Partner serwisu
15 października 2024

Ministerstwo Przemysłu złożyło do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny dot. Umowy Społecznej górnictwa węgla kamiennego

Kategoria: Aktualności

Ministerstwo Przemysłu złożyło do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny dot. Umowy Społecznej górnictwa węgla kamiennego – poinformowała minister Marzena Czarnecka sygnatariuszy tego dokumentu, na spotkaniu w resorcie przemysłu 14 października 2024 roku.

Ministerstwo Przemysłu złożyło do Komisji Europejskiej wniosek notyfikacyjny dot. Umowy Społecznej górnictwa węgla kamiennego

Jak zapewniła minister Czarnecka - złożony wniosek notyfikacyjny jest zgodny z zapisami umowy społecznej i określonymi w niej datami, za wyjątkiem kopalni Bobrek-Piekary

Minister przemysłu na początku spotkania zapewniła, że umowa społeczna, która była zawarta w 2021 r., dalej jest podstawą złożenia wniosku notyfikacyjnego i wszystkie daty związane z osią czasu pozostały te same. Wyjątkiem jest zapis dotyczący kopalni Bobrek-Piekary, która będzie z uwagi na bezpieczeństwo załogi likwidowana szybciej, niż planowano.

W spotkaniu uczestniczyli przedstawiciele Ministerstwa Klimatu i Środowiska – wiceminister Urszula Zielińska oraz Główny Geolog Kraju Krzysztof Galos. Była też przedstawicielka Ministerstwa Aktywów Państwowych, a także przedstawiciele związków zawodowych, spółek wydobywczych oraz prezydenci miast.

Podczas spotkania cześć pytań strony społecznej dotyczyła także skierowanego do konsultacji Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu (KPEiK) zawierającego 2 scenariusze. Minister Marzena Czarnecka oraz wiceminister Urszula Zielińska tłumaczyły, że w perspektywie do roku 2030 te dokumenty są zbieżne.

Podpisana w maju 2021 r. umowa społeczna dot. górnictwa węgla kamiennego zakłada pomoc publiczną w postaci dopłat z budżetu państwa do redukcji zdolności produkcyjnych kopalń, co wymaga decyzji Komisji Europejskiej.

Dokument zawiera też gwarancje zatrudnienia oraz osłon socjalnych dla górników, a także realizację inwestycji w nowoczesne technologie węglowe oraz stworzenie instrumentów wsparcia transformacji gospodarczej województwa śląskiego.

W przyszłym roku – 2025 - pomoc publiczna dla górnictwa węgla kamiennego wyniesie 7,8 miliarda złotych. Na lata 2022-31 nowelizacja ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego przywiduje wydatkowanie na ten cel 28,8 mld zł.

 

źródło: gov.pl
fot. gov.pl
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ