European Energy rozwija działalność i wygrywa aukcję mocy dla czterech projektów magazynów energii w Polsce
European Energy z sukcesem zabezpieczyło kontrakt dla wszystkich zarejestrowanych do aukcji projektów bateryjnych magazynów energii w Polsce. Aukcja Rynku Mocy Polskiego Operatora Systemu Przesyłowego przyznała czterem projektom 17-letni kontrakt, indeksowany do inflacji.
Magazyny energii o łącznej mocy 114 MW będą zlokalizowane w północno-zachodniej części Polski. European Energy ma 24 miesiące na doprowadzenie projektów do etapu gotowości do budowy. Podłączenie do sieci nastąpi w 2027 roku, a wsparcie rynku mocy rozpocznie się w 2029 roku.
- To ważne wydarzenie dla European Energy w Polsce. Mamy bogate doświadczenie w tradycyjnych projektach związanych z energią odnawialną w kraju i cieszymy się, że możemy wkroczyć w nowy obszar działalności. - mówi Olga Sypuła, Country Manager w European Energy Polska.
Od 2024 r. European Energy traktuje rozwiązania bateryjnych magazynów energii, jako kluczowy obszar działalności. Na wielu rynkach, na których działa firma, trwają prace rozwojowe.
- Magazyny energii pozwalają nam jeszcze efektywniej i wydajniej wykorzystywać nasze parki energii odnawialnej. Rozwój w Polsce daje nam możliwość osiągnięcia doskonałości operacyjnej w dziedzinie, która jest stosunkowo nowa dla całego sektora. Mamy nadzieję wykorzystać doświadczenia zdobyte w Polsce do dalszego przyspieszenia podobnych rozwiązań na naszych innych kluczowych rynkach. - mówi Thorvald Spanggaard, EVP i dyrektor ds. rozwoju projektów w European Energy.
European Energy postrzega magazyny energii, jako kamień węgielny swojej przyszłej strategii, zgodnie ze swoim zaangażowaniem w integrację innowacyjnych technologii z rozwiązaniami w zakresie energii odnawialnej. Poza Polską, European Energy aktywnie bada możliwości realizacji projektów w innych krajach europejskich, gdzie magazynowanie energii staje się konieczne dla równoważenia niestabilnych dostaw energii odnawialnej z popytem.
Projekty magazynów energii European Energy są również zgodne z szerszymi celami Unii Europejskiej w zakresie osiągnięcia zerowej emisji netto i zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego. Firma chce stać się liderem w tym sektorze sukcesywnie zwiększając swoją obecność i zaangażowanie, ułatwiając tym samym gospodarkom krajowym przejście na czystszą i bardziej odporną sieć energetyczną.
- Zdajemy sobie sprawę, że krajobraz energetyczny szybko ewoluuje, a magazynowanie energii znajduje się w samym sercu tej transformacji. Nasze zaangażowanie w innowacje gwarantuje, że pozostaniemy w czołówce zrównoważonego rozwoju energetycznego. - dodaje Spanggaard.
Komentarze