aktualności

Gospodarstwa domowe nie mogą całkowicie uniezależnić się od dostawcy energii elektrycznej, ale zależność tą można diametralnie zmniejszyć, wybierając odpowiednie rozwiązania. Samowystarczalność energetyczna pozwala wygenerować spore oszczędności na przestrzeni kolejnych lat. Jakie są sposoby na zwiększenie niezależności energetycznej w Twoim domu? Sprawdzamy.

Sprawdź, jak zwiększyć niezależność energetyczną domu!

Ile kosztuje niezależność energetyczna?

Właściciele domów jednorodzinnych chętnie stawiają na innowacyjne rozwiązania, ale w pierwszej kolejności zastanawiają się, ile one właściwie kosztują i czy stać ich na poniesienie takiego wydatku? Odpowiedź nie jest jednoznaczna, zależąc tak naprawdę od wielu czynników. Najważniejsze z nich to:

  • zapotrzebowanie energetyczne gospodarstwa domowego,
  • wymiary nieruchomości,
  • jakość podłoża i/lub kąt nachylenia dachu domu,
  • rodzaj zastosowanych urządzeń.

Koszty związane z zakupem i instalacją np. energooszczędnej pompy ciepła można oszacować, posiłkując się danymi ze strony https://heatergo.pl/blog/ile-kosztuje-pompa-ciepla/. Szacunkowe kwoty mają jednak wyłącznie charakter poglądowy, dlatego nie jesteśmy w stanie ocenić, jaka będzie ostateczna kwota inwestycji. Każdą instalację należy dostosować nie tylko do potrzeb danego domostwa, ale również indywidualnych wymogów jej użytkowników. Nie zmienia to jednak faktu, że zazwyczaj należy liczyć się z wydatkiem kilkudziesięciu tysięcy złotych, jeśli myślimy o maksymalnym możliwym uniezależnieniu się od dostawcy energii elektrycznej. Warto jednak pamiętać, że instalacjom przysługuje określony czas zwrotu z inwestycji, który po jego upływie może generować oszczędności. 

Dowiedz się, ile kosztuje energooszczędna pompa ciepła!

Jak stać się samowystarczalnym energetycznie gospodarstwem domowym?

Chcąc skorzystać z nowoczesnych rozwiązań w zakresie OZE, w pierwszej kolejności będziemy musieli przeprowadzić audyt energetyczny. Odpowie on na pytanie, jak wiele energii gospodarstwo domowe zużywa w danym czasie i jakie rozwiązania w związku z tym warto wdrożyć. Podstawowym narzędziem, które pomoże zyskać niezależność energetyczną, są panele fotowoltaiczne. Fotowoltaika, w najprostszym ujęciu, pozwala przekształcić energię słoneczną w prąd. Dzieje się to za pomocą specjalistycznych urządzeń, które stanowią część składową całego zestawu fotowoltaicznego. Panele PV najefektywniej pracują latem, gdy promienie słoneczne padają pod odpowiednim kątem. Niemniej jednak dobrze radzi sobie także zimową porą, choć oczywiście nie chroni nas całkowicie przed koniecznością skorzystania z energii od dostawcy. Do fotowoltaiki warto dobrać pompę ciepła. Więcej na temat tego rozwiązania można przeczytać na https://heatergo.pl/. Pompa ciepła to doskonałe źródło energii cieplnej, które sprawdzi się wśród osób planujących w najbliższej przyszłości np. wymianę starego pieca węglowego. Warto zwrócić również uwagę, że obecnie nie ma przyjaźniejszego naturze źródła ciepła, niż właśnie pompa ciepła. Sprawdzi się ona zarówno w mniejszych domach, jak i w tych o dużej powierzchni - konieczny jest jednak wybór jej odpowiedniego rodzaju. Właściciele gospodarstw domowych mogą wybierać między powietrznymi, gruntowymi a wodnymi pompami ciepła

Jakie korzyści niesie za sobą niezależność energetyczna?

Korzystając z nowoczesnych rozwiązań, jakimi są pompy ciepła czy panele fotowoltaiczne, można w dużym stopniu uniezależnić się od dostawcy energii. Jest to przede wszystkim bardzo opłacalne pod kątem finansowym, mając na uwadze rosnące ceny prądu. Oczywiście, w dalszym ciągu jesteśmy zobowiązani ponosić pewne opłaty, ale oszczędności i tak będą spore. 


Niezależność energetyczna przejawia się też tym, że niestraszne będą przerwy w dostawie energii. W niektórych przypadkach mają one miejsce stosunkowo często, utrudniając tym samym wykonywanie podstawowych prac domowych czy pracę zdalną. Ponadto niezależność energetyczna ma przed sobą obiecującą przyszłość, zwłaszcza jeśli korzystamy z OZE. Warto wziąć pod uwagę fakt, iż obecnie gospodarstwa domowe mają możliwość skorzystania z różnego typu dotacji, dzięki którym zakup niezbędnych urządzeń nie będzie tak dotkliwy finansowo.

źródło: Artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ