Energa wsparła wiosenne zarybianie Narwi
Energa Elektrownie Ostrołęka wsparła finansowo kolejną wiosenną akcję zarybiania Narwi. Tym razem do rzeki trafiło ok. 2000 sztuk sandacza.
Łącznie, w ciągu dwóch ostatnich lat trwania akcji, do Narwi wpuszczono ok. 1200 kg, czyli ok. 140 tys. sztuk różnego rodzaju ryb. Celem jest zachowanie różnorodności biologicznej i warunków środowiskowych. Do rzeki wpuszczane są tylko rodzime gatunki.
Jak zwykle ryby dowieziono na przystań znajdującą się w okolicy plaży miejskiej w Ostrołęce. Stamtąd rozwieziono je motorówkami i wypuszczono do wody na kilkukilometrowym odcinku między ostrołęcką elektrownią, a dopływem Omulwi (prawym dopływem Narwi). Tym razem do rzeki trafiło ok. 93 kg sandacza po ok. 49 g sztuka, czyli łącznie ok. 2000 sztuk narybku.
Dlaczego akurat te ryby?
– Sandacz naturalnie bytuje w wodach Narwi – tłumaczy Aleksander Syguła, kierownik Ośrodka Hodowli Ryb w Ostrołęce. – Jest rybą drapieżną, konkurentem naturalnym bardziej ekspansywnego szczupaka, o dużych wymaganiach tarliskowych i rozwojowych, dlatego wymaga wsparcia przez człowieka kolejnymi „dorybieniami”.
Narybek sandacza pochodził z Ośrodka Hodowli Ryb należącego do Okręgu Mazowieckiego Polskiego Związku Wędkarskiego w Warszawie, użytkownika Rybackiego Obwodu Rzeki Narew nr 6 w Ostrołęce.
To już czwarta akcja
Była to już czwarta akcja przeprowadzona w ramach wieloletniego projektu zarybiania Narwi przez elektrownię w Ostrołęce. Akcje przeprowadza się wiosną i jesienią. Plan zakłada wpuszczenie do rzeki w ciągu kilku najbliższych lat nawet kilkaset tysięcy sztuk narybku różnych gatunków.
Jak podkreśla Aleksander Syguła, ilości wpuszczanych ryb nie są przypadkowe. Wszystko jest wcześniej wyliczone i ustalone według tzw. operatów rybackich. Chodzi o zachowanie różnorodności biologicznej i warunków środowiskowych. Wpuszczamy tu tylko rodzime gatunki, dostosowane do konkretnego akwenu. Wszystkie ryby przed wpuszczeniem są dokładnie badane.
Podczas pierwszej, jesiennej akcji w 2022 roku do Narwi trafiło ok. 1300 sztuk narybku szczupaka (ok.400 kg) i 400 sztuk suma (ok. 150 kg). Łącznie ponad pół tony narybku. Wiosną 2023 r. przeszło 130 tys. sztuk narybku sandacza, bolenia i klenia, a jesienią 2023r. ponownie 400kg – 1000szt narybku jesiennego szczupaka i 150 kg tj. ok. 500szt kroczka suma europejskiego. Łącznie w ramach wspólnej akcji zarybiania do Narwi trafiło już ok. 1200 kg narybku, tj. ok. 140 tys. sztuk różnego asortymentu.
Grupa Energa już wcześniej wspierała również inne proekologiczne przedsięwzięcia lokalne. Jesienią 2019 r. do Narwi wpuszczono 200 par raków błotnych, wpisanych do polskiej czerwonej księgi zwierząt. Raki błotne są gatunkiem zagrożonym wyginięciem, dlatego objęte są gatunkową ochroną częściową na podstawie ustawy o ochronie przyrody.
System zabezpieczeń poboru wody
Grupa Energa dba o to, aby każdy projekt w ramach prowadzonej działalności, był podejmowany z troską i dbałością o środowisko. Dotyczy to również procesu produkcji energii elektrycznej w elektrowni Ostrołęka B, która wykorzystuje naturalny potencjał rzeki Narew i stale dba o to, aby jej wpływ na środowisko był jak najmniejszy.
Aby chronić ichtiofaunę rzeki, elektrownia wyposażona jest w trzystopniowy system zabezpieczeń mający zapobiegać przedostawaniu się organizmów żywych do instalacji chłodniczych.
Na wspomniany system składają się: kraty na ujęciu do centralnej pompowni, gdzie zatrzymywane są duże obiekty, w tym dojrzałe ryby; sita obrotowe przed pompami wody chłodzącej, które uniemożliwiają dostęp do systemu chłodzącego mniejszym organizmom oraz system filtracji Taprogge, zamontowany na rurociągu wlotowym wody chłodzącej do kondensatora.
Dodatkowo, w 2022 roku zakończono modernizację układu wody chłodzącej, polegającą na wymianie pomp centralnej pompowni. Efektem ekologicznym poprawy efektywności pomp jest uzyskanie redukcji emisji CO2 na poziomie ok. 1500 ton/rok dla każdej z pomp. Uzyskane efekty zostały potwierdzone audytami efektywności energetycznej wykonanymi po przeprowadzonych etapach inwestycji.
Jaz przyjazny środowisku
Elektrownia w Ostrołęce kilka lat temu wybudowała jaz w celu zapewnienia wody, niezbędnej do chłodzenia bloków energetycznych elektrowni, także w sytuacji obniżenia stanu poziomu wody na rzece Narew. Innowacyjne urządzenie hydrotechniczne spiętrza wodę w miejscu poboru z rzeki w czasie susz lub zatorów lodowych.
Konstrukcja piętrząca jazu została wyposażona w unikalny, prototypowy system, dzięki któremu – niezależnie od piętrzenia – przepuszczana jest woda i możliwa jest migracja organizmów wodnych. Dzięki takiemu rozwiązaniu nie była konieczna budowa przepławki dla migrujących ryb.
Energa w prestiżowym rejestrze EMAS
Troska o środowisko należy do grona ścisłych wartości stojących za działaniami Grupy Energa. Spełnia ona wysokie wymogi ochrony środowiska. W 2022 roku kilkanaście spółek należących do Grupy Energa pomyślnie przeszło zewnętrzny audyt zarządzania środowiskowo-energetycznego, dzięki czemu w tym roku przedłużona zostanie obecność Energi w prestiżowym rejestrze systemu ekozarządzania i audytu EMAS (ang. Eco Management and Audit Scheme).
Komentarze