Partner serwisu
06 września 2024

Wspólna koncepcja rozwoju polskich sieci sprosta wyzwaniom przyszłości

Kategoria: Aktualności

Polskie Sieci Elektroenergetyczne i ENERGA-OPERATOR uzgodniły wyniki wspólnej koncepcji rozwoju swoich sieci elektroenergetycznych do roku 2033. Jej celem jest m.in. zwiększenie możliwości przyłączeniowych nowych źródeł energii, w tym morskich farm wiatrowych, elektrowni jądrowej, magazynów energii i odbiorców. Spójne działania zapewnią bezpieczne i niezawodne dostawy energii elektrycznej.

Wspólna koncepcja rozwoju polskich sieci sprosta wyzwaniom przyszłości

Zakończone prace PSE oraz Energa-Operator dotyczą uzgodnienia pierwszego  etapu polegającego na analizach rozwoju sieci do 2033 roku. Drugi etap – do roku 2038 – jaki jest obecnie w trakcie realizacji, pozwoli na określenie kolejnych potrzeb Krajowego Systemu Elektroenergetycznego (KSE) oraz podsumowanie całości prac.

- Planowane na północy kraju nowe źródła wytwórcze, farmy wiatrowe na Bałtyku, a także elektrownia atomowa, odwrócą kierunki przepływu energii elektrycznej w Polsce. To znaczne wyzwanie przede wszystkim dla PSE, ale także dla Energa-Operator. Jako Operator Systemu Dystrybucyjnego działający na tym terenie, będzie mieć w nim swój znaczny udział. Chcemy, aby plany rozbudowy naszej sieci dystrybucyjnej w jak największym stopniu współgrały i uzupełniały się z planami Operatora Sieci Przesyłowej i pomogły uwolnić potencjał przyłączeniowy również dla lądowych odnawialnych źródeł energii  – mówi dr Karolina Lipińska, wiceprezeska Energa-Operator S.A.  

Energa-Operator pracuje nad koncepcją rozwoju swojej sieci dystrybucyjnej 110 kV w taki sposób, aby była ona spójna z planami Operatora Sieci Przesyłowej (OSP) – Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Dokument ma określić, jakie warunki należy spełnić, aby zarówno wyprowadzenie mocy z przyszłych źródeł przyłączonych do sieci OSP, ale i również źródeł przyłączonych do sieci Energa-Operator, mogło być skutecznie realizowane. Dodatkowo w ramach koncepcji weryfikowano bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do odbiorców oraz przeanalizowano różne, często skrajne, stany pracy sieci najwyższych napięć PSE oraz wysokich napięć EOP, które pozwoliły na identyfikację potencjalnych zagrożeń oraz określenie niezbędnego zakresu inwestycji w te sieci.

W ramach koncepcji pracy sieci przesyłowej NN (najwyższych napięć) i sieci dystrybucyjnej 110 kV na terenie działania Energa-Operator prowadzi tzw. analizy rozpływowe oraz napięciowe, zarówno sieci NN należących do PSE, jak i sieci 110kV Energa-Operator oraz sąsiednich operatorów systemów dystrybucyjnych. Wykonane badania mają pomóc sprostać wyzwaniom, jakie niesie za sobą coraz bardziej dynamiczny rozwój KSE. Budowa nowych oraz modernizacja istniejących linii i stacji elektroenergetycznych musi być tak planowana, aby zwiększać możliwości przyłączeniowe nowych źródeł energii i odbiorców przy jednoczesnym zachowaniu bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej. Działania te, wraz z idącymi w ich ślad inwestycjami, zagwarantują stabilne funkcjonowanie KSE, co jest podstawą dla zrównoważonego rozwoju energetycznego Polski.

Podczas analiz Energa-Operator skupia się na określeniu niezbędnych inwestycji, które  pozwolą zachować bezpieczeństwo pracy KSE zarówno w sieciach WN, jak i NN. Chodzi  przy tym zarówno o zaplanowane już inwestycje oraz te, które w najbliższych latach zmienią strukturę zasilania KSE: morskie farmy wiatrowe, elektrownia jądrowa, małe reaktory jądrowe, jak również proces repoweringu, czyli zastępowania starszych elektrowni wiatrowych przez nowe o większej mocy.

Analizy przeprowadzone w ramach realizacji pierwszego etapu koncepcji pozwoliły na identyfikację potencjalnych problemów w KSE zarówno w stanach normalnej pracy, jak i sytuacjach awaryjnych wynikających m.in. z przeciążeń elementów sieciowych oraz nadmiernych spadków napięć w sieci. W wyniku badań określony został zakres nakładów inwestycyjnych, które pozwolą na bezpieczną pracę KSE i jego zrównoważony rozwój. Wykazane inwestycje zostaną wprowadzone do Planu Rozwoju Energa-Operatora na etapie jego aktualizacji.

Energa-Operator po raz pierwszy przeprowadziła analizy rozwoju sieci samodzielnie, bez udziału zewnętrznej jednostki naukowo-badawczej, wykorzystując m.in. dane dostarczone przez PSE. Było to możliwe dzięki zapoczątkowanemu dwa lata temu procesowi tworzenia kompetencji analitycznych w ramach Departamentu Majątku Sieciowego. To unikatowe rozwiązanie wśród dużych OSD w kraju. Kompetencje pracowników Energa-Operator pozwoliły na samodzielną realizację zadania, a Uzgodnienie dokumentu z PSE potwierdza jakość wykonanych przez pracowników Energa-Operator.

Porozumienie w sprawie prac nad wspólną koncepcją rozwoju sieci Energa-Operator i Polskich Sieci Elektroenergetycznych zostało zawarte w tym roku.

źródło: Energa Operator
fot. Energa Operator
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ