Zeroemisyjne rozproszone klastry receptą na wzrastające ceny energii i ESG
Ceny energii i wydatki, jakie na nią ponosimy, dotykają zarówno przedsiębiorców, jak i nas wszystkich indywidualnie. Wydajność sieci przesyłowych i jej bilansowanie to z kolei największe problemy energetyki zawodowej. W ramach Centrum Badawczo Rozwojowego Future SoluKons powstaje wyjątkową jednostką, która niesie ze sobą rozwiązania tych problemów.
Lab One to klaster energii zlokalizowany w Polsce północnej, działający w formie wyspy energetycznej zasilanej odnawialnymi źródłami energii o łącznej mocy 2,4 MW. Produkowana w nim energia będzie bilansowana i magazynowana w zielonym wodorze. Na terenie inwestycji powstanie testowa komercyjna stacja tankowania pojazdów wodorowych. W projekcie zastosowano technologie BIPV dostarczaną przez czołowego producenta, spółkę ML System, umożliwiającą wkomponowanie elementów fotowoltaiki w architekturę budynku. Konstrukcja klastra i zastosowane w nim technologie umożliwiły zaprojektowanie zeroemisyjnej jednostki energetycznej funkcjonującej w systemie off-grid, czyli poza główną siecią przesyłową.
Rozproszone jednostki klastrowe, jakim jest Lab One, produkujące i bilansujące energię we własnym zakresie, stanowią bardzo dobry sposób na odciążenie istniejących sieci przesyłowych, które ze względu na swoje przeciążenie niejednokrotnie nie są w stanie przyłączyć kolejnych użytkowników. System małych klastrów stanowi uzupełnienie i alternatywę dla obecnej energetyki zawodowej oraz zabezpiecza nas przed Black Out – mówi Jakub Goryszewski z CBR Future Solutions.
To jednak nie wszystkie innowacje zastosowane przez CBR Future Solutions, które przy współpracy ze spółką ECM wprowadzą nowy produkt na rynek energetyki. Wspólne prace zaowocowały powstaniem systemu, który umożliwił zarówno indywidualnym, jak i korporacyjnym użytkownikom wytwarzanie własnej czystej zeroemisyjnej energii.
Dzięki zastosowaniu nowoczesnych technologii informatycznych udało nam się cyfrowo zobrazować moc jednostki klastrowej wyrażonej w kW oraz jej produkt, czyli energię w kWh. Umożliwia to wprowadzenie na rynek usługi pozwalającej na zakup oferowanej mocy, którą użytkownik wytwarza własną energię, rozliczaną poprzez indywidualne portfele dostarczane przez ECM. Taka mechanika systemu, poprzez zasadę prosumenta i prosumenta wirtualnego, pozwala na znaczne obniżenie kosztów ponoszonych na energię oraz umożliwia przedsiębiorcom wytyczenie zrównoważonej ścieżki rozwoju i ułatwia raportowanie ESG – mówi Bartłomiej Okoń z CBR Future Solutions.
CBR Future Solutions i Ekosystem ECM to tandem spółek technologicznych specjalizujących się w tworzeniu nowoczesnych rozwiązań dla sektora energetycznego. Głównym celem jest decentralizacja produkcji energii oraz dekarbonizacja gospodarki poprzez wykorzystanie odnawialnych źródeł energii, technologii wodorowych i zaawansowanych systemów IT. Wprowadzany na rynek produkt i nowy model funkcjonowania energetyki, bazujący na klastrowych instalacjach prosumenckich, umożliwia użytkownikom zarządzanie i handel energią w sposób zrównoważony i efektywny. Dzięki innowacyjnym rozwiązaniom tworzymy ekosystem, który aktywnie przyczynia się do redukcji globalnego ocieplenia oraz zwiększenia niezależności energetycznej.
Komentarze