Zielone światło dla dyrektywy "stop-the-clock". Pierwszy krok w uproszczeniu regulacji ESG
Polscy przedsiębiorcy będą mieli więcej czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków związanych ze zrównoważonym rozwojem. Parlament Europejski i Rada UE osiągnęły porozumienie w sprawie przesunięcia dat wejścia w życie niektórych przepisów unijnych. To sukces polskiej prezydencji i MRiT.

Chodzi o wymóg sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju (dyrektywa CSRD 2022/2464) oraz należytej staranności (dyrektywa CSDDD 2024/1760).
14 kwietnia Rada UE zatwierdziła propozycję tzw. dyrektywy „stop-the-clock”, która jest częścią pierwszego pakietu uproszczeń niektórych wymogów związanych z regulacjami zrównoważonego rozwoju dla przedsiębiorstw (pakiet Omnibus I). 3 kwietnia 2025 r. Parlament Europejski zagłosował za przyjęciem bez zmian propozycji „stop-the-clock”.
Co to oznacza dla przedsiębiorców
W zakresie dyrektywy CSRD:
- więcej czasu na przygotowanie się do sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju,
- odroczenie o 2 lata wymogów sprawozdawczych dla spółek objętych zakresem CSRD, które są zobowiązane do raportowania po raz pierwszy za 2025 r. lub za 2026 r. Zgodnie ze zmianą spółki zaraportowałyby po raz pierwszy odpowiednio za 2027 r. i 2028 r.
W zakresie dyrektywy CSDDD:
- przesunięcie terminu transpozycji o 1 rok (tj. do 26 lipca 2027 r.), jak również przesunięcie jej stosowania o 1 rok dla pierwszej grupy spółek objętych zakresem tej dyrektywy (tj. do 26 lipca 2028 r.).
- Przepisy wejdą w życiu dzień po ich opublikowaniu w Dzienniku Urzędowym UE. Do 31 grudnia 2025 r. państwa członkowskie będą musiały włączyć dyrektywę do prawa krajowego. Termin transpozycji odnosi się do dyrektywy CSRD, za którą odpowiada Ministerstwo Finansów.
Sukces polskiej prezydencji i MRiT
Ambicją polskiej prezydencji było jak najszybsze uzgodnienie stanowiska wszystkich państw członkowskich. Wystarczył miesiąc od publikacji projektu przez Komisję Europejską, aby osiągnąć porozumienie i wspólne stanowisko w tej sprawie oraz na przegłosowanie projektu przez Parlament Europejski.
Ministerstwo Rozwoju i Technologii, w którego właściwości znajduje się dyrektywa CSDDD, aktywnie uczestniczyło w pracach na poziomie unijnym, w celu szybkiego przyjęcia propozycji „stop-the-clock”. Szybkie przyjęcie tej dyrektywy jest ważnym, pierwszym krokiem, dzięki któremu polskie przedsiębiorstwa zyskają więcej czasu na przygotowanie się do nowych obowiązków związanych ze zrównoważonym rozwojem i zapewnią pewność prawną.
Uzgodnione porozumienie zapewni również Radzie UE i Parlamentowi Europejskiemu czas na uzgodnienie istotnych zmian w dyrektywach CSRD i CSDDD, również zaproponowanych przez Komisję w ramach pakietu „Omnibus I”. W tym procesie aktywną rolę pełni MRiT.
Komunikat Rady UE ws. przyjęcia dyrektywy stop-the-clock jest dostępny na stronie: https://www.consilium.europa.eu/en/press/press-releases/2025/04/14/simplification-council-gives-final-green-light-on-the-stop-the-clock-mechanism-to-boost-eu-competitiveness-and-provide-legal-certainty-to-businesses/
Informacja nt. pakietu Omnibus I jest dostępna na stronie: https://www.gov.pl/web/rozwoj-technologia/komisja-europejska-przedstawila-pierwszy-pakiet-uproszczen-omnibus--wez-udzial-w-konsultacjach-ws-taksonomii-ue
Komentarze