Fortum: Ustalenia szczytu klimatycznego stanowią krok w kierunku gospodarki bezemisyjnej
W opinii Fortum cele polityki klimatyczno-energetycznej do 2030 r. ustalone podczas dobiegającego właśnie końca szczytu klimatycznego stanowią krok w dobrym kierunku. Nie tylko precyzują one zakres działań legislacyjnych, ale wyznaczają również ogólne ramy dla inwestycji i rozwoju sektora energetycznego w długiej perspektywie czasowej. W opinii Fortum stwarza to dobre warunki dla inwestycji w niskoemisyjne technologie wytwarzania energii, a treść osiągniętego porozumienia można uznać za kompromis korzystny dla wszystkich stron.

Wśród głównych postanowień szczytu należy wymienić ustalenie celu redukcji emisji gazów cieplarnianych o co najmniej o 40%, w porównaniu z 1990 r., a także postulaty zwiększenia udziału energii odnawialnej do 27% oraz poprawy efektywności energetycznej o 27%. Decyzje UE stanowią istotny krok w kierunku nadchodzących negocjacji klimatycznych, które mają odbyć się w Paryżu pod koniec 2015 r.
Kluczowe zagadnienie
Według Fortum redukcja emisji gazów cieplarnianych oraz handel emisjami powinny pozostać kluczowe dla wdrożenia polityki klimatycznej UE. Z kolei realizacja celów w zakresie zwiększenia udziału energii odnawialnej, poprawy efektywności energetycznej oraz redukcji emisji, powinna dotyczyć przede wszystkim sektorów nie objętych ETS. Słuszne jest przyjęcie przez Komisję Europejską jasnego stanowiska, podkreślającego wagę sprawnego systemu handlu emisjami. Należy mieć jednak na uwadze fakt, że określenie ambitniejszych celów nie wystarczy do wzmocnienia systemu obrotu uprawnieniami, dlatego należy podjąć dodatkowe działania w tym zakresie jeszcze przed rokiem 2021.
Rezerwy
W tym kontekście kluczowe wydaje się wprowadzenie stabilizującego rynek mechanizmu rezerwy, o którym mowa we wnioskach Rady i który będzie przedmiotem negocjacji w roku 2017. Zwiększyłby on stabilizację i przewidywalność rynku uprawnień, jednocześnie nie wpływając na limity emisji. Dobrze funkcjonujący system handlu emisjami przyczyniłby się z kolei do zwiększenia konkurencyjności na rynku technologii niskoemisyjnych i umożliwił niskokosztowe spełnienie celów klimatycznych.
Realizacja przyjętej polityki klimatycznej do roku 2030 powinna odbywać się przy pomocy możliwie jednolitych narzędzi rynkowych. W ten sposób Europa utrzyma konkurencyjność, a klienci zyskają dostęp do taniej energii ze źródeł niskoemisyjnych. Zapewnienie konkurencyjności europejskiego przemysłu stanowi wyzwanie, dlatego koszty realizacji celów klimatycznych UE powinny podlegać rekompensacie do momentu, gdy inne kraje zobowiążą się do przestrzegania porównywalnych wartości docelowych.
Ambitna polityka
Podczas szczytu władze Wspólnoty słusznie podkreśliły kluczową rolę w pełni funkcjonującego i zintegrowanego wewnętrznego rynku energetycznego w zwiększaniu wewnętrznego bezpieczeństwa dostaw energii. W opinii Fortum ambitna polityka klimatyczna oparta na wspólnym celu redukcji emisji, w sposób naturalny poprawi bezpieczeństwo dostaw energii, poprzez zwiększanie efektywności energetycznej i rozwój zarówno odnawialnych, jak i innych niskoemisyjnych źródeł energii.
Źródło: FORTUM
Fot. freeimages.com