KE wydała decyzję otwierającą w sprawie pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce
Komisja Europejska wydała decyzję otwierającą poszerzone postępowanie w sprawie przyznania pomocy publicznej dla pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Wszczęcie formalnej procedury dotyczy mechanizmu wsparcia dla budowy i eksploatacji elektrowni jądrowej o mocy 3750 MWe brutto w lokalizacji Lubiatowo-Kopalino na Pomorzu.
- Decyzja o wszczęciu formalnej procedury dochodzenia to kluczowy krok naprzód w realizacji strategicznego projektu budowy pierwszej elektrowni jądrowej w Polsce. Mamy z Komisją Europejską zbieżny cel, jakim jest wypracowanie rozwiązania, które pozwoli na sfinansowanie projektu oraz zapewnienie niskich cen energii elektrycznej dla odbiorców. Jesteśmy przekonani, że owocny dialog pozwoli zaadresować wątpliwości służb Komisji wobec niektórych przyjętych przez nas rozwiązań i w przyszłym roku osiągniemy satysfakcjonujący kompromis w postaci decyzji o zgodności udzielanej pomocy z rynkiem wewnętrznym UE – podkreślił Pełnomocnik Rządu do spraw Strategicznej Infrastruktury Energetycznej, Wiceminister Przemysłu Wojciech Wrochna.
Wniosek notyfikacyjny w sprawie mechanizmu wsparcia dla tej inwestycji Polska złożyła we wrześniu tego roku. Opracowany mechanizm wsparcia zakłada:
• dokapitalizowanie inwestora – spółki Polskie Elektrownie Jądrowe – przez Skarb Państwa. Przyjęta struktura finansowania elektrowni jądrowej zakłada 70% udział finansowania dłużnego i 30% udział finansowania własnego, do kwoty ok. 60 miliardów złotych;
• udzielenie gwarancji Skarbu Państwa pokrywających 100% finansowania dłużnego. Głównym źródłem finansowania dłużnego elektrowni jądrowej będą agencje kredytów eksportowych, w tym przede wszystkim amerykański Export-Import Bank of the United States, a w zakresie uzupełniającym również inne polskie i zagraniczne instytucje finansowe;
• objęcie fazy eksploatacji elektrowni jądrowej wsparciem cenowym w postaci dwukierunkowego kontraktu różnicowego. Rolą zaprojektowanego kontraktu różnicowego jest z jednej strony zapewnienie spółce stabilnych przychodów, a z drugiej ochrona odbiorców energii elektrycznej w przypadku wystąpienia na rynku wysokich cen.
Zgodnie z przewidywaniami, po przeprowadzeniu badania wstępnego, 18 grudnia 2024 r. Komisja Europejska wydała decyzję o wszczęciu formalnej procedury dochodzenia w związku z notyfikowaną pomocą publiczną, potwierdzając tym samym jej niezbędność do dalszej realizacji projektu budowy pierwszej polskiej elektrowni jądrowej.
W ramach prowadzenia pogłębionej procedury, przeprowadzone zostaną konsultacje z zainteresowanymi stronami, w tym państwami członkowskimi i uczestnikami rynku. Należy zauważyć, że w sektorze jądrowym każda dotychczasowo przyznana pomoc publiczna była weryfikowana w trybie pełnej procedury, co wynika z istotności takich postępowań oraz wartości samej pomocy.
Komentarze