Patronat Honorowy: URE, NFOŚiGW, AGH, Powiat Bełchatowski, Urząd Miasta Bełchatów
XXVI Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW odbędzie się 2-4 września 2024 r.
Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie
Jest nowoczesną Uczelnią publiczną rozwijającą partnerską współpracę z uczelniami w kraju, Europie i na świecie. Priorytetem Uczelni jest realizacja zadań wkomponowanych w trójkąt wiedzy: kształcenie – badania naukowe – innowacje. Akademia Górniczo-Hutnicza jest uniwersytetem technicznym, w którym nauki ścisłe mają bardzo silną reprezentację i stanowią podstawę rozwoju szerokiego spektrum nauk stosowanych przy stopniowo wzrastającej roli nauk społecznych i humanistycznych. Zgodnie ze światowymi trendami rozwoju tworzymy nowe kierunki kształcenia, ale zachowujemy klasyczne, niezbędne do prawidłowego rozwoju nauki, techniki oraz gospodarki naszego kraju.
Więcej pod adresem: https://www.agh.edu.pl/
Powiat Bełchatowski
Region zlokalizowany w centrum Polski w województwie łódzkim, który tworzą dwie aglomeracje miejskie: Bełchatów i Zelów oraz sześć gmin wiejskich: Bełchatów, Drużbice, Kleszczów, Kluki, Rusiec i Szczerców. Powiat jest dobrze skomunikowany z głównymi arteriami drogowymi w centrum Polski.
Życie gospodarcze regionu skupia się przede wszystkim wokół przemysłu wydobywczego i energetycznego za sprawą największych w Europie: kopalni odkrywkowej węgla brunatnego i elektrowni. Bełchatowskie zagłębie paliwowo-energetyczne miało przez wiele lat strategiczne znaczenie dla rozwoju i bezpieczeństwa energetycznego kraju. Jednak obecnie istotny wpływ na kształtowanie tej strategii ma polityka klimatyczno-energetyczna Unii Europejskiej i wizja dążenia do neutralności klimatycznej, co spowoduje nieuchronną transformację regionu.
Więcej pod adresem: https://www.powiat-belchatowski.pl/
Urząd Regulacji Energetyki
Prezes Urzędu Regulacji Energetyki jest centralnym organem administracji rządowej powołanym na mocy ustawy z 10 kwietnia 1997 r. - Prawo energetyczne, do realizacji zadań z zakresu regulacji gospodarki paliwami i energią oraz promowania konkurencji.
Obowiązki i kompetencje Prezesa URE są ściśle związane z polityką państwa w zakresie energetyki, tzn. warunkami ekonomicznymi funkcjonowania przedsiębiorstw energetycznych, koncepcją funkcjonowania rynku oraz wymaganiami wynikającymi z obowiązku dostosowania prawa polskiego do prawa Unii Europejskiej. Działania podejmowane przez niezależny organ regulacyjny skierowane są na wypełnienie celu wytyczonego przez ustawodawcę, a zmierzającego do tworzenia warunków do zrównoważonego rozwoju kraju, zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego, oszczędnego i racjonalnego użytkowania paliw i energii, rozwoju konkurencji, przeciwdziałania negatywnym skutkom naturalnych monopoli, uwzględniania wymogów ochrony środowiska, zobowiązań wynikających z umów międzynarodowych oraz równoważenia interesów przedsiębiorstw energetycznych i odbiorców paliw i energii.
Więcej pod adresem: https://www.ure.gov.pl/
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej
Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW), który powstał w 1989 r. w okresie zmian ustrojowych Polski, jest głównym ogniwem polskiego systemu finansowania ochrony środowiska i gospodarki wodnej, dysponując największym potencjałem finansowym. Narodowy Fundusz jest ważnym narzędziem realizacji polityki ochrony środowiska w Polsce. Służą temu stabilne przychody, doświadczone kadry oraz wypracowane formy współpracy z beneficjentami.
Narodowy Fundusz oferuje pożyczki, dotacje oraz inne formy dofinansowania projektów realizowanych m.in. przez samorządy, przedsiębiorstwa, podmioty publiczne, organizacje społeczne a także osoby fizyczne. W sektorze finansów publicznych Narodowy Fundusz jest również największym w Polsce partnerem międzynarodowych instytucji finansowych w obsłudze środków zagranicznych przeznaczonych na ochronę środowiska.
Więcej pod adresem: https://www.gov.pl/web/nfosigw/narodowy-fundusz-ochrony-srodowiska-i-gospodarki-wodnej
***
Organizatorem XXVI Sympozjum ENERGETYKA BEŁCHATÓW, które odbędzie się 2-4 września 2024 r. w Bełchatowie, jest firma BMP, wydawca m.in. czasopisma "Kierunek Energetyka" i portalu kierunekENERGETYKA.pl.
Komentarze