Partner serwisu
28 maja 2024

Co może powodować widoczne uszkodzenia paneli fotowoltaicznych na farmie FV? Poradnik inwestora

Kategoria: Aktualności

Instalacje fotowoltaiczne mogą ulec uszkodzeniu zarówno przez wpływ warunków atmosferycznych, jak i przez niewłaściwe użytkowanie paneli PV. Ich pękanie może zakłócać prawidłowe działanie modułów fotowoltaicznych i prowadzić do spadku wydajności. Regularne inspekcje stanu modułów mogą temu zapobiec. Co dokładnie może uszkadzać panele fotowoltaiczne? Przeczytaj.

Co może powodować widoczne uszkodzenia paneli fotowoltaicznych na farmie FV? Poradnik inwestora

Co powoduje uszkodzenia paneli fotowoltaicznych?

Uszkodzenia paneli fotowoltaicznych mogą być wywołane przez czynniki zewnętrzne, np. wpływ warunków atmosferycznych lub działania człowieka. Natomiast do wewnętrznych przyczyn można zaliczyć wady paneli, które powstają już na etapie produkcji instalacji.

W większości przypadków nie zostają one zauważone gołym okiem, co może wywoływać niepożądane skutki, w tym zmniejszyć ilość generowanej energii. Mikropęknięcia ogniw i inne uszkodzenia paneli fotowoltaicznych są poważnym problemem i zwykle pojawiają się w wyniku:

  • naprężenia taśmy łączącej ogniwa powstające podczas produkcji, transportu, montażu lub konserwacji panelu fotowoltaicznego,
  • ekspozycja paneli na ekstremalne warunki atmosferyczne, takie jak wysoka temperatura,
  • poddawanie paneli PV dużemu naciskowi.

Takie uszkodzenia paneli fotowoltaicznych mogą negatywnie wpływać na wydajność instalacji, skracać jej żywotność i ograniczać wchłanianie światła.

Mikropęknięcia ogniw to zjawisko, które najczęściej nie jest widoczne gołym okiem. Jest ono związane m.in. z normalnym użytkowaniem paneli fotowoltaicznych, o ile spadek produkcji energii nie jest nagły.


Jak rozpoznać czy panele fotowoltaiczne są uszkodzone?

Głównymi mechanicznymi wadami płytek jest pękanie oraz uszkodzenia łączeń pomiędzy łańcuchami modułów PV. Mogą one mieć charakter przejściowy, jednak zawsze warto sprawdzić panel fotowoltaiczny kamerą termowizyjną, aby uniknąć poważnych awarii.

Jak rozpoznać czy panele fotowoltaiczne są uszkodzone? Oto lista sytuacji, które mogą wskazywać, że instalacja fotowoltaiczna wymaga fachowego przeglądu:

  • pęknięcia i rysy na panelach fotowoltaicznych,
  • hot-spoty, czyli miejsca na powierzchni paneli, które nagrzewają się bardziej niż inne części modułu,
  • ślimacze ścieżki, czyli czarne przebarwienia srebrnej pasty pokrywającej ogniwa,
  • zmiana koloru wokół połączeń i zacisków, które może świadczyć o korozji ogniw paneli fotowoltaicznych,
  • przebarwienia i częściowe zacienienie folii Eva.

W skrajnych przypadkach prąd generowany przez instalację może zwiększać ryzyko pożaru, zwłaszcza jeśli dojdzie do poważnego uszkodzenia komponentów, takich jak ogniwa fotowoltaiczne.

Praktyka pokazuje, że jeśli te zmiany nie zostają zauważone na powierzchni paneli na wczesnym etapie, powodują straty w produkcji energii. Regularne inspekcje, konserwacja oraz mycie paneli fotowoltaicznych są niezbędne dla zapewnienia ich długotrwałej i efektywnej pracy ogniw.


Zapobiec uszkodzeniom na panelach fotowoltaicznych dzięki firmie Agro-Rydz

Chcesz, aby Twoja fotowoltaika działała wydajnie? W Agro-Rydz badamy instalację fotowoltaiczną kamerą termowizyjną, która pozwala wykryć wszelkie pęknięcia na modułach fotowoltaicznych. Korzystamy z wysokiej jakości materiałów do usuwania usterek, które zapobiegają uszkodzeniom silikonowej powierzchni ogniw.

Ogromny wpływ na wydajność i trwałość instalacji ma także mycie paneli fotowoltaicznych. Przeprowadzona przy okazji inspekcja pozwala wykryć wszelkie uszkodzenia mechaniczne. Ich szybkie usunięcie sprawia, że instalacja fotowoltaiczna będzie znów pracowała wydajnie.

źródło: artykuł sponsorowany
fot. artykuł sponsorowany
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ