Partner serwisu
19 grudnia 2024

Prezes URE zatwierdził taryfę dystrybucyjną PSG na 2025 rok

Kategoria: Aktualności

Prezes URE zatwierdził nową taryfę na dystrybucję paliw gazowych dla Polskiej Spółki Gazownictwa. W konsekwencji od początku 2025 r. rachunki za gaz dla najpopularniejszych grup taryfowych wzrosną od około 2 zł 60 gr do niespełna 30 zł miesięcznie.

Prezes URE zatwierdził taryfę dystrybucyjną PSG na 2025 rok

Zatwierdzona 16 grudnia 2024 r. Taryfa nr 13 dla usług dystrybucji paliw gazowych PSG będzie obowiązywać od 1 stycznia do 31 grudnia 2025  r. Nowa taryfa przewiduje wzrost stawek opłat dystrybucyjnych średnio o ok. 24,7% w stosunku do stawek zatwierdzonych w taryfie nr 12, z wyłączeniem stawek dla gazu koksowniczego.


Zmiany wysokości rachunków za gaz od początku 2025 r.

Na całkowitą wysokość rachunku za gaz ziemny składają się koszty zakupu paliwa gazowego oraz koszty jego dystrybucji (transportu). Od początku 2025 r. taryfa dystrybucyjna, w grupach taryfowych W-1.1, W-2.1 i W-3.6 będzie odpowiadała za około 25-36% rachunku za gaz. Jednocześnie w pierwszej połowie przyszłego roku nadal będzie obowiązywała zatwierdzona w czerwcu 2024 r. taryfa na sprzedaż gazu dla spółki PGNiG Obrót Detaliczny (PGNiG OD).

Od 1 stycznia 2025 r. dla odbiorców objętych taryfą PSG oraz taryfą PGNiG OD zatwierdzoną przez Prezesa URE w czerwcu br., a także odmrożonymi stawkami opłaty abonamentowej, w stosunku do stosowanych w drugiej połowie 2024 r., opłaty wzrosną średnio o:

  • 7,84% dla odbiorców z grupy W-1.1,
  • 5,36% dla odbiorców z grupy W-2.1,
  • 5,25% dla odbiorców z grupy W-3.6.


Tabela 1. Szacunkowa wartość zmian średnich miesięcznych płatności netto w grupach taryfowych dla gospodarstw domowych, które korzystają z nowej taryfy dystrybucyjnej PSG na 2025 r. oraz obwiązującej taryfy PGNiG OD

Rys. 1. Średnie stawki netto opłaty dystrybucyjnej w taryfie PSG nr 12 oraz nowej taryfie PSG nr 13

 

***

  • Wszystkie ceny oraz zmiany płatności podawane przez URE są wyrażone w wielkościach netto.
     
  • Do grupy taryfowej W-1.1 zaliczani są odbiorcy, którzy używają gazu do przygotowania posiłków. Do grupy W-2.1 zalicza się osoby wykorzystujące gaz również do podgrzewania wody. Natomiast do grupy taryfowej W-3.6 zaliczani są odbiorcy zużywający największe ilości paliwa gazowego, m.in. do ogrzewania domów.
     
  • Stawki opłat dystrybucyjnych, na które składają się opłata dystrybucyjna stała oraz opłata dystrybucyjna zmienna, mogą być zróżnicowane w zależności od lokalizacji odbiorcy (obszaru taryfowego).
     
  • Prezes URE zatwierdza taryfy dla usług dystrybucji paliw gazowych dla wszystkich grup odbiorców. Z kolei taryfy dla sprzedaży gazu ziemnego zatwierdzane są wyłącznie dla gospodarstw domowych i odbiorców realizujących ważne zadania z zakresu użyteczności publicznej.
     
  • Taryfy na sprzedaż gazu po raz ostatni zostaną zatwierdzone przez Regulatora na 2027 rok. W dalszym ciągu będą jednak zatwierdzane taryfy za korzystanie z infrastruktury gazowej (magazynowej, przesyłowej, dystrybucyjnej oraz związanej ze skraplaniem i regazyfikacją).

 

źródło: URE
fot. URE
Nie ma jeszcze komentarzy...
CAPTCHA Image


Zaloguj się do profilu / utwórz profil
ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ