XII Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE GDAŃSK 2024
OSE w Gdańsku dobiega końca. Jakie wnioski możemy wyciągnąć z dyskusji?
Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE Gdańsk, który odbył się 17-18 czerwca 2024 r. w Muzeum II Wojny Światowej, zgromadził wielu słuchaczy i przedstawicieli branż energetycznej i ciepłowniczej. Tegoroczne dyskusje koncentrowały się wokół zaostrzenia europejskiej polityki klimatycznej, nowych źródeł dostaw surowców dla Europy oraz kontynuacji odejścia od tradycyjnych źródeł wytwórczych na rzecz OZE.
Podczas oficjalnego otwarcia Krzysztof Karaś, prezes Europejskiego Centrum Biznesu, oraz Mieczysław Struk – Marszałek Województwa Pomorskiego, wyrazili nadzieję, że prowadzone dyskusje i debaty będą miały realny wpływ na zmiany i kształtowanie polskiej energetyki.
Sesja plenarna, dotycząca bezpieczeństwa energetycznego Europy, rozpoczęła część merytoryczną wydarzenia. Nie zabrakło na niej tematów związanych z wojną w Ukrainie, jako impulsu do powstania zrównoważonej, efektywnej, nowoczesnej i konkurencyjnej energetyki.
Kolejną ważną częścią Szczytu było wręczenie statuetek „Bursztyn Polskiej Energetyki 2024”, które przyznano głównie za konsekwentne i skuteczne prowadzenie działań w zakresie energetyki i ciepłownictwa.
Nagrodę otrzymali:
- Miłosz Motyka – Podsekretarz Stanu, Ministerstwo Klimatu i Środowiska
- Grupa Przemysłowa Baltic Sp. z o.o.
- ORLEN Synthos Green Energy Sp. z o.o.
- Polenergia S.A.
- Total Energies
- Gmina Kartuzy
Wyróżnieni zostali również: prof. Waldemar Kamrat z Politechniki Gdańskiej – Dyrektor Centrum Energetyki Jądrowej oraz Andrzej Sikora – Prezes Zarządu Instytutu Studiów Energetycznych.
W ciągu dwóch dni odbyło się 6 paneli dyskusyjnych, podczas których zwrócono uwagę m.in. na kluczowe problemy związane z rozpoczynającymi się inwestycjami, mającymi zapewnić naszemu krajowi bezpieczeństwo energetyczne. Kilkukrotnie podkreślana była tu potrzeba edukacji: zarówno wszystkich odbiorców ciepła i energii, jak również młodego pokolenia, bez którego transformacja i rozwój będą bardzo trudne, wręcz niemożliwe.
„Polska jest na ostatnim miejscu w Europie przy wprowadzaniu zmian w związku z „Zielonym Ładem” (…) Z przeprowadzonych przez nas symulacji i obliczeń nie wynika, żeby energetyka jądrowa była pierwszą potrzebą w naszym kraju. Zapotrzebowanie jest na poziomie 5 %. (…) Potrzebujemy dobrej debaty na temat źródeł energii.” – wypowiedź przedstawiciela NCBR, dyrektora Wojciecha Racięckiego, była przyczynkiem burzliwej dyskusji, w której swoje odmienne zdanie mocno podkreślał prof. Waldemar Kamrat.
Podczas rozmów wybrzmiała też kwestia konieczności dalszego przeprowadzania termomodernizacji budynków w Polsce oraz współpraca między wszystkimi podmiotami energetycznymi i ciepłowniczymi na rynkach lokalnych.
Według Jacka Szymczaka, prezesa Izby Gospodarczej Ciepłownictwo Polskie, który podsumował jeden z paneli, istnieją trzy filary transformacji energetycznej, tj. dobra legislacja, dyskusja o technologii, która dużą uwagę powinna skierować na cyberbezpieczeństwo, oraz edukacja i budowanie świadomości obywateli.
Podczas wydarzenia nie zabrakło też dyskusji na temat rynku energii elektrycznej czy „energetycznych” paliw, w tym wodoru, metanu i biogazu. Magazyny energii, paliw i gazu, według panelistów, są niezbędnymi inwestycjami, które również wymagają odpowiedniego przygotowania.
„Horyzont 2050: Rozwój, inwestycje, innowacje” – tym panelem, prowadzonym w niekonwencjonalny sposób przez prof. Waldemara Kamrata, zakończył się Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE GDAŃSK 2024.
***
XII Ogólnopolski Szczyt Energetyczny OSE GDAŃSK 2024 odbył się w dniach 17-18 czerwca 2024 r. w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku. Organizatorem wydarzenia było Europejskie Centrum Biznesu, natomiast hasłem przewodnim „Bezpieczeństwo energetyczne Europy – rewizja europejskiej polityki energetycznej”.
Komentarze