Partner serwisu
30 lipca 2024

Możliwości kariery w sektorze energetycznym: jak przygotować się na sukces – porady Jooble

Kategoria: Aktualności

Energetyka jest jednym z kluczowych sektorów współczesnej gospodarki, odgrywającym ważną rolę w zapewnieniu bezpieczeństwa energetycznego i zrównoważonego rozwoju. Wraz z rozwojem technologii i zmianami w sektorze energetycznym otwierają się nowe możliwości przed profesjonalistami w tej dziedzinie. Dziś porozmawiamy o perspektywach i popycie na zawody związane z energetyką.

Możliwości kariery w sektorze energetycznym: jak przygotować się na sukces – porady Jooble

Ekologia i zielona energia

Zielona energia to energia wytwarzana ze źródeł odnawialnych, takich jak energia słoneczna, wiatrowa, woda i biomasa. Jest przyjazny dla środowiska i zrównoważony, ponieważ nie wytwarza szkodliwych emisji do atmosfery. I to właśnie w tej branży istnieje spore zapotrzebowanie na specjalistów.

Europa jako jedna z pierwszych położyła większy nacisk na turbiny wiatrowe do produkcji energii elektrycznej i panele fotowoltaiczne. Potrzebni są tu wysokiej klasy specjaliści, nawet z innych krajów. Jeśli jesteś ekspertem w tej dziedzinie, to zatrudnienie jako elektryk w Niemczech będzie dla Ciebie możliwością do rozpoczęcia nowej ścieżki kariery, zwłaszcza jeśli zaufasz Jooble. Na tej stronie znajdziesz setki aktualnych ofert pracy w różnych dziedzinach, w tym w sektorze energetycznym.

Rynek zielonej energii rozwija się w szybkim tempie. Według prognoz do 2030 roku udział odnawialnych źródeł energii w światowym bilansie energetycznym osiągnie 30%. Oznacza to, że zapotrzebowanie na specjalistów zajmujących się zieloną energią będzie rosło. Jooble jako najbardziej obiecującą uważa studiowanie i zdobywanie wykształcenia w tym kierunku. A w przyszłości sektor energetyczny płynnie przejdzie na ścieżkę bardziej przyjazną środowisku i opłacalną ekonomicznie.

Zawody branży energetycznej poszukiwane na rynku pracy

Zdaniem Jooble’a nie tylko nowe gałęzie przemysłu i systemy w energetyce są obiecujące i dobrze płatne, nadal popularne są bardziej klasyczne zawody.

Inżynier elektroenergetyk

Taki specjalista jest obecny w obiektach o dużym zużyciu energii. A są to wszystkie przedsiębiorstwa produkcyjne, niezależnie od branży.

Do obowiązków głównego elektroenergetyka należy zapewnienie nieprzerwanej pracy ogólnej instalacji elektrycznej zakładu i warsztatu, do której zalicza się elektrownia parowa, stacje sprężarek i generatorów gazu, stacja wysokiego napięcia oraz warsztat naprawy sprzętu elektrycznego.

Biorąc pod uwagę ciągły rozwój przemysłu, budowę nowych zakładów i fabryk, a także drobny przemysł, taki specjalista jest zawsze poszukiwany na rynku pracy. Według statystyk Jooble wynagrodzenie takiego pracownika jest również kilkukrotnie wyższe od standardowej pensji, a popyt jest bardzo duży.

Elektryk

To najpopularniejszy wakat wśród pracowników branży energetycznej.

Ogólnie rzecz biorąc, elektryk jest zobowiązany do zainstalowania instalacji elektrycznych zgodnie z rysunkami i schematami technicznymi, zgodnie z normami bezpieczeństwa. Prowadzi przewody, podłącza je do gniazdek i przełączników, diagnozuje i naprawia problemy elektryczne.

Zapotrzebowanie jest największe na rynku i choć płaca jest nieco niższa od inżyniera elektryka, to popyt i różnorodność pracy coraz częściej staje się powodem wyboru tego właśnie zawodu.

Przykładowo, polskie Mazury są bardzo obiecującym kierunkiem turystycznym. Setki tysięcy ludzi przyjeżdża tu, aby podziwiać piękno przyrody i odpocząć. Stale powstają tu obiekty rekreacyjne i agroturystyczne, restauracje i pensjonaty. Oznacza to, że elektrycy są tu bardziej poszukiwani niż kiedykolwiek. Jooble ma setki aktualnych ofert pracy dla elektryka na Mazurach, ponieważ ciągłe innowacje i przechodzenie na zieloną energię w tych malowniczych miejscach tworzą miejsca pracy w sektorze energetycznym.

Popyt

Zawody związane z energią są złożone. Nie każdy decyduje się na wybór tego obszaru działalności, dlatego też specjaliści w tej dziedzinie są poszukiwani na rynku pracy. Energia cieplna i elektryczna znajdują szerokie zastosowanie we wszystkich aspektach życia, dlatego zawód ten jest potrzebny na całym świecie. A coraz większy rozwój zielonej energii otwiera perspektywy dla nowych specjalistów. Już dziś praca jako technik turbin wiatrowych, którą możesz znaleźć na Jooble, może pozwolić Tobie, jak i wielu specjalistom, pracować w różnych krajach i współpracować z różnymi firmami.

Jak zdobyć wykształcenie

Edukację energetyczną można uzyskać w różnych placówkach edukacyjnych, m.in.:

1.    Uniwersytety i uczelnie: Uniwersytety i uczelnie oferują stopnie licencjackie, magisterskie i doktoranckie w dziedzinie energii;
2.    Instytucje zawodowe: Instytucje zawodowe oferują kształcenie w różnych dziedzinach związanych z energią.

Kto nadaje się do pracy w sektorze energetycznym?

Wszystkie te zawody wymagają określonego zestawu umiejętności, wiedzy i cech osobistych. Zawód inżyniera energetyka jest odpowiedni dla osoby o następujących cechach osobistych:

●    Zainteresowanie naukami przyrodniczymi;
●    Umysł techniczny;
●    Dbałość o szczegóły;
●    Odpowiedzialność;
●    Zdolność uczenia się;
●    Odporność na stres;
●    Wytrzymałość fizyczna;
●    Praca w zespole;
●    Zainteresowanie innowacjami.

Jeśli ktoś rozpoznaje siebie lub większość z nich w tych punktach, zawód inżyniera energetyka prawdopodobnie może mu odpowiadać. Jednakże, jak każdy inny zawód, inżynieria energetyczna wymaga dokładnych studiów i zrozumienia przed podjęciem decyzji o ścieżce kariery.

Podsumowanie

Perspektywy kariery w dziedzinie energetyki są szerokie i zróżnicowane i obejmują możliwości w zakresie opracowywania i wdrażania nowych technologii, oszczędzania energii, projektów infrastrukturalnych i innych obszarów. Profesjonaliści posiadający odpowiednie umiejętności i wiedzę mogą spodziewać się udanej kariery w tej dynamicznej branży.

źródło: Artykuł sponsorowany
fot. Artykuł sponsorowany (freepik.com)
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ