Partner serwisu
16 września 2014

Sieć elektroenergetyczna w budowie

Kategoria: Inwestycje

Projekt Polska-Litwa

Jednym z najważniejszych obecnie realizowanych przez PSE przedsięwzięć jest budowa tzw. mostu elektroenergetycznego pomiędzy Polską i Litwą. Projekt ten obejmuje nie tylko zbudowanie połączenia stacji Ełk Bis ze stacją Alytus na Litwie. Równolegle, po stronie polskiej, budowane i modernizowane są linie oraz stacje elektroenergetyczne na terenie województw: mazowieckiego, podlaskiego i warmińsko-mazurskiego. W sumie, w ramach projektu Polska-Litwa, realizowanych jest 11 dużych inwestycji w infrastrukturę sieciową. Związane są one z budową 4 linii elektroenergetycznych 400 kV o łącznej długości ok. 400 km oraz wybudowaniem 5 stacji elektroenergetycznych i z modernizacją 2 już pracujących. Jednym z zadań projektu Polska-Litwa, które zostało zrealizowane jako pierwsze, było wybudowanie stacji elektroenergetycznej 400/220/110 kV Ołtarzew zlokalizowanej na terenie gminy Ożarów Mazowiecki. Jest to jedna z njnowocześniejszych w Europie stacji transformujących napięcie z 400 kV na 220 kV i 110 kV.

Do stacji wprowadzone zostały przebiegające w pobliżu dwie linie sieci dystrybucyjnej 110 kV, cztery linie przesyłowe o napięciu 400 kV i cztery linie przesyłowe o napięciu 220 kV. Na pozostałych stacjach realizowane są zaawansowane prace budowlane. Zakończenie prac budowlano-montażowych na stacji 400 kV Łomża i stacji 400/110 kV Narew planowane jest w IV kwartale 2014. Natomiast zakończenie pozostałych inwestycji stacyjnych ma nastąpić w 2015 r.

W 2014 roku planowane jest też zakończenie budowy linii 400 kV Narew-Łomża-Ostrołęka, a wybudowanie 3 kolejnych nowych linii w 2015.

Powstała w ramach połączenia elektroenergetycznego Polska-Litwa nowoczesna sieć linii i stacji obejmie blisko jedną czwartą kraju. Sieć ta wpłynie na zwiększenie pewności zasilania centralnej i północno- wschodniej Polski oraz umożliwi przesył energii elektrycznej pomiędzy Polską a Litwą, przyczyniając się
tym samym do zlikwidowania barier funkcjonowania europejskiego rynku energii oraz Europejskiego Systemu
Przesyłowego, poprzez zamkniecie tzw. Pierścienia Bałtyckiego (Baltic Ring).

Projekt jest współfinansowany z Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko na lata 2007-2013.
Całkowita szacunkowa jego wartość wynosi około 1,8 mld zł, z czego uzyskane dofinansowanie ze środków
unijnych wynosi ok. 767 mln zł.

Przeczytaj więcej w magazynie Energetyka Cieplna i Zawodowa nr 5/2014.

ZAMKNIJ X
Strona używa plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies. OK, AKCEPTUJĘ