Partner serwisu
16 maja 2024

Pompa ciepła - odzyskiwanie energii

Kategoria: Aktualności

Pompa ciepła uchodzi za jeden z najbardziej ekologicznych sposobów pozyskiwania energii cieplnej. Dlaczego tak się dzieje? Jak działa pompa ciepła i w jaki sposób odzyskuje energię? Kiedy taka inwestycja okaże się opłacalna?

Pompa ciepła - odzyskiwanie energii

Jak działa pompa ciepła

Pompa ciepła wykorzystuje siły natury do wytworzenia ciepła. Niezależnie od źródła poboru energii, możemy dostrzec tę samą zasadę działania urządzenia. Ciepło pobierane jest z otoczenia. Za pomocą specjalnych rurek w formie tzw. czynnika roboczego transportowane jest do pompy ciepła. Z dolnego źródła czynnik trafia do sprężarki. Następuje wzrost temperatury, jak również samego ciśnienia. Teraz musi nastąpić oddanie ciepła do tzw. czynnika grzewczego. Dzieje się to w skraplaczu.

Transport ciepła odbywa się przy użyciu wody. Po przebyciu tej drogi ciepło trafia do urządzeń grzewczych (a jeśli pompa posiada funkcję podgrzewania ciepłej wody użytkowej, to tak wytworzone ciepło trafia też do odpowiedniego zbiornika). Następnie cały cykl się powtarza. Pozyskana energia nie zostaje całkowicie wytracona. Stąd też mamy do czynienia z odzyskiwaniem energii, które zwiększa wydajność technologii grzewczej.

Jak już wspomnieliśmy, rolą pompy ciepła nie musi być wyłącznie ogrzewanie budynku. To także wysoce wydajna technologia, dzięki której uzyskamy ciepłą wodę użytkową dla naszego gospodarstwa domowego.
 

Pompy ciepła czerpią siły z natury

Cały proces wytwarzania ciepła zaczyna się w naturze. Technologia wykorzystuje w tym celu powietrze, wodę bądź energię pobraną z gruntu. W naszej szerokości geograficznej największą popularnością cieszą się powietrzne pompy ciepła z uwagi na łatwość montażu oraz powszechną dostępność tego źródła energii.

Gruntowe pompy ciepła mogą bez problemu działać przez cały rok, gdyż temperatura gruntu pozostaje dodatnia w okresie zimowym. Gruntowe modele wymagają wykonania specjalnych odwiertów w ziemi. Wymiennik gruntowy powinien być zainstalowany na określonej głębokości. Warto wygospodarować odpowiednią przestrzeń na instalację pompy. Trzeba też zwrócić uwagę na specyficzne uwarunkowania na danym terenie, jeśli takie występują.

Wodna pompa ciepła wymaga natomiast dostępu do źródeł wodnych. Może to być staw, jezioro lub rzeka. Można też wykorzystać studnie głębinowe. Należy wtedy dokonać dwóch wykopów pod studnię czerpną oraz zrzutową tak, aby mogły niezależnie czerpać i odbierać schłodzoną wodę. Każde rozwiązanie ma swoje wady i zalety. Poszczególne inwestycje mogą różnić się nakładem kosztów na zakup sprzętu i instalację. Z uwagi na finansowy aspekt przedsięwzięcia najczęściej wybiera się powietrzne pompy ciepła.
 

Dlaczego warto postawić na ekologiczne pompy ciepła

Pompy ciepła to inwestycja o większym koszcie początkowym, który z czasem ulega obniżeniu. Właściciele instalacji cieplnych tego typu cenią sobie niezależność od zmiennych cel paliw kopalnych i gazu. Należy podkreślić tu wyjątkowo niską emisyjność CO2 - zwłaszcza, jeśli zdecydujemy się na zasilanie pompy energią pochodzącą z fotowoltaiki.

Pompa ciepła czerpie energię z sił natury. Nie generuje zatem żadnych substancji powstałych w procesie spalania. Taki proces tu nie zachodzi. Pompa ciepła nie ingeruje w otoczenie. Mieszkańcy domu mogą wprawdzie słyszeć pracę pompy, jednak nie jest to dźwięk uciążliwy dla ludzkiego ucha.
 

Kiedy warto zainwestować w pompę ciepła

W pompę ciepła warto zainwestować wtedy, kiedy zależy nam na wydajnej i niskoemisyjnej technologii grzewczej. Warto pamiętać, że pompy współpracują nie tylko z nisko, ale i wysokotemperaturowymi urządzeniami grzewczymi. Możemy wprawdzie dostrzec różnice między zużyciem energii dla poszczególnych rozwiązań, jednak niezależnie od wybranego rozwiązania, pompa ciepła okaże się niemal zawsze ekologicznym rozwiązaniem.

Inwestycja w pompę ciepła zwraca się w kolejnych latach. To z pewnością dobra opcja dla tych, którzy szukają rozwiązania opłacalnego w dłuższej perspektywie czasu. Producenci oferują coraz dłuższe okresy gwarancyjne, toteż przy stosowaniu się do zaleceń konserwacyjnych, będziemy cieszyć się wysoką wydajnością pompy przez wiele lat.
 

Czy to się opłaca?

Jak już wspomnieliśmy - przygotowując się do zakupu i montażu pompy ciepła, trzeba pamiętać o większych kosztach początkowych. W ostatnich latach inicjuje się coraz więcej programów dofinansowania do OZE. Jeśli zatem chcemy obniżyć koszty zakupu oraz instalacji, możemy ubiegać się o wsparcie finansowe z programu organizowanego na szczeblu lokalnym bądź państwowym.

Najlepszym momentem do instalacji pompy ciepła jest wczesny etap budowy domu. W tym momencie możemy dopasować poszczególne parametry urządzenia do naszych oczekiwań oraz specyfiki budynku. Warto też na tym etapie rozważyć montaż fotowoltaiki, która będzie zasilać pompę ciepła i pokrywać zapotrzebowanie domu na energię elektryczną. Pompę ciepła możemy zamontować również w momencie modernizacji domu. Aby zwiększyć opłacalność inwestycji, zaleca się dopasowanie mocy urządzenia do powierzchni naszego domu, obecnej w nim technologii grzewczej, jak również zdecydowanie, czy potrzebujemy jedynie ogrzania budynku, czy zależy nam także na ciepłej wodzie użytkowej.

źródło: artykuł sponsorowany
fot. freepik.com
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ