Model zdalny w fotowoltaice - niuanse nowego rozwiązania 'off-site' na rynku zielonej energii. Czy nadchodzi fotowoltaiczna rewolucja w dostępie do odnawialnych farm i elektrowni?
Co wyróżnia 'oddalone' farmy fotowoltaiczne i co nowego model zdalny oferuje popularnej fotowoltaice? Kto może korzystać z tych nowatorskich instalacji oze? Sprawdź szczegóły realizacji instalacji fotowoltaicznej dla Ghelamaco i należącego do nich biurowca Warsaw UNIT!
Energia z fotowoltaiki w nowej odsłonie
ESCOlight stawia na #zrównoważone #innowacje! Od początku działalności firmie przyświeca jeden cel – dostarczać biznesowi nowatorskie usługi dekarbonizacyjne bez wkładu własnego i efektywnie obniżać ślad węglowy przedsiębiorstw. Oferowane przez nas rozwiązania z obszaru odnawialnych źródeł wytwórczych oraz efektywności energetycznej są indywidualnie dostosowane do potrzeb klientów, aby gwarantować im oszczędności na kosztach energii elektrycznej i efektywnie wspierać realizację ich celów zrównoważonego rozwoju oraz strategii ESG. Oferujemy biznesowi zupełnie nowe możliwości w zakresie dostępu do energii z oze.
Wdrożenia z obszaru źródeł odnawialnych są w tej chwili podstawą transformacji energetycznej na całym świecie, a farmy fotowoltaiczne górują nad innymi technologiami ze względu na dostępność i stosunkowo krótki czas realizacji inwestycji. Na rynku energii pojawia się coraz więcej technologii i rozwiązań, które wspierają przemysł i biznes w wysiłkach dekarbonizacyjnych. Nowoczesna energetyka ma za zadanie zwiększać dostępność energii odnawialnej i tym samym redukować ceny prądu, tak niezbędnego do funkcjonowania i rozwoju gospodarki.
Farmy fotowoltaiczne w modelu zdalnym bez ograniczeń
Jednym z przykładów tego typu produktów w naszej ofercie jest model zdalny w fotowoltaice w abonamencie. Na czym dokładnie polega to rozwiązanie?
W obszarze transformacji energetycznej przedsiębiorcy napotykają wiele wyzwań. Energia słoneczna oferuje wiele korzyści i pozwala znacząco obniżyć koszty energetyczne, ale istnieją tu też liczne ograniczenia, takie jak:
- wysokie nakłady inwestycyjne,
- brak miejsca na budynkach czy brak własnego terenu,
- konieczność wzmocnienia konstrukcji dachu,
- brak wiedzy i zasobów do utrzymania technicznego instalacji
- wyzwania wokół ubezpieczenia nieruchomości z zainstalowanymi panelami PV
Model zdalny instalacji fotowoltaicznej rozwiązuje te wszystkie problemy. Gwarantuje przedsiębiorcom elastyczność i skalowalność odnawialnych źródeł wytwórczych w zupełnie nowej odsłonie, oferując biznesowi
dostęp do zielonej energii praktycznie bez ograniczeń. Wdrożenia elektrowni fotowoltaicznych off-site dywersyfikują energetyczny mix i zwiększają w nim udział energii odnawialnej. Co ważne, klient zdobywa status producenta zielonej energii, ponieważ finalnie instalacja staje się jego własnością. Jest to jedna z główny różnic modelu abonamentowego w zestawieniu z popularnymi obecnie umowami cPPA.
Zdalna instalacja solarna w abonamencie
Zdalna instalacja solarna w przeciwieństwie do tradycyjnych on-site, powstaje na terenach znacznie oddalonych od zakładu czy biurowca, a energia dostarczana jest poprzez model bilansowania. Teren może być dzierżawiony lub stanowić własność klienta. Formuła Bilansowania w modelu ESCO pozwala na wykorzystanie energii z elektrowni PV położonej w dowolnym miejscu na potrzeby własnych punktów poboru energii elektrycznej (PPE). Nadwyżka energii z kolei rozliczana jest przez Podmiot Odpowiedzialny za Bilansowanie.
Dostęp do odnawialnych źródeł energii w zupełnie nowym wymiarze
Niezwykle istotny jest tu fakt, że jedna farma zdalna może zapewniać dostawę zielonej energii do kilku PPE Odbiorcy lub kilka zdalnych źródeł wytwórczych może dostarczać energię do jednego PPE. Nie bez znaczenia jest również możliwość zmiany PPE w czasie trwania umowy. Farmy off-site oferują nowe możliwości w podejściu do dekarbonizacji, znacząco redukując emisje CO2 i stabilizując ceny energii.
Fotowoltaiczne rozwiązanie idealne, bo neutralne budżetowo
Przykładem inwestycji w modelu off-site jest projekt, który ESCOlight zrealizowało w tym roku dla firmy Ghelamco. 11 instalacji fotowoltaicznych zlokalizowanych w różnych częściach kraju, dostarcza zieloną energię do biurowca Warsaw UNIT. Produkcja energii na poziomie 10,5 MWh rocznie zapewnia deweloperowi obniżenie zużycia energii konwencjonalnej praktycznie do zera.
Jak pokazuje przykład warszawskiego biurowca transformacja energetyczna nie musi wiązać się z wymaganym wkładem własnym. ESCOlight oferuje rozwiązanie neutralne budżetowo dla klienta – od pełnego finansowania i kompleksowej realizacji projektu, po obsługę i utrzymanie farm. W rezultacie klient staje się producentem energii bez nakładów inwestycyjnych, a po wygaśnięciu abonamentu, farmy fotowoltaiczne stają się jego wyłączną własnością i dalej generują zyski.
Usługa dekarbonizacji z instalacją pv w modelu zdalnym
Do tej pory finansowanie ESCO było dostępne tylko dla tradycyjnych instalacji zlokalizowanych w najbliższej okolicy nieruchomości inwestora. Model zdalny rewolucjonizuje to podejście, otwierając dla przedsiębiorców zupełnie nowe możliwości w zakresie dekarbonizacji i transformacji energetycznej - aspektów szczególnie ważnych w kontekście obowiązku raportowania ESG. Jest to doskonała alternatywa dla umów cPPA.
– Klient, kupując naszą usługę dekarbonizacji, zapewnia sobie status producenta zielonej energii, dostęp do źródeł odnawialnych, redukuje ślad węglowy i obniża koszty – mówi Bartosz Radkowiak z ESCOlight. – Cały proces wdrożenia projektu przeprowadzamy samodzielnie, aby klient mógł korzystać z gotowego rozwiązania dostosowanego do jego potrzeb.
ESCOlight odpowiada za przygotowanie całego procesu od pozyskania właściwej lokalizacji, wykonanie projektu, budowę oraz utrzymania sprawności instalacji PV przez okres świadczenia usługi, a rozliczenie odbywa się w formie wygodnego abonamentu.
Wymagania klimatyczne i rosnące ceny energii stymulują rozwój nowoczesnej energetyki i OZE, a elektrownie solarne nie pozostają w tyle. Gospodarka potrzebuje dostaw energii, niezbędny jest tu również rozwój elektrowni wiatrowych czy rynku wodorowego. Nikt nie ma też wątpliwości, że potrzebujemy magazynów energii.
Odbiorcy energii oczekują nowych rozwiązań w obszarze produkcji i sprzedaży energii, które pomogą im w realizacji celów transformacji energetycznej i klimatycznej. W ESCOlight nie tylko śledzimy trendy, ale staramy się je wyprzedzać, dostarczając na rynek pionierskie realizacje, które rewolucjonizują rynek dekarbonizacji.
Zapraszamy na bezpłatne konsultacje! Przygotujemy wstępną analizę zużycia i pokażemy jak model zdalny pomoże zrównoważyć Twój energetyczny miks!
Komentarze